1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Stankevich Rusya’nın Kripto Para Tavrını Eleştirdi

Stankevich Rusya’nın Kripto Para Tavrını Eleştirdi

Rusya kripto para piyasasındaki hareketlerle ilgili uzlaşı alanı aramaya devam ediyor. Ülkede kripto para piyasasının yasa dışı bir hal aldığı ile ilgili gündemler acımasız yasalar ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bununla beraber sert yasa tasarıları hazırlayan Rusya Maliye Bakanlığı çeşitli eleştirilere maruz kalıyor.

featured

Rusya’da kripto para piyasaları ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Rusya Maliye Bakanlığı’nın kripto para piyasasından elde edilen gelirlerin yasa dışı kullanımları ile ilgili yeni yasa tasarısı hazırlama çalışmaları devam ediyor. Konu ile ilgili yapılan görüşmeler ise netlik kazanmadı. Bilindiği gibi Rusya bir süredir kripto para piyasasından kazanç elde eden vatandaşlarının durumu vergi dairelerine bildirmeleri gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulunuyordu. Kripto para yatırımcılarının 3 yılda 1 kez gelirleri ile ilgili paylaşım yapmalarının istenmesi üzerine yasa tasarısı çalışmaları hız kazandı.

Rusya’da 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen kripto para yasası ve bununla ilgili ek maddeler ile ilgili tartışmalar sürüyor. Maliye Bakanlığı 1 yıl içinde 1300 doların üstünde kazanç elde eden kripto para yatırımcılarının vergi dairelerine yıllık rapor sunmasını talep ediyor. Yasa tasarısının bu kısmı net hale gelmiş gibi dursa da bağlantılı yasalarla ilgili anlaşmazlıklar devam ediyor.

Rusya Kripto Kazançlarını Bildirmeyi Zorunlu Hale Getirdi

Rusya Maliye Bakanlığı’nın kripto para piyasalarından elde edilen gelirin yasa dışı kullanımını engellemeye yönelik hazırladığı yasa tasarısının ayrıntıları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yıllık 1300 doların üzerinde kazanç sağlayan tüm kripto para yatırımcılarının gelirlerini bildirme zorunluluğu ile ilgili tasarının yeni yılda onaylanması bekleniyor. Bununla beraber bu yasaya uymayan kişilere ne ceza verileceği ise tartışılmaya devam ediyor.

Para Cezası Mı Hapis Cezası Mı?

Rusya yeni yasa tasarısında kripto para gelirlerini bildirmeyen vatandaşlar için öncelikli olarak para cezasını gündeme getirmişti. Yapılan görüşmelerde kazancını bildirmeyen yatırımcıların, kripto para piyasasından elde ettikleri gelirin %30’u oranında para cezasına çarptırılması söz konusu olmuştu. Para cezasının caydırıcı niteliği ile ilgili uzlaşmaya varılamaması sonucunda Rusya Maliye Bakanlığı hapis cezasını gündeme getirdi. Kripto para piyasasından elde ettiği kazancı bildirmeyen vatandaşlara hapis cezası verilmesi yönündeki yasa tasarısı ise hala tartışılıyor.

Karanlık Kripto Piyasası Görmezden Mi Geliniyor?

Rusya’da tartışılan bu konu ile ilgili kripto borsa EXMO’nun geliştirme başkanı Maria Stankevich de yorumda bulundu. Stankevich Rusya’nın vatandaşlara uygulamayı planladığı bu sert yasalar ile yanlış hedefin peşinde olduğunu düşünüyor. Dünyanın en karanlık kripto para borsalarından birinin Moskova’da olduğunu söyleyen Stankevich, Rusya’nın yanlış hedefe yönlendiğini iddia ediyor.

Maria Stabkevich’in yaptığı açıklamalara göre asıl peşine düşülmesi gereken kirli kripto para takasçıları görmezden geliniyor. Rusya Maliye Bakanlığı’nın karanlık piyasa oyuncularını kontrol etmek yerine normal vatandaşlara yüklendiğini düşünen Stankevich, Maliye Bakanlığını eleştiriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap