1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Stellar (XLM) Yükselişte, Nedeni Ne Olabilir?

Kripto para piyasalarında, Şubat ayının başlarında başlayan yukarı yönlü hafif hareketlilikler ilk haftanın ardından ikinci haftada yerini sert hareketliliklere bıraktı. Bununla birlikte lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 49 bin dolar seviyesine kadar ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı ve onu lider altcoin Ethereum (ETH) takip etti. Ethereum’un da rekor kırmasıyla birlikte birçok önde gelen altcoin de yukarı yönlü hareketliliğini sürdürdü. Bu altcoinlerden en çok dikkat çekenlerden biri de Stellar (XLM) oldu.

Stellar (XLM) Yükselişte, Nedeni Ne Olabilir?

Kripto para piyasalarında son günlerde büyük bir boğa koşusu görülüyor. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinin uzantısı olarak görülen hareketlerin durulmasıyla birlikte, piyasalarda altcoinlerin önü açılmıştı. Zira 8 Ocak tarihinde Bitcoin’in (BTC) 42 bin dolar seviyesine çıktıktan sonra geri çekilmelere başlaması, diğer altcoinler için bir fırsat oluşturmuştu. Bu fırsatı en iyi değerlendiren altocinlerin başında ise lider altcoin Ethereum (ETH) gelmişti. Ethereum, Bitcoin’in piyasaları altcoinlere bıraktığı dönemde 2 kez rekorunu tazeledi ve sonrasında piyasalarda Şubat ayı hareketlilikleri başladı. Şubat ayının gelmesiyle birlikte, lider Bitcoin yeniden yükselişe geçeceğinin sinyallerini verdi ve ayın ikinci haftasında bu sinyaller yerini buldu. Bitcoin geçtiğimiz hafta içinde rekorunu 49 bin dolara kadar çıkarırken, ona paralel olarak Ethereum da rekorunu 1.850 dolara kadar çıkardı. Bu yükseliş hareketlerinde en çok dikkat çeken altcoinlerden biri de gösterdiği performanslar ile Stellar (XLM) oldu. Peki XLM yükselişinin arkasında hangi etkenler olabilir?

Stellar (XLM) Fiyatı

Piyasalarda başlayan rallide aslında hemen hemen bütün altcoinler yükselişe geçti ancak Bitcoin ve Ethereum’un açtığı yolda gösterdiği değer artışları ile en çok dikkat çekenlerden biri Stellar (XLM) oldu. Stellar geçtiğimiz hafta için fiyatını %62 oranında artırmayı başardı ve birim fiyatını 0,59 dolar seviyesine kadar çıkardı. Öte yandan XLM aylık bazda ise %87 oranında bir artış yaşayarak, 0,37 dolar seviyesindeki direnci kırdı geçti. Yazım sırasında XLM/USD paritesi 0,57 dolar seviyesinde bulunuyor.

Stellar Fiyat Artışındaki En Önemli Etken

Stellar’ın aylık bazda yükselişinin yanı sıra, son 7 gün içindeki yükselişini destekleyen en büyük etkenlerden biri USDC’nin Stellar ağına katılması oldu. USDC, Coinbase ve Circle işbirliği ile oluşturulmuş olan bir stablecoin ve USDC, 2 Şubat tarihinde Stellar ağına hizmete sunuldu. Bu adım ile birlikte artık kullanıcılar USDC ile 9 binden fazla varlıkta ve stablecoin’ler ile alım – satım işlemleri gerçekleştirebilecek.

DSTOQ USDC’yi Desteklediğini Açıkladı

USDC adımının ardından bir önemli adım da DSTOQ kanadından geldi. DSTOQ, yatırım işlemlerinin tüm kullanıcıların için erişilebilir ve düşük ücretli olması için USDC stablecoin’i desteklemeye başladığını duyurdu. Bu gelişmeler ışığında, 12 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan XLM son 24 saatte 4,9 milyar doların üzerinde işlem hacmi görmüş oldu.

Yorum Yap