1. Ana Sayfa
 2. Coin Gündemi
 3. Stellar (XLM)

Stellar (XLM)

Stellar (XLM) üretilme amacı, kullanımı, sektöre katkısı ve sunduğu avantajlar hakkında merak edilen çok sayıda ayrıntı bulunmaktadır. Finans ekosistemini güçlendirmek için piyasaya sürülen Stellar (XLM) hakkında merak edilen soruların doğru cevapları nelerdir? EkoSayfa; Stellar değerleri, alım yöntemleri ve diğer birçok konu ile ilgili merak ettiklerinize açıklık getirmek için bu dosyayı hazırladı.

featured

Stellar; farklı varlıkların transferini sağlayan açık kaynaklı, dağınık ve topluluğa ait bir blockchain ağına verilen isimdir. Blockchain tabanlı dağıtık defter ağı olarak da tanımlanmaktadır. Bir peniden bile çok daha az bir tutara transferlerin gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Açık finansal bir sistem olmayı hedeflemesi sebebi ile her gelir seviyesinden kullanıcının düşük maliyetli finansal servislere erişim sağlayabilmesini mümkün kılmıştır. Kendi dijital para birimini kullanmaktadır ve bu da XLM yani Lumens olmaktadır. Her Stellar hesabında küçük de olsa belirli bir miktar Lumens bulundurulması zorunlu olmaktadır. Bunun nedeni ise; ödeme sisteminin istenmeden tekrar tekrar kullanılmasının yani spam durumunun önüne geçilmesinin istenmesidir. Akıllı kontratları destekliyor olması sebebi ile sahip olunan Lumens ile beraber herhangi bir para birimi bir başka kullanıcıya istenen cinsten gönderilebilmektedir.

XLM Nedir?

XLM; Stellar isimli kripto paranın birimidir. Stellar’ın ortaya çıkması ile beraber stellar.org tarafından düzenlenmiş olan bir organizasyon ile beraber 100 milyar XLM dağıtılması planlanmıştır. Ancak yasal olarak sahip olmadıkları da bununla beraber duyurulmuştur. Açıklanan tutarın yarısı farklı kampanyalar doğrultusunda kullanıcılara dağıtılmış olmakla beraber, çeyreği de iş ortaklarına dağıtılmıştır. Beşte biri BTC ve XRP sahiplerine verilirken %5’i de organizasyonun finanse edilmesi için ayrılmıştır.

Stellar (XLM) Kim Kurulmuştur?

Stellar’ın kuruluşu 2014 yılında gerçekleşmiştir ve Joyce Kim ile Jed McCaleb tarafından kurulmuştur. Joyce Kim, eski bir avukattır. Jed McCaleb ise Mt. Gox borsasının kurucusu olarak hatırlanmaktadır. Aynı zamanda Ripple’ın kurucu ortakları arasında da Jed McCaleb’in ismine rastlanmaktadır. Stellar’ın en büyük destekçilerinden biri de Stellar Geliştirme Vakfı’dır. Bu vakıf ise; Stellar’ın kod tabanının bakımına yardım eden ve Stellar topluluğunu desteklerken kar amacı gütmeyen bir vakıftır.

Stellar’ın ilk kurulduğu zamanlarda kullandığı iki ödeme ağı bulunmaktaydı ve bu ödeme ağı Ripple ile aynı amaçları taşımaktaydı. Aynı zamanda aynı protokolü kullanmaktaydılar. Mali kurumların birleştirilmesinin amaçlanması, sınırlar arası transferlerin maliyeti ve gerekli sürenin önemli ölçüde azaltılması gibi hedefler ile ödeme teknolojisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ripple’ın bu noktadaki farkı, bankalara odaklanmasıdır. Ancak Stellar bankasız çalışanların da bankacılık hizmetine ulaşmasını sağlamayı istemektedir. 2017 yılının ekim ayında IBM ile imzaladığı ortaklık ise Stellar’ın en büyük iş ortaklıklarından biri olmaktadır. Bu sayede Güney Pasifik genelinde ödemeleri kolaylaştırmak için farklı para birimlerinde koridor açılması mümkün olmuştur.

Stellar’ın Amacı Nedir?

Stellar’ın hedefi; transferlerin hem hızlı hem de düşük ücretler ile gerçekleştirilmesidir. Ripple’a benzeyen Stellar ile bireysel kullanıcılardan çok bankacılık sektörü hedeflenmektedir. Ödeme altyapılarının kişiselleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Cep ödemeleri, havale, mikro havale işlemleri ve düşük bütçeli finans servisleri için Stellar’ın kullanılabilmesi mümkün olmaktadır.

Stellar’ın amaçları göz önünde bulundurulduğunda; mevcut finans sisteminin yerine geçmek gibi bir amaç olmadan piyasaya sürülmüştür. Kripto para birimlerinin ve yeni teknolojilerin mevcut finansal ekosistem ile bütünleşmesini sağlamak amaçlanarak ortaya çıkartılmıştır. Merkezi olmayan bir sistemi olduğu için şeffaf ve verimli bir şekilde her türlü yatırımı yapabilmek Stellar ile mümkün olmaktadır. Yazılımı incelendiğinde; finans ekosisteminin güçlendirileceği şekilde tasarlandığı görülmektedir.

Stellar Lumens Projesinin Sektöre Katkısı Nedir?

Stellar projesinin sektöre etkisine bakıldığında; bankacılık sektörünü hedeflediği için birçok temel fayda sağlaması da amaçlananlar içerisindedir. İşlem gücü oldukça hızlı olduğu için ödemeler de 2-5 saniye aralığında yapılabilmektedir. Düşük ücretler ile dünyanın her yerinde havale hizmeti veren bir teknolojiye sahiptir. Yerel Stellar teknolojisi ile ağ hizmet vermektedir. Aynı zamanda özellikleri miras alan yeni uygulamaların geliştirilmesi için de gerekli teşvik verilmektedir.

Stellar Kullanımı Yasal Mıdır?

Stellar’ın legalliğine bakıldığında; yasak veya yasa dışı olarak nitelendirilmemektedir ve Türkiye’deki kripto para borsaları üzerinden güvenli bir şekilde XLM alım satımının yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle soğuk cüzdan kullananlar için oldukça güvenli bir yatırımdır. Stellar ile ödeme kabul eden bazı firma ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bunlardan ürün alırken Stellar kullanabilmek mümkündür. Arbitraj yöntemi ile kısa süreli Stellar alım ve satım işlemleri ile kar elde edebilmek mümkündür.

Stellar Ödeme Ağı Kuralları Nelerdir?

Stellar kuralları; Ripple ağında karşılaşılan problemlerin önüne geçilebilmesi için belirlenmiştir:

 • Stellar Development Foundation; kar amacı gütmeyen ve paydaşsız bir fon olarak bilinmektedir. Kurucuların pay satışlarından yararlanmalarının önüne geçildiği bir sistemdir.
 • Platform protokolü, Ripple ağındaki gibi açık kalmaktadır ve sorumluluğu Stellar Development Foundation tarafından üstlenilmektedir.
 • Stellar üyeleri içerisinde hiçbir üyenin bir diğerinden üstünlüğü bulunmamaktadır.
 • Çalışan maaş raporu, Lumen verilme raporu, bütçe, dağıtılan Stellar Lımen sayısı ve eylemlerin raporlanması; Stellar Development Foundation tarafından üstlenilmektedir.
 • Fonlar ortalama eşit bir şekilde dağıtılmaktadırlar ve %5 gibi bir işlem ücreti talep edilmektedir. Ancak bu işlem ücreti dışında herhangi bir ek ücret alınmamaktadır.
 • Stellar Lumenlerin %25’inin kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönlendirileceği bilinmektedir.
 • Daha büyük XLM miktarına sahip olanların kısıtlayıcı anlaşma sebebi ile 5 sene gibi bir süre boyunca satış yapamamaktadırlar.

Stellar Madenciliği Nasıl Gerçekleştirilir?

Stellar madenciliği; Bitcoin’de olduğu gibi bir madencilik vasıtası ile yapılmamaktadır. Stellar ağının faaliyete başlaması 2014 yılındadır ve %1’lik bir enflasyon ile 100 milyar Lumens oluşturulmuştur. 2019 yılının ekim ayında ise bir topluluk oylaması yapılmıştır ve bu oylama ile beraber enflasyon mekanizmasının artık sürdürülmemesi gerektiğine karar verilmiştir. 2019 yılının kasım ayı ile beraber ise Lumens arzı 50 milyar Lumens civarına indirgenmiş ve daha fazlasının üretilmeyeceği yönünde karar alınmıştır. 50 milyar Lumens’in 20 milyarı serbest piyasada dolaşmaktadır. 30 milyar Lumens ise; Stellar Geliştirme Vakfı’nın elindedir. Stellar (XLM) ekosisteminin desteklenebilmesi için bu miktar vakfın elinde bulunmaktadır. Lumens arzının da zaman içerisinde kademeli bir şekilde açık piyasaya girmesi beklenmektedir.

Stellar’ın Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Stellar’ın artıları şu şekildedir:

 • Stellar ağının güvenliğinin sağlanabilmesi için gönderimlerde işlem ücreti alınmaktadır ve bu işlem ücreti 0.00001 Lumen olarak belirlenmiştir. Bu ücretin alınması ile beraber esasında DoS atakları olarak isimlendirilen sahte trafik akışı koruma altına alınmıştır.
 • Lumen transferi yapılırken alınan işlem ücreti, oldukça uygundur. Blok zincir üzerindeki en ucuz gönderim bedeli olarak görülmektedir.
 • Her hesabın özgün ve ağın devamlı belirli bir trafiğe sahip olabilmesi sağlanmaktadır. Bunun sağlanabilmesi için ise; her cüzdanda en az 20 Lumen bulundurulması zorunluluğu getirilmiştir.
 • Farklı kripto paralar arasında değişimler yapılırken Lımen sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise; birbirleri arasında doğrudan değişi kuru olmayan kripto paralar arasında dönüşüm yaparken bunun için ödenecek olan işlem ücretinin daha uygun olmasını sağlamaktır. Ucuz köprü görevi görmesi, avantajlarından biridir.
 • Stellar kullanımının teşvik edilebilmesi için Bitcoin sahiplerinin ellerindeki Bitcoin oranına göre kendilerine ücretsiz Lumen hediye edilmesi mümkün olmaktadır.
 • Lumen ile para transferi yapmak isteyenler için bu işlem oldukça hızlı olmaktadır ve ortalama 2-5 saniye arasında sonuçlanmaktadır.
 • Diğer kripto paralar ile kıyaslandığında çok daha merkezcil bir yapısı vardır ve bireylere değil bankalara ve ödeme sistemlerine ağ desteğini sunmaktadır.

Stellar Satın Alımı Nasıl Yapılır?

Stellar almak isteyenler; dijital para birimlerinin satışını yapan her borsadan XLM almak için talep oluşturabilmektedirler. Ödeme seçenekleri ve kullanımı kendileri için en avantajlı olan kripto para borsasını belirleyerek bu borsadan Stellar alımı yapabilmektedirler. Satın alımın yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Bir kripto para borsasının bulunması ve bu borsaya üye olarak hesap açılması gerekmektedir. Güvenlik ve ödeme yöntemleri bakımından XLM alınıp satılmasına imkan sağlayan herhangi bir kripto para borsası tercih edilebilmektedir.
 • Kripto para hesabına Türk Lirası transfer edilmelidir. Bunun için tercih edilen hesabın ödeme yöntemlerine göre en uygun olan tercih edilmelidir. Banka hesabından transfer etmek, kredi kartı ile ödemek gibi pek çok yöntemi bulunmaktadır.
 • Ardından kripto para borsasından Stellar Lumens (XLM) alımı ve satımı yapılabilmektedir.

Stellar Lumens Saklama Yöntemi Nedir?

Stellar Lumens cüzdanı olarak çevrimiçi cüzdanlar ve donanım cüzdanları çoğunlukla kullanılmaktadır. Çoklu mobil cüzdanları ile birden fazla kripto para türünün saklanabilmesi mümkün olmaktadır. Bu çoklu mobil cüzdanların büyük çoğunlu ise Stellar Lumens’i desteklediği için Stellar Lumens alacak olanlar tarafından tercih edilmektedirler. Stellar cüzdanlarına yapılacak olan transferlerin tanımlanabilmesi için Stellar da Ripple ve Stellar Memo ya da sadece Memo gibi etiketler kullanılmaktadır.

Bitcoin ve Ethereum kripto para birimlerine ait olan cüzdanlar; 64 karakterlik özel anahtarlar ile korunmaktadır. Bu 64 karakterli açık adrese ek olarak XLM cüzdanlarında Stellar Memo bölümü bulunmaktadır. Stellar Memo ise; 28 bayt kapasitesi bulunan bir mesaj kısmına sahiptir. Bu mesaj kısmı sayesinde kullanıcıların bu bölüme mesaj yazabilmesi ve bu şekilde iletişim kurabilmesi mümkün olmaktadır. İşlemlerin kimler tarafından gerçekleştirildiğinin de anlaşılabilmesini sağlayan bir özelliktir. Eğer aktarım kişinin kendisine ait bir Stellar cüzdanına yapılacak ise; Memo kodu kullanmadan aktarım yapabilmesine imkan sağlanmaktadır. Ancak bazı kripto para aktarım platformları, aktarım yapılacak olan yer kişinin kendi cüzdanı da olsa Memo kodunu zorunlu tutabilmektedir.

Stellar için çevrimiçi cüzdanlar oldukça fazla tercih ediliyor olsa da mobil cüzdanlar da sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanıcıların kripto paralarını taşınabilir aygıtlarda saklayabilmelerini sağlayan cüzdan olma özelliği taşımaktadırlar. Mobil cüzdanların iki adımlı doğrulama, parmak izi ve yüz tanıma gibi güvenlik önlemleri ile kullanılabilmesi mümkündür. Bu sayede güvenlik anlamında birçok risk ortadan kaldırılmıştır. Telefonun çalınması dışında güvenlik konusunda herhangi bir problem oluşmamaktadır. USB belleği andıran donanım cüzdanları ise; diğer cüzdan çeşitlerine göre daha pahalı olmaktadır. Ancak çevrimdışı depolama yöntemi olan cüzdanlardan oldukları için hack saldırılarının yaşanması mümkün değildir. Bu sebeple üst düzey yatırımcılar tarafından oldukça güvenli bulunarak tercih edilmektedir.

Stellar Cüzdanları Nelerdir?

Stellar cüzdanlarını aktifleştirmek isteyenlerin 0.5 XLM gibi bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Kullanılabilecek olan cüzdanlar ise Stellar’ın web sitesinde listelenmiştir. Stellar için tercih edilebilecek cüzdanlar aşağıda listelenmiştir:

 • Curv
 • Tangem
 • StellarTerm
 • Solar Wallet
 • BitGo
 • Pigzbe
 • Keybase
 • HTC Exodus
 • Ownbit
 • Trezor
 • LOBSTR
 • Ledger Nano S
 • Stellarport
 • StellarX
 • Exchange
 • Lumenshine
 • com
 • MoneyClip
 • Litemint

Stellar Ağının Gerçek Dünya Uygulamasında Yer Alan Ortaklıklar Nelerdir?

Stellar ağının gerçek dünyadaki çözümlerine bakıldığında; her geçen gün daha fazla kapsamı genişlemekte ve bünyesine yeni şirketler ile projeler katılmaktadır. Stellar Consensus Protokolü’ne katılarak uygulama alanını genişleten ortaklıklar ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Praekelt Foundation, açık kaynaklı mesajlaşma uygulaması olarak bilinen Vumi ve Stellar’ı bütünleştirmiştir. Bu sayede Afrika’nın alt Sahara bölümündeki genç kızların iletişim hizmetleri konusunda daha tasarruflu olmasına olanak tanınmıştır.
 • Oradian; bulut tabanlı bir bankacılık yazılım şirketi olarak bilinmektedir. Nijerya’daki mikro finans kurumlarına bağlanılabilmesi için ise Stellar ağı aracı olmaktadır.
 • 2017 yılının ağustos ayında Stellar ICO platformu yayınlamıştır. Bu platform; Ethereum gibi güçlü rakipler ile kıyaslandığında çok daha kolay ve düşük maliyetli kullanım imkanı sunmaktadır.
 • 2017 senesinin ekim ayı ile beraber IT devi IBM ile beraber Stellar ile iş birliği yapılmıştır. Bu iş birliği ile beraber IBM’nin World Wire projesi, Stellar blok zinciri üzerinde işlemeye başlamıştır.
 • Satoshi Pay hizmetinde ödeme hizmetleri, Stellar üzerinden verilmektedir.
 • Saldo’nun Stellar ile ortaklık kurması sonucunda, fatura ödemek daha kolay hale getirilmiştir. Göçmen işçilerin ailelerine yardım sağlayabilmesine imkan tanınmıştır.

XLM Geçmiş Yıllara Ait İstatistik Nasıldır?

XLM geçmiş değerlerine bakıldığında; 2017 yılının başlarında 0.00184 dolarlık bir değerinin olduğu görülmektedir. 2017 yılı ile beraber mevcut değerini 280’e katladığı geçmiş değerlerin yer aldığı grafiklere bakıldığında görülmektedir. 2019 yılının ilk aylarında ise; kripto paraların yer aldığı listede 6’ncı sıraya kadar yükselebildiği görülmektedir. Bu süreçte 0.11 dolar üzerinden işlem görmüştür. 2 milyon doların üzerinde bir piyasa değeri ile 2019 yılını kapatmıştır.

Stellar Konusunda Gelecek Tahminleri Nelerdir?

Stellar analizi yapıldığında; analiz konusunda oldukça usta olarak gösterilen bir isim olarak Peter Brandt tarafından Stellar’ın patlayacak dediği bir analiz yapılmıştır. 2020 yılının ikinci yarısına girildiğinde de Stellar’da bir yükseliş görülmüştür. Bir başka analist olan Aayush Jindal ise; XLM’in yükseliş ivmesinin oldukça yüksek olduğunu ve 0.0980 dolarlık bir direnci kırarak bu ivmeyi sürdüreceğini söylemektedir. Analist olarak bilinen Rajarshi Mitra ise; XLM/USD oranının aşırı fiyatlandırılmış olması sebebi ile yakın zamanda XLM değerinin düşüşe geçeceğini tahmin etmiştir. Ancak XLM henüz bir düşüş göstermediği gibi piyasa değerini koruması bir süre daha beklenmektedir. Özellikle Samsung Blockchain Keystore ile entegre olması, değerinin daha da artmasına neden olan bir haberdir. Yapılan bu entegrasyon çalışması ile beraber, özel anahtarlar Samsung Galaxy akıllı telefonlarda güvenlik açığı olmadan saklanabilmektedir ve bu da kullanıcıların Stellar’ı daha çok benimsemesini sağlamaktadır.

Stellar Güncel Değeri Ne Kadardır?

Stellar’ın değerine bakıldığında; 0.567681 TRY olarak bilinmektedir. 2020 yılının ekim ayına piyasa sıralaması olarak 18’inci sıradan girmiştir. Toplam arz; 50.001.803.723 XLM olurken dolaşan arz 20.746.109.441 XLM olmaktadır. Son 1 aydaki en yüksek değeri 0.557847 TRY olurken en düşük değeri 0.591835 TRY olmaktadır. Eylül ayının son gününün açılışı 0.576996 TRY ile yapılırken kapanışı 0.581306 TRY ile yapılmıştır. Ekim ayına girilmesi ile beraber Stellar’ın piyasa değerinde %0.75’lik bir artış görülmüştür. Stellar (XLM) için tüm zamanların en düşük değeri 18 Kasım 2014 tarihinde görülmüştür ve değer 0.009515 TRY’dir. Tüm zamanların en yüksek değeri ise; 4 Ocak 2018 tarihinde görülmekle beraber, değer 7.27 TRY olmuştur.

Yorum Yap