1. Ana Sayfa
 2. Döviz

Sterlin Kuru

Sterlin kuruna nasıl yatırım yapılır? Sterlin TL fiyatlaması nelerden etkilenir? Sterlin kuru nereden takip edilir? Sterlin kuruna yönelik bilinmesi gerekli tüm ayrıntıları EkoSayfa olarak hazırladığımız dosyada sizlerle buluşturduk.

Sterlin Kuru

Sterlin TL paritesi İngiliz Sterlininin Türk Lirası cinsinden karşılığını ölçmek adına kullanılır. Dolar ve Euro ardından ülkemizde en çok takip edilen döviz kuru Sterlin kuru olarak ön plana çıkar. Devam eden ticari ilişkiler, dünyanın en büyük üçüncü rezerv para birimi olması ve yurtdışı eğitimlerde İngiltere’nin tercihi, Sterlinin ülkemizdeki popülerliğinin sebepleri olarak sıralanabilir.

Sterlin Kuru Nedir?

Sterlin kuru Türk Lirası’nın İngiliz Sterlinine karşı değer değişiminin takip edildiği pariteler arasında yer alır. GBP TRY veya Sterlin TL olarak takip edilebilen kur, değişen GBP ve TRY fiyatlamaları neticesinde anlık olarak değişir. Sterlin kurunun artması TL’ye karşı İngiliz Sterlininin değer kazandığı anlamına gelirken, kurun gerilemesi ise GBP’ye karşı TL’nin değer kazandığı şeklinde yorumlanır.

Sterlin Kuru Değişimleri Ne Anlam İfade Eder?

Sterlin kurundaki değişimlerin anlamı bir üst başlıkta ifade edildiği şekilde, İngiliz Sterlininin Türk Lirası karşılığının hangi seviyeye geldiği şeklinde özetlenebilir. Konuya biraz daha derinden bakıldığında ise GBP kurunda yaşanan her artış, Sterlin satın almak için daha fazla Türk Lirası ödenmesi anlamına gelir. Bahsedilen anlam ise olası yükselişlerin ekonomide ne anlama geldiği konusundaki sis perdesini bir nebze aralamaktadır.

Sterlin kurunun artması veya azalmasına sebep olarak Sterlin’in değer kazanması veya Türk Lirası’nın değer kaybetmesi gösterilebilir. İlk bakışta her ikisi benzer ifadeyi tanımlıyor görünse de kimi zaman meydana gelen ekonomik değişimler sebebi ile TL’nin pozitif veya negatif ayrışması, bahsedilen iki sebebin aslında farklı nedenler olduğunu açıklar.

Sterlin Neden Değer Kazanır?

Sterlinin değer kazanma nedenleri temsil ettiği Birleşik Krallık ekonomik gücünde yaşanan değişimler ve İngiltere Merkez Bankası (Bank of England, BoE) para politikaları kaynaklıdır. GBP’nin değer kazanması küresel piyasalar nezdinde değerlendirilir ve her yaşanan değer artışı, Sterlin kuruna etki etmeyebilir.

Her yerel para biriminin arkasında ülke ekonomisinin itibarı bulunur. Bu anlamda bakıldığında Birleşik Krallık ekonomisi çarklarının sağlıklı bir şekilde işlemesi, hedeflenen enflasyon ve büyüme hedeflerinin tutturulması ve istihdam ihtiyaçlarının karşılanması Sterlini destekler. Güçlü bir Birleşik Krallık ekonomisi, güçlü bir Sterlin anlamına gelir.

BoE para politikaları ise Birleşik Krallık ekonomisi dinamiklerine göre şekillenir. Esasında gelişmekte olan ülke ekonomilerince BoE kararları öncesinde Sterlin fiyatlaması gerçekleşirken, BoE kararları daha çok gelişmekte olan ülkeleri ilgilendirir. BoE faizleri düşürerek para arzını artırdığında artan Sterlin arzı sebebi ile GBP’nin değer kaybetmesine yol açar.

BoE faizlerinin düşmesi ve likidite artırmak için tahvil alımları ile piyasanın desteklenmesi ise ülkenin tahvil faiz getirisini azaltır ve sermayeyi daha fazla kazanç aramaya iter. Küresel piyasalarda herhangi bir risk bulunmaması halinde artan para arzı sebebi ile sıcak paranın adresi genellikle gelişmekte olan ülkeler olur. Sıcak para girişi ile gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanarak, artan Sterlin arzı eklendiğinde Sterlin TL aşağı yönlü hareket gerçekleşir.

Tersi senaryoda ise BoE tarafından uygulanan sıkı para politikasının etkileri takip edilir. Faizler artar ve piyasadan likidite çekilir. Dünya’nın en büyük yedinci ekonomisi olan İngiliz ekonomisi ise sıcak para için daha yüksek getiri fırsatı sunarak, gelişmekte olan ülkelere göre daha güvenilir olması sebebi ile sıcak paranın adresi olur. Londra Borsası ve tahvillere giden yatırım sonrası Sterlin satın alınır ve artan talep, Sterlin’in değer kazanmasına yol açar.

Türk Lirası Sterline Karşı Neden Değer Kaybeder?

TL’nin Sterline karşı değer kaybetme nedenleri kimi zaman Sterlin özelinde bahsedilen sebeplerden kaynaklı olarak gelişirken, kimi zaman sadece TL üzerinde baskı oluşturan gelişmeler kaynaklı meydana gelebilmektedir. Türk ekonomisindeki riskleri ifade eden bu durum ile karşılaşıldığında ise Türk Lirası sadece Sterline karşı değil, tüm önemli yabancı para birimlerine karşı değer kaybı yaşayabilir.

TL’nin Sterlin karşısında değer kaybetmesinin nedenleri bahsettiğimiz şekilde Türk Lirası değer kaybı şeklinde gerçekleşmesi halinde bunun anlamı, ekonominin çarklarının sağlıklı dönmediğidir. Sıcak para olarak tabir edilen sermayenin ülkeden çıkıyor olmasına ek olarak yurtiçi yerleşiklerin dövize talebi artmıştır.

Sıcak para çıkma nedenleri elde edilen getiriye karşı sunulan getirinin cazip gelmemesinden kaynaklanır. Türk hisse senetlerinin hikayeleri, potansiyelleri veya tahvil faizleri mevcut risklere göre yetersiz gelerek sıcak para çıkışını tetiklemiş olabilir. Yabancı yatırımcıların TL varlıklardan çıkış sebepleri ise ekonomik, siyasi ve jeopolitik olabilir.

Türk ekonomisinin yabancı yatırımcılar nezdinde risk ölçümü için kullanılan en temel bileşenlerden birisi nakit akışının sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğidir. Kısa vadeli dış borç stoku (1 yıldan kısa sürede ödenecek dış borç) miktarını ödemeye yeterli rezervler veya ihtimaller bulunmaması halinde yabancı yatırımcı için risk büyür. Artan risk ya sunulan getirinin artırılması, ya da sermayenin çıkışının izlenmesi ihtimallerini ortaya çıkarır.

Meydana gelen kur artışlarında yurtiçi yerleşiklerin de döviz talebinin artması halinde yüksek enflasyondan bahsetmek gerekebilir. Mevduat faiz oranlarının enflasyonun altında kalması veya kalma ihtimali döviz kurlarının artacağı sinyali olarak algılanır ve sıcak paranın ardından yerli yatırımcı da TL varlık satışı gerçekleştirir. TL’nin arzı artarken ve dolar, Euro, Sterlin talebinin artması ise Sterlinle birlikte tüm önemli kurlara karşı TL’nin değer kaybetmesine yol açar.

TL’nin değer kaybı enflasyonu da beraberinde getirir. Bu sebepledir ki önemli kur değişimlerinin olduğu dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) piyasaya müdahaleler gerçekleştirerek TL’nin değerini korumaya yönelik eylemler gerçekleştirir. Esasen Merkez Bankası enflasyon artışına sebep olabilecek fiyat artışı ile mücadele için müdahale gerçekleştirir. Kur müdahaleleri ise TL arzını azaltma ve yatırım cazibesini artırma etkileri ile TL’nin değer kazanarak döviz kurlarının gevşemesine yol açar.

Merkez Bankası Sterlin Kuruna Müdahale Edebilir Mi?

Merkez Bankası’nın Sterline müdahalesi yukarıda anlatıldığı gibi doğrudan değil, dolaylı olarak gerçekleşmektedir. Enflasyonist baskıyı kırmak adına Türk Lirası itibarını koruma görevini sürdüren TCMB, yaptığı müdahaleler ile TL’nin Sterlin karşısında değer kazanmasını sağlayabilir.

Yukarıda Bank of England müdahalelerinin anlatıldığı alt başlıkla benzer politikalar, TL değerini ve dolaylı olarak Sterlin TL cephesini etkiler. Ekonomide riskler oluştuğu veya hedeflere güçlü adımlarla ilerlendiği dönemlerde piyasa ihtiyaçlarına yanıt vermek adına Merkez Bankası müdahalelerde bulunur. Yapılan her müdahale yatırım, enflasyon ve büyüme beklentileri paralelinde gerçekleştirilir.

Merkez Bankası’nın Sterlin kuru üzerinde etki eden klasik hamlesi faiz artırımıdır. Faiz artırımının anlamı sıkı para politikasına geçiştir. Bu süreçte piyasadan TL çekilmekte ve bankalar düşük faizli kredi vermeyerek TL arzını artırıcı hamleler gerçekleştirmemektedirler. Öte yandan mevcut risklere karşı piyasa beklentisi dahilinde getiri fırsatı sunularak sıcak para ekonomiye kazandırılmaya çalışılır. Ölçülen riskler ile sunulan getiri arasında risk analizi gerçekleştiren yabancı portföy sahipleri ise TL varlıklara geçiş yaparak döviz bozdururlar. TL’nin talep yönünde de artışı ve döviz arzının artması anlamına gelen sıcak para girişi etkisi ile döviz kurları gevşer ve Sterlin TL değer kaybeder.

Yüksek faiz yatırımların önünde engeldir. Faiz getirisinin risksiz cazibesine ek olarak finansman maliyetlerinin artması, yeni yatırım için yerli yatırımcıların isteksiz davranmasına yol açar. Bu sebeple ekonomi çarklarının yeniden sağlıklı bir şekilde dönmesi için ekonomi yönetiminin yeni politikalar üretmesi gereklidir. TCMB faiz artırımı hamlesi ile ekonomi yönetimine zaman kazandırarak baskı altında yanlış kararlar alınmasını önlemiş olur.

Merkez Bankası ikinci olarak döviz kurlarına müdahalelerde, döviz bozdurmak şeklinde gerçekleştirir. Genel itibari ile kısa vadeli etkilerin fiyatlamasını tersine çevirmek için kullanılabilen bu hamle, TCMB döviz rezervlerini azaltması sebebi ile sürdürülebilir değildir. Sürdürülmenin devam etmesi halinde ise artan dış borç stokunun ödenememe riski döviz kurlarının yeniden yükselişine yol açabilir.

Sterlin Kuru Anlık Nereden Takip Edilir?

Sterlin kurunun takibi için günümüzde çok sayıda fiziki ve çevrimiçi çözüm bulunmaktadır. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte geleneksel döviz kuru takibi için kullanılan çok sayıda yöntem terk edilmiş ve döviz kurlarına saniyeler içerisinde erişmek mümkün hale gelmiştir. Bankaların web siteleri, finans ve ekonomi siteleri ile haber siteleri; anlık Sterlin TL takibi için ücretsiz canlı ekranlarını kullanıma sunarlar.

Öte yandan yatırımcılar için kullanıma sunulan ücretli ve ücretsiz grafik çizim platformları ile Forex sağlayıcılar, Sterlin kurunun anlık takibi için kullanılabilir. Döviz büroları ve kuyumcular üzerinden Sterlin takibi de halen yapılabilse de internetin cep telefonlarına kadar kullanımının yaygınlaşması ile kur takibinde online çözümlerin kullanılma sıklığı artmaya devam etmektedir.

100 Sterlin Kaç TL Eder?

Sterlinin TL karşılığı takip edilirken 1 Sterlin kaç TL eder sorusu yanında, 100 Sterlinin Türk Lirası karşılığı da Türk yatırımcılar tarafından merak edilir. Ekim 2020 döneminde çift haneleri gören 1 Sterlin, yaklaşık 9,98 – 10,25 TL bandında hareket etti. Döviz hesaplama işlemleri sonrası 100 Sterlin ise 999,80 – 1.025,00 TL aralığında Ekim ayı boyunca değişti.

Sterlin Nasıl Alınır ve Satılır?

Sterlin almak ve satmak yaygınlaşan finansal enstrümanlar sebebi ile çeşitli platformlara taşındı. Fiziki olarak Sterlin satın almak için halen döviz büroları, kuyumcular, sarraflar ve bankalar tercih edilebilirken; banka ve Forex hesabı üzerinden Sterlin alınıp satabilmek oldukça yaygınlaştı.

Sterline yatırım yapmak isteyen yatırımcılar fiziki satın alma yerine bankalardan vadeli/vadesiz döviz mevduat hesapları açabildiği gibi Forex sağlayıcılarda açacakları hesaplar üzerinden Sterlin TL paritesi işlemleri gerçekleştirebilir. Forex piyasalarında kaldıraçlı işlemler ile GBP TRY pozisyonları açılarak TL cinsinden kazanç elde edilebilir.

Sterline Yatırım Yapılır Mı?

Sterline yatırım yapmak Türkiye’de dolar, altın ve Euro’nun gölgesinde kalmaktadır. Yaygın olarak Forex piyasaları üzerinden GBP yatırımı tercih edilirken, fiziki alımların payı satılan döviz kurlarının oldukça gerisinde seyreder.

Sterlin stabil bir paradır ve Brexit sürecinin hemen sonrasında yaşadığı değer kaybı ile yatırımcılarına ciddi kazançlar sunmayı başardı. Yükselen fiyatlar ile Sterlin, lira karşısında tarihi zirvelerini görerek kazanç potansiyeli kadar zarar etme potansiyelini de artırdı. Yatırım tercihini dövizden yana kullanmak isteyen tasarruf sahipleri ise Sterlin’e yatırım yapmadan önce GBP USD, GBP EUR ve GBP JPY paritelerini de takip ederek mevcut fiyatlama hakkında karşılaştırma yapabilir.

Dolar Almak Mı Sterlin Almak Mı Mantıklı?

Dolar veya Sterlin alma kararı verilirken Dolar TL ve Sterlin TL paritelerine ek olarak GBP USD veya USD GBP paritelerinin takip edilmesi gereklidir. Her iki para birimi yüksek işlem hacmine sahip gelişmiş ülke para birimleri olması sebebi ile dönemsel olarak birbirlerine karşı aşırı fiyatlamalara girebilirler. Aşırı fiyatlama dönemleri yakalandığında dolar veya Sterlinden hangisi değerli ise diğerine yatırım yapılması, karşıt yatırım fikri olarak kazanç potansiyeli barındırabilir.

ABD Doları tüm dünyada daha fazla geçerliliğe sahip para birimi olsa da Sterlin de dünyanın en büyük üçüncü rezerv para birimidir. Her iki para birimi arasında yapılacak karşılaştırmalarda FED ve BoE para politikaları ve ekonomik beklentileri takip edilmeli; USD veya GBP lehine dönecek trend başlangıçları yakalanmaya çalışılmalıdır.

Türk Yatırımcısı Neden Sterlin Alır?

Türk yatırımcısının Sterlin alma nedeni para kazanma ve parasını enflasyona karşı koruma güdülerinde yatmaktadır. İslamiyet’te haram kabul edilmesi sebebi ile Türk yatırımcısının düşük bir miktarı mevduat yatırımından yararlanırken, enflasyona karşı korunma güdülerinde altın ve döviz Türk yatırımcısının en çok tercih ettiği yatırım araçları arasında yer almıştır.

Borsa yatırımı da Türk yatırımcılar arasında dönemsel olarak popülerlik kazanırken, düşük finansal okuryazarlık oranı ve borsanın ekonomik, siyasi ve jeopolitik gelişmelerden aşırı etkilenmesi; borsada zarar eden yatırımcı sayısının çok olmasına neden olmaktadır. Alternatif yatırım aracı arayışlarında dolar, Euro ve altından sonra Sterlin ilk tercih edilen yabancı para birimi olarak Türk yatırımcısını cezbetmektedir.

Yıllara Göre Sterlin Kaç Liradan Fiyatlandı?

Sterlinin yıllara göre TL karşılığı incelendiğinde, artış ivmesi göze çarpmaktadır. Dönemsel olarak TL’nin değer kazandığı süreçler yaşansa da trendin genelinde Sterlin TL kuru artış eğilimindedir. Birleşik Krallık ekonomisinin Türk ekonomisinden büyük olması yanında her iki arasındaki enflasyon farkı, kurdaki uzun vadeli artışın nedenini oluşturur. Yıllara göre ortalama Sterlin kuru ise 20 yıllık periyotta aşağıdaki gibi değişmiştir:

 • 1 Sterlin 947.736,75 TL (2000)
 • 1 Sterlin 1.774.946,69 TL (2001)
 • 1 Sterlin 2.282.436,28 TL (2002)
 • 1 Sterlin 2.446.528,30 TL (2003)
 • 1 Sterlin 2.618.023,82 TL (2004)
 • 1 Sterlin 2,45 TL (2005)
 • 1 Sterlin 2,66 TL (2006)
 • 1 Sterlin 2,61 TL (2007)
 • 1 Sterlin 2,39 TL (2008)
 • 1 Sterlin 2,43 TL (2009)
 • 1 Sterlin 2,33 TL (2010)
 • 1 Sterlin 2,69 TL (2011)
 • 1 Sterlin 2,85 TL (2012)
 • 1 Sterlin 2,99 TL (2013)
 • 1 Sterlin 3,61 TL (2014)
 • 1 Sterlin 4,17 TL (2015)
 • 1 Sterlin 4,10 TL (2016)
 • 1 Sterlin 4,72 TL (2017)
 • 1 Sterlin 6,42 TL (2018)
 • 1 Sterlin 7,27 TL (2019)
 • 1 Sterlin 8,67 TL (2020)
 • 1 Sterlin 10,25 TL (Ekim 2020)

Sterlin Cinsinden Vadeli Döviz Mevduat Hesabı Açılır Mı?

Vadeli Sterlin mevduat açılışı kamu bankaları ile birlikte özel bankalar üzerinden gerçekleştirilebilir. Hesap açılışı ardından Sterlin cinsinden birikim yapma, Sterlin alıp satma ve Sterlin cinsinden faiz geliri elde etme hedeflerine ulaşılabilir.

Açılacak hesap türü vadesiz ise en düşük Sterlin makas farkı veren banka araştırması yapılarak yapılan alım ve satım işlemlerinde kesinti miktarı azaltılabilir. Açılacak hesap türü vadeli döviz mevduat hesabı ise en yüksek Sterlin faizi veren banka araştırması yapılarak günlük, haftalık, aylık, 32 günlük veya daha uzun vadelerde daha yüksek Sterlin faiz getirisi elde edilebilir.

Sterlin Yorum ve Analizleri Takip Edilmeli Mi?

Sterlin uzman yorumları kişisel bloglar, ekonomi haberleri ve sosyal medya hesapları üzerinden her gün kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Yapılan yorumlamalar orta ve uzun vadeli görünüm üzerine yoğunlaşırken, kimi Sterlin yorumları kısa vadeli yükseliş veya düşüş beklentileri içerebilir. Yatırımcılar Sterlin uzman yorumlarını değerlendirirken kendi analizleri ile karşılaştırmalı, yorumların arkasında yatan nedenleri araştırmalı ve kısa vadeli Sterlin kuru tahmini yapmanın olanaksız olduğunun bilincinde olarak yapılan yorum ve analizleri takip etmelidirler.

Yorum Yap