1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Stok Akış Modeline Göre Bitcoin Artık 5. Aşamada

Kripto para piyasalarının usta analistlerinde ve stok akış (S2F – stock to flow) modelinin geliştiricisi olan PlanB, yine yatırımcıları çok heyecanlandıracak açıklamalarda bulundu. Piyasa değeri bakımından oluşturulan grafik üzerinden fikirlerini ve tahminlerini paylaşan PlanB Bitcoin’in (BTC) artık 5. aşamada olduğunu ve 2021 yılının Bitcoin için harika bir yıl olacağını ifade etti.

Stok Akış Modeline Göre Bitcoin Artık 5. Aşamada

2020 yılının son çeyreğinde yaşanan büyük hareketlilikler ve birçok etkenin bir araya gelmesiyle birlikte, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Aralık ayı ortasında rekor seviyesine hareket etti ve bu noktada büyük bir ralli başlattı. Bitcoin’in kısa – orta vadeli rallisi yeni yılın ilk haftası boyunca devam etti ve lider Bitcoin 8 Ocak tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar seviyesinde belirledi. Bu aşamadan sonra geri çekilmeler yaşayan Bitcoin, her ne kadar zaman zaman gün içinde yukarı yönlü beklenmedik sert yükselişler yaşasa da 31 bin dolar ile 35 bin dolar arasında sıkışmaya başladı. Bu aralığın dışına nadiren çıkan Bitcoin için, PlanB 2021 yılı adına umut dolu tahminlerini paylaştı. Stok akış (S2F – stock to flow) modelinin geliştiricisi olan PlanB’ye göre 2021 yılı Bitcoin için harika bir yıl olacak. PlanB’nin geliştirdiği stok akış modeline göre Bitcoin 288 bin dolara kadar yükselecek ve PlanB’ye göre Bitcoin’in bu aşamadan sonra dip noktası 31 bin dolar olacak.

PlanB’nin S2F Modeli Nasıl İşliyor?

PlanB’nin geliştirdiği stok akış modeli, Bitcoin’in piyasa değeri ele alınarak girdiği aşamaları gösteriyor. Ünlü analistin hesaplamalarına göre Bitcoinartık 5. aşamaya geçti ve onu 288 bin dolarlık fiyatlanma bekliyor. PlanB stok akış modelinde Bitcoin’in piyasa değerini baz alarak onu kümelere ayırıyor. Bitcoin’in stok akış modelindeki başlangıç noktası ise 1 milyon dolarlık piyasa değerini aşmış olması olarak ele alınıyor. Bu aşamadan sonra Bitcoin modele göre şöyle ilerliyor:

  • 58 milyon dolar piyasa değeri – Bitcoin’in ödemelerde kullanılmaya başlanması
  • 5,6 milyar dolarlık piyasa değeri – Bitcoin’in “dijital altın” olarak kabul görmeye başlaması
  • 114 milyar dolarlık piyasa değeri – Bitcoin’in finansal varlık statüsüne kavuşması.

S2F Modeline Göre Bitcoin Artık Gümüş ve Altının Olduğu Kümede

Başarılı analist PlanB’ye göre lider Bitcoin 4. aşama olan finansal varlık aşamasını Aralık ayında aştı ve Bitcoin artık 5. aşamaya geçti. Bitcoin bu aşama geçişiyle birlikte, PlanB’ye göre gümüş ve altın gibi varlıkların arasına girmeyi başardı. PlanB, bu aşamada gümüşün 561 milyar dolarlık piyasa değeri olduğunu baz alırken, altının da 10 trilyon dolarlık piyasa değeri olduğunu baz alıyor.

PlanB’ye Göre Bitcoin’in Önü Çok Açık

PlanB’nin geliştirdiği stok akış modelinde, Bitcoin’in piyasadaki toplam arzı 19 milyon adet olarak ele alındığında, Bitcoin’in birim fiyatının 288 bin dolara kadar çıkması gerektiği görülüyor. Ayrıca PlanB’ye Bitcoin 2024 yılına kadar 5,6 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşacak ve 2024 yılına kadar altını, 2028 yılına kadar da gayrimenkul piyasasını geride bırakacak. Başarılı analiste göre gayrimenkul piyasasının da geçilmesiyle birlikte, Bitcoin için tahminde bulunmaya gerek kalmayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir