1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Sushi İçin 10.354 BTC Ödemesi Yapılmış!

Kripto para piyasalarında, geriye dönük alım satım işlemleri ile ilgili birçok hata veya büyük şanslar zaman zaman gündem olabiliyor. Geçmiş yıllarda özellikle Bitcoin (BTC) ile ilgili bu tür haberler, yıllar sonra ortaya çıktığında büyük ilgi uyandırıyor. Bunlardan bir tanesi de 2013 yılında ABD’de bir Uzakdoğu restoranında gerçekleşmiş…

Sushi İçin 10.354 BTC Ödemesi Yapılmış!

ABD’de bir Uzakdoğu restoranı sahibi olan Yung Chen isimli şahıs, 2013 yılında restoranına gelen bir muhabir ile arkadaşlarının 1.000 dolarlık hesabı Bitcoin (BTC) ile ödeme teklifini kabul etmiş. Muhabir ile arkadaşları 1.000 dolarlık hesabı Bitcoin ile ödedikten sonra, Bitcoin’in rekor kırması ile birlikte, aradan geçen 7 yıl içinde restoran sahibi Yung Chen şimdi yarım milyon dolar sahibi oldu. New York Times muhabiri olan Kashmir Hill, başından geçen bu hikayeyi, sosyal medya hesabı üzerinden takipçileri ile paylaştı.

Reddit’ten İnsanları Yemeğe Davet Etmiş

New Times muhabiri olan Kashmir Hill’in yıllar sonra gelen itirafı ile birlikte gün yüzüne çıkan olayda, bir sushi restoranı olan Sake Zone’un sahibi Yung Chen ve eşi, elde ettikleri Bitcoin’lerin birçoğunu geçen zaman içerisinde satmış. Fakat ellerinde kalan 40 adet Bitcoin ile şimdilerde çift, yaklaşık bir milyon dolarlık bir servete sahip oldu. Muhabir Hill, o dönemde sadece 136 dolar ile bir sürü Bitcoin satın aldığını ve ödemeyi de bu Bitcoinler ile yaptığını dile getirdi. Hill bu kararı verirken, Sake Zone isimli sushi restoranının Bitcoin ödemelerini kabul ettiğini fark ederek, Reddit üzerinden BTC kullanıcılarını buraya davet ettiğini ve olayların böyle geliştiğini dile getirdi.

Hill O Dönemde BTC Fiaytını “Komik” Buluyormuş

Reddit platformundaki bu çağrıya 9 kişinin katıldığını ve toplam 10 kişiyle yemek yediklerini belirten Hill, 957 dolar tutarında bir hesap geldiğini ve bu ödemeyi de bahşişle birlikte yaklaşık o dönemde 1.000 dolara denk gelen 10 bin 354 adet Bitcoin ile yaptığını söyledi. O zamanlar bu tutarları “komik” bulduğunu ifade eden Hill, kripto paranın şimdiki değeriyle restorana 235 bin doların üzerinde ödeme yapmış oldu. Hill, Bitcoin’deki rekor artıştan sonra restoran sahibini aramaya karar verdiğini ve Chen ile görüşebildiğini de ifade etti. Restoran sahibi Hill’e elinde kalan 40 Bitcoin için teşekkür etmiş ve emekli olduğunu söylemiş. Öte yandan Hill, restoran sahibinin 2017 yılında restoranı kapattığını ve Chen’in o dönemki BTC rekoru ile birlikte, daha önce elindeki kripto paraları sattığı için pişman olduğunu dile getirdiğini söyledi.

Yung Chen O Dönemde BTC’leri Satarken Endişelenmemiş

Hill, Yung Chen’e, 2013 yılında 10 binden fazla Bitcoin ile ödeme yaptığını ve bu kripto varlıklar ile ne yaptığını sorduğunu da ifade etti. Yung Chen ise o dönemde Hill’in ödediği Bitcoin’leri satarken endişe duymadığını, çünkü o zamanlar Bitcoin’in çok da değerli olmadığı için küçük bir tutar olduğunu, şimdi ise çok büyük bir para olduğunu ve bu yüzden de elinde kalanları satmayı düşünmediğini dile getirmiş. Eğer Chen, Hill’in ödediği Bitcoin’lerin hiçbirisini satmamış olsaydı, şimdilerde çok daha büyük miktarlarda bir servet sahibi olacaktı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir