1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Tam 3 Yıl Sonra BTC Yeni Rekor Tahtında!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesini şüpheye yer bırakmayacak şekilde yeniledi. Bitcoin’in dün başlattığı tırmanış, kripto para piyasalarında coşkuyla takip edildi ve dün akşam saatlerinde 19 bin 500 doların üzerindeki kırılma sonrası Bitcoin, 22 bin 200 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu seviye tüm borsalarda, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Tam 3 Yıl Sonra BTC Yeni Rekor Tahtında!

Kripto para piyasalarında kullanıcılar, dün tarihi bir yükselişe anbean tanıklık etti. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzun süredir beklenen fakat bir türlü başaramadığı, 20 bin dolar barajını aşmayı nihayet başardı. Bitcoin dün akşam saatlerinde başlattığı yükseliş hareketini, gece saatlerinde de sürdürdü. Kasım ayı ortalarında Bitcoin için yeni bir rekor yürüyüşü başlamış ve lider kripto para birimi bu yürüyüşünü Kasım sonunda 19 bin 736 dolar seviyesi ile tamamlamıştı. Bu her ne kadar Bitcoin’in birçok borsada yeni rekoru olarak kaydedilse de Bitcoin’den beklenen asıl hamle, 20 bin dolar barajını aşmasıydı. Fakat bu direnç noktasını aşmak için giriştiği her denemede başarısız olan Bitcoin, Aralık ayı içinde denemeler sonrası yaşadığı düşüşler ile 17 bin 700 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bu düşüşlerin ardından birçok analist, 20 bin dolar seviyesinin aşılması için 2021 yılını işaret etti ancak Bitcoin, Aralık ayının sonlanmasını beklemedi ve dün gösterdiği muazzam performans ile son bir ay içinde değerini %30 oranında artırmış oldu. Bu artış ile birlikte lider kripto para biriminin ticaret hacmi, 24 saat içinde 23 milyar dolardan neredeyse iki kat artış ile 44 milyar dolara yükseldi.

20 Bin Altı Endişesi Gerçeğe Dönüşmedi

Bitcoin (BTC) dün başlattığı yükseliş hareketini, 20 bin 800 dolarlık yeni rekor seviyesine kadar çıkarmıştı. Bu bölgeye ulaştıktan sonra hafif düşüş hareketleri gösteren lider kripto para birimi için yeniden 20 bin doların altına gerileme endişesi başladı. Fakat Bitcoin, tazelediği rekor seviyesinin ardından 20 bin dolar barajının altına hiç gerilemedi. Aksine BTC, akşam saatlerinde durdurduğu yükselişini, gece saatlerinde devam ettirdi ve yeni güne 22 bin dolar seviyesinin üzerinde girdi. Bu girişle birlikte Bitcoin, 2017 yılındaki tüm zamanların en yüksek seviyesine de 2 bin dolardan fazla fark atmış oldu.

Türk Lirası Karşısında BTC Değeri 3 Yılda 2 Kattan Fazla Arttı

Bitcoin’in 2017 yılındaki 20 bin 89 dolarlık rekoru, 80 bin TL’ye tekabül ediyordu. 3 yıl aradan sonra gelen yeni rekor seviyesi 22 bin 200 dolar ise 167 bin TL’ye tekabül ediyor. Türk Lirası’nın aradan geçen süre içerisinde değer kaybetmesi, bu dönemde Bitcoin yatırımı yapan yerli yatırımcılar için de devasa bir kazanç fırsatı sağlamış oldu. Zira Bitcoin’in TL karşısındaki değeri, 3 yıl içinde iki kattan fazla arttı. Lider kripto para biriminin yükselişi, tarihi bir durum olarak özellikle sosyal medyada, anbean takip edildi.

Tarih Tekerrür Etti, 17 Aralık Tesadüfü

Sosyal medyada Bitcoin’in yükselişi ile birlikte büyük bir coşku ve kutlama havası oluştu. Birçok kripto para borsasının Twitter hesapları üzerinden yayınladığı kutlama gönderilerine, kripto para kullanıcıları da birçok gönderme yaptı. Dünkü yükseliş ile birlikte Binance, Twitter hesabından “We did it. 20K!” (20 bin, başardık!) gönderisini paylaştı Öte yandan Bitcoin hakkında dün Twitter’da 170 binden fazla gönderi paylaşıldı ve kısa sürede Bitcoin sosyal medyada en çok konuşulan konu haline geldi. Bu noktadaki en büyük tesadüf ise Bitcoin’in rekor kırdığı tarih olarak kayıtlara geçti. Zira Bitcoin, 3 yıl önce 2017 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine 17 Aralık tarihinde yükselmişti. Aradan geçen tam tamına 3 yıl sonra, BTC yine tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22 bin 200 dolara 17 Aralık tarihinde ulaşmış oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir