İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Altın
 3. Tam Altın

Tam Altın

Tam altın, yatırım anlamında tercih edilen altın türleri arasında yer almaktadır. Piyasa içerisindeki tam altın fiyatlarındaki ani yükselişler ve düşüşler altın alıcılarının bu konuyu detaylı bir biçimde araştırmasına neden olmaktadır.

featured

Yukarıda bahsettiğimiz nedenle bizler de EkoSayfa olarak altın piyasasına dair bilinmesi gereken konuları derleyerek yazımızın detaylarında derledik. Tam altın alım ya da satımını yapacak kişiler yazımızdan faydalanarak kazançlı alışverişler yapabilirler.

Tam Altın Nedir?

Tam altın, çoğunlukla Cumhuriyet altını ile karıştırılmakta ve birbiri yerine kullanılabilmektedir. Fakat tam altın, Cumhuriyet altınından farklı olarak gramaj bağlamında daha hafiftir.

Tam altın, 7.016 gram olarak T.C Darphanesi tarafından basılmaktadır. Aynı zamanda Cumhuriyet altınından farklılaşan bir diğer yönü de üzerinde kenar süslemeleri ve Atatürk silueti bulunmaktadır.

Tam altın ve Cumhuriyet altını alım satım fiyatları da piyasa içerisinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle altın alırken cumhuriyet altını mı yoksa tam altın mı olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Altın Türleri Nelerdir?

Altın türleri; işlenmesi, gramı ve büyüklüğü bakımından farklılaşmaktadır. Piyasa içerisinde kullanılmakta olan 7 farklı altın türü bulunmaktadır. Bu türlerin sıralaması şu şekilde yapılmaktadır:

 • Gram altın
 • Çeyrek altın
 • Yarım altın
 • Tam altın
 • Reşat altın
 • Hamit altın
 • Gremse altın

Bu altınların büyüklükleri farklı olmasına rağmen basımı ve satış standartları bakımından farklılaşmaktadır. En küçük olan gram altın kendi içerisinde farklı ölçülerde satılırken yarım ya da çeyrek altınlarda standart bir büyüklük üzerinden satış yapılmaktadır.

Standart ölçüleri olan altınların aynı zamanda ziynet ya da sikke olarak farklılaştığı bilinmektedir. Ziynet grubunda gramajlar daha düşük olurken sikke grubunda daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Tam Altın Ayarı ve Büyüklüğü Nedir?

Tam altın ayarı ve büyüklüğü Türkiye Cumhuriyeti darphanesi tarafından standart bir biçimde satılmaktadır. Ayarı 22 olurken gramı ise 7.016 olarak bilinmektedir. Sikke gramı ise 7.216 gram olarak kullanılmaktadır.

Tam altın gramajı bakımından Cumhuriyet altını ile eş değer olarak sunulsa da işlemesi veya türü bakımından farklı olması nedeniyle satışlarında farklı tutarlar söz konusu olabilmekte, bu farklılıklar ise düşük tutarlarda olacak şekilde sunulmaktadır.

Tam Altının Şekli Nasıldır?

Tam altının şekli, büyüklük bakımından Cumhuriyet altınından daha büyük olması nedeniyle 30 mm olarak tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazamamakta yalnızca Atatürk resmi bulunmaktadır.

Tam altının kenarlarında standart bir işleme bulunmaktadır. Bu işlemeler sayesinde pek çok ziynet eşyasında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Fakat Cumhuriyet altınında bir para görüntüsü olması nedeniyle ziynetler içerisinde kullanılması mümkün olmamaktadır.

Tam Altın Nerelerden Alınır?

Tam altının alınacağı yerler, resmi olarak kuyumculuk faaliyetlerini yürütmekte olan dükkânlardır. İnternet üzerinden yapılacak alma ya da satma işlemlerinde risk olabileceği için mutlaka bir kuyumcudan alınması önerilmektedir.

Kuyumculuk ile birlikte gümüş satışı ya da döviz satışı yapmakta olan yerlerde de tam altın satışı yapılabilmektedir. Buralardan satın alma işlemleri yapılırken de dikkatli olunması gerekmektedir.

Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Farkları Nelerdi?

Cumhuriyet altını ve tam altın farkları, öncelikle görüntü olarak bilinmektedir. Tam altın üzerinde işlemeli ve daha estetik bir görüntü bulunurken Cumhuriyet altını ise eski dönem paralarını andıran bir görüntüye sahiptir.

Tam altın büyüklük bakımından da Cumhuriyet altınından farklılaşmaktadır. Cumhuriyet altınının büyüklüğü 22 mm olurken, tam altının büyüklüğü 30 mm olarak belirlenmekte ve bu şekilde standart halini almaktadır.

Cumhuriyet altını aynı zamanda ata altın olarak da adlandırılmaktadır. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazısı bulunmaktadır. Tam altının üzerinde ise bu yazıya alternatif olarak yalnızca Atatürk resmi bulunmaktadır.

Cumhuriyet altını boyut olarak küçük olmasına rağmen gramaj bakımından tam altından daha ağrı olarak standardize edilmiştir. 200 gramlık bir fark olmakta ve bu ölçü her altın için aynı şekilde belirlenmektedir.

Her iki altın türü de yatırım amacıyla kullanılabilmektedir. İşlemeler olmaması nedeniyle satış sürecinde herhangi bir zarar oluşmadığı için yatırım yapmak isteyenlerin tercih edebileceği altın türleri arasında yer almaktadır.

Tam altın görüntü bakımından işlemeleri ve ölçüsü sayesinde ziynet eşyalarında da farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Buna karşın daha sert ve keskin bir görüntüsü olan cumhuriyet altınının herhangi bir ziynet eşyası üzerinde kullanıma uygun olmadığı bilinmektedir.

Tam Altın Piyasasındaki Yükseliş Devam Edecek Mi?

Tam altın piyasasındaki yükseliş, altın yorumcularına göre devam edecek gibi görünmektedir. Altın uzun vadede her zaman kazandıran bir yatırım aracı olurken kısa vadede bazı düşüşler de oluşabilmektedir.

Ekonomistlere göre özellikle 2015 yılı itibariyle yükselişe geçmekte olan tam altın hala iyi bir yatırım aracı olarak gösterilmektedir. Döviz kurlarındaki ani hareketliliğin yanı sıra altın piyasası daha ağır ve düzenli işleyen bir piyasa olması nedeniyle daha az risk içermektedir.

Tam altına yatırım yapacak olanlar için piyasa içerisindeki anlık düşüşler esnasında altın alınabileceği önerilirken bu yatırımın uzun süreli olarak yapılması önerilmektedir. Kısa süreli yatırımlarda altın üzerinden zarar oluşma riski az da olsa bulunabilmektedir.

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükseliş durumu yalnızca ekonomik nedenlerle açıklanmamaktadır. Ülkeler arası yaşanan sosyal ya da siyasi gelişmeler de altın fiyatlarında ani değişimlere neden olabilmektedir.

Altın yatırımcılarının, altın piyasasını takip ederken aynı zamanda ülke gündemlerini de yakından takip etmeleri önerilmektedir. Bu sayede altına ne zaman yatırım yapılmasının daha karlı olacağı öğrenilebilmektedir.

Altın tahminleri uzun süreli olarak yapılmaktadır. Bu nedenle 2021 yılı için düşünülen altın fiyatlarına ilişkin bugünkü yordayıcı yorumların takip edilmesi ve devamında geçmiş dönem yorumlarının nasıl sonuçlara işaret ettiğinin de öğrenilmesi yatırımcılar için etkili sonuçlar verebilmektedir.

Tam Altının Güncel Piyasa Değerleri Nasıldır?

Tam altının güncel piyasa değerleri, anlık olarak değişkenlik göstermekle birlikte son durumda yaşanmakta olan değişimler şu şekilde okunmaktadır:

 • Haziran 2020 en düşük değeri: 2.411 TL
 • Temmuz 2020 en düşük değeri: 2.453 TL
 • Ağustos 2020 en düşük değer: 2.920 TL
 • Eylül 2020 en düşük değer: 2.992 TL

Bu değerler ortalama olarak son dört ay içerisinde tam altının en düşük hangi tutarlar ile satışa sunulduğunu göstermektedir. Genel olarak tam altın değerinde bir yükselme olurken belirli periyotlarda düşüş de meydana gelmiştir.

Altın fiyatları 2020 Ağustos ayında en yüksek değerini karşılamış ve 3.308 TL üzerinden satışa sunulmuştur. Ekim ayı içerisinde de bu yükseliş devam etmekte olup 3.090 TL ile piyasa açılışı yapılmıştır.

Altın güncel piyasasındaki hareketler kısa vadede değişim gösteriyor gibi görünse de ortalama 3 ay içerisinde alınan altınların aynı süre dahilinde iyi bir kazanç sağlaması beklenmektedir.

Güncel altın piyasasındaki yükseliş devam ederken 09.10.2020 tarihinde tam altın değeri 3.186 TL olarak belirlenmiş ve piyasa içerisinde bu tutar üzerinden satışa sunulmuştur. Fakat alım satım işlemlerinde belirlenen tutarlar üzerinden değişiklik söz konusu olabilmektedir. Bazı durumlarda satış değerinde ciddi yükseliş olurken alış tutarında herhangi bir değişim olmadığı görülebilmektedir. Bu nedenle değerler takip edilirken alım satım fiyatlarının göz önünde bulundurulması önerilmektedir.

Tam Altın Piyasası Nelerden Etkilenir?

Tam altın piyasasının etkilendiği alanlar, genel ekonomi sahası olarak bilinmektedir. Fakat bunun yanı sıra genel altın piyasası hem yerel hem de uluslar arası gündemlerden ciddi düzeyde etkilenmektedir.

Tam altın piyasası güncel olarak takip edildiğinde; ülkede ya da ülkeler arası platformlarda yaşanmakta olan olayların anlık olarak altın değerlerini nasıl etkilediği kolay bir biçimde görüntülenebilmektedir.

Altın piyasasındaki hareketler genellikle döviz kurları olarak bilinen Dolar, Euro gibi piyasalardaki yükseliş ve düşüşlerle doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Fakat bazı durumlarda birbirinden etkilenmediği değerlerin de görüldüğü bilinmektedir.

Ülke içi çatışmalar, seçim durumları, seferberlik ilanları gibi durumlar yatırımcıların politikalarında belirleyici olduğu için altın piyasası da doğrudan etkilenmektedir. Bunun yanı sıra yabancı yatırımcıların da ekonomik hareketleri altın piyasasını ciddi düzeyde etkileyen bir diğer durum olarak bilinmektedir.

Özellikle döviz kurlarının değişikliğinin temeli olan Avrupa ve Amerika iç siyasetinde yaşanan olayların ülkemizde altın fiyatlarında da ciddi oynamalara neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle altın alım satımı yapacak olan yatırımcıların yalnızca ekonomiyi değil dünya siyasetini de iyi takip etmeleri gerekmektedir.

Altın piyasası bu durumlardan farklı olarak bir maden olması nedeniyle kendi içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bu değişiklikler çok daha düşük meblağları işaret etmesi nedeniyle genel piyasa hareketlerindeki yorumlarda çok fazla yer almamaktadır.

Tam Altın ve Cumhuriyet Altını Arasında Fiyat Farkı Var Mıdır?

Tam altın ve Cumhuriyet altını arasında fiyat farkı, düşük meblağlarda da olsa bulunmaktadır. 0.2 oranında bir gramaj farklılığı olması nedeniyle alım satım tutarlarında da belirli değişiklikler olabilmektedir.

Tam altın aynı zamanda yarım ya da çeyrek olarak satıldığında da farklı fiyatlandırılabilmektedir. Fakat cumhuriyet altını yalnızca tam ve çeyrek olduğu için ikisi arasında alım satım tutarları bağlamında ciddi farklılıklar olabilmektedir.

Fiyat farklılıkları çok ciddi tutarlar olmamakla beraber bir tam altın üzerinden 50 TL- 100 TL şeklinde olabilmektedir. Bazı durumlarda piyasada çok fazla hareketlilik olması halinde ise fark tutarları daha yüksek ya da daha düşük olacak şekilde değişebilmektedir.

Altının En Eski Kullanımı Ne Zamandır?

Altının en eski kullanımı MÖ 3200 yıllarına dayanmaktadır. İlk olarak Mısır hükümdarlığı tarafından eski tip darphanelerde para haline getirilmiş ve ticaretlerde aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkemizdeki altın tarihçesine bakıldığında da altın kullanımlarının ilk olarak sika yani para şeklinde olduğu bilinmektedir. Ticari bir araç olmakla birlikte yatırım aracı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Cumhuriyet döneminden önce Osmanlı devletinin son zamanlarında gümüş ve bakır paralar kullanılmaya başlamış ve altın yalnızca yatırım aracı olarak şekil değiştirmiştir. Günümüz şartlarında da altının kullanımı yatırım olarak sürdürülmektedir.

Altın bir maden olması nedeniyle tükenebilir bir kaynaktır. Bu nedenle değeri sürekli olarak yükselirken kaynaklar ise her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle yatırım piyasasına yeni madenler ya da sanal paralar da girmeye başlamıştır.

Altın farklı ülkelerde de yatırım aracı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Dünya piyasası içerisinde pek çok alternatif olmasına rağmen altın, kazandıran bir yatırım olmaya devam etmektedir.

Altın Piyasasındaki Hareketlilik Nasıldır?

Altın piyasasındaki hareketlilik, geçmiş dönemlere nazaran daha hızlı ve ani değişimler içeren şekilde olmaktadır. Bu hareketlilik altına yapılan yatırımları da daha riskli hale getirmesinin yanı sıra hala uzun vadede getirisi olan bir yatırım aracı olarak tercih edilmektedir.

Son üç aylık değişimlere bakıldığında altın fiyatları genel olarak yükselirken haftalık ya da günlük olarak ani düşüşler de olabilmektedir. Bu nedenle piyasa içerisinde kısa vadeli yatırımlara yer verilmemektedir.

Altın fiyatlarındaki yükseliş, küçük yatırımcılar içinse zorlayıcı bir sürece dönüşmektedir. Alış tutarlarının yüksek olması, altın piyasasında yalnızca büyük yatırımcıların daha rahat hareket edebilmelerini sağlamaktadır.

Tam Altın Alırken Basım Tarihi Neden Önemlidir?

Tam altın alırken basım tarihinin önemi, kuyumculara satış yapılırken ortaya çıkmaktadır. Eski basım olanlar daha düşük tutarlara satın alınırken yeni basım olanlar güncel fiyattan satın alınabilmektedir.

Müşterilerin ya da yatırımcıların zarara uğramamaları için güncel basım olan altınları tercih etmeleri önerilmektedir. Mevcut satış fiyatının üzerinden fiyat farkının alınması doğru olmadığı için bu noktada kuyumculara uyarı verilebilmektedir.

Eski tarih olarak bilinen tam altınlar daha düşük miktarlara satışa sunulabilmektedir fakat bu durum ilerleyen süreçlerde yatırımı zarara uğratacağından tercih edilmemelidir. Gramaj bakımından farklı olmamasına rağmen tutarlarda değişiklik oluşması kuyumcular nezdinde ciddi problemlere de yol açabilmektedir.

Altın Yatırımı Kazanç Sağlar Mı?

Altın yatırımıyla kazanç elde etmek her zaman en az riskli yöntem olarak bilinmektedir. Altın alım satımı üzerinden az ya da çok kar etme olasılığı her zaman yüksek olurken zarar etme olasılığı uzun vadede bulunmamaktadır.

Altın alırken ne kadar büyük altın alınırsa kar da o kadar yüksek oranlarda sağlanacaktır. Bu nedenle tam altın yatırım için oldukça iyi bir yöntem olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir ziynet eşyası olmaması nedeniyle de satış esnasında herhangi bir kayıp söz konusu olmamaktadır.

Altın yatırımı, ekonomi piyasası içerisinde en çok takip edilen konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle alım satım fiyatlarındaki değişikliklerin anlık takip edilmesi mümkün olmaktadır. Buna ek olarak küçük çaplı yatırımlara da olanak sunması nedeniyle farklı bütçelerin ortak yatırım aracı olarak bilinmektedir.

Ekonomi uzmanları tarafından altın yatırımları uzun vadeli kazanç sağlayan bir yatırım olarak gösterilmektedir. Fakat kısa vadede kar sağlamak isteyenlerin farklı döviz kanallarına yönelmelerinin daha kazançlı olacağı da yapılan öneriler arasında yer almaktadır.

Altın yatırımı yapılırken günümüzde mobil bankacılık işlemleri üzerinden de altın alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Fakat bu işlemlerde kar marjı uygulaması nedeniyle normal piyasa değerinden daha yüksek ya da daha düşük alım satımlar yapılabileceğinden iyi bir takip gerekli görülmektedir.

Tam altın yatırımları genellikle elden altın alınarak yapılmakta olup bu altınların muhafaza edilme süreçlerinde ise banka kasaları tercih edilebilmektedir. Bu amaçla daha güvenli bir yatırım süreci sağlanmış olmaktadır.

Altın Piyasası Takibi Nereden Yapılır?

Altın piyasasını takip etmek için farklı uygulamalar kullanılabilmektedir. Özellikle mobil cihazlar ile uyumlu olarak çalışmakta olan döviz uygulamaları bu alanda en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olarak bilinmektedir. Anlık bildirim vermesi nedeniyle özellikle kısa süreli yatırımcılara ciddi destek sağlayan uygulamalar olarak kullanılabilmektedir.

Uygulamaların yanı sıra web siteleri üzerinden de altın piyasaları takip edilebilmektedir. Bunun için güncel veriler arama motorlarına yazılabilir ya da takip edilen herhangi bir döviz sistemi tercih edilebilir.

Bunların yanı sıra bankalardan ya da bankaların mobil sistemleri üzerinden de anlık altın fiyatlarının takip edilmesi mümkün olmaktadır. Bunun için bankaların müşteri hizmetleriyle de iletişime geçilerek günlük döviz durumları öğrenilebilmektedir.

Tam altın, çeyrek altın ya da cumhuriyet altını gibi değerlerin öğrenilmesi ile birlikte gram altının da piyasa takibi aynı sistemler üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için yalnızca bir seçim yapılması gereli olmakta ve bilgilerin doğruluğunun teyit edilebilmesi için birden farklı kanalda incelenmesi öneriler arasında yer almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap