İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. TCMB Kararıyla Düşen Doların Akıbeti Belli Değil

TCMB Kararıyla Düşen Doların Akıbeti Belli Değil

Dolar/TL kurunda yükseliş trendinin ardından bugün açıklanan zorunlu karşılık kararı ile birlikte düşüş gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün gece aldığı karar ile gözler dolar kurunun bugün izleyeceği yöne çevrildi. Gece alınan kararın ardından dolar kuru güne 7,88 TL seviyesinde giriş yaptı. Gün içinde ise kur 7,78 TL seviyelerine kadar geriledi.

featured

Dün gece TCMB’nin aldığı zorunlu karşılık kararı ile birlikte dolar/TL kurunda düşüş yaşandı. Haftanın son işlem gününe 7,88 TL seviyesinden giriş yapan kur, gün içinde 7,78 TL seviyesine kadar geri çekildi. Uzmanlara göre Merkez Bankası’nın aldığı zorunlu karşılık kararının ardından düşüş yaşayan kurunun, bu karara rağmen tekrar yükseliş eğilimi göstermesi söz konusu, zira artan Covid-19 vakaları ile birlikte açıklanan aşı gelişmeleri yurtiçi piyasalarda ve küresel çapta ekonomi piyasalarındaki endişeleri dindirmeye yetmiyor. Yaşanan gelişmelerle birlikte dolar/TL kurunda düşüş yaşanmasının yanı sıra Euro/TL kurunda da düşüş gözlemlendi. Dün 9,40 TL seviyesinde güne giriş yapan Euro/TL kuru bugün gün içinde 9,29 TL seviyelerine kadar geri çekildi.

TCBM’den Zorunlu Karşılık Kararı Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aldığı zorunlu karşılık kararı dün gece Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karar ile birlikte Türk Lirası ve yabancı para cinsi mevduatlarda %2 oranında artış yaşandı. TL zorunlu karşılık oranı vadesiz 1 ay ve 3 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 4 oranından yüzde 6 oranına çıktı. Öte yandan yabancı para cinsi mevduatlarda zorunlu karşılık oranı vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltildi. Gece alınan kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından dolar güne düşüşle başladı.

Zorunlu Karşılık Kararı Ne Anlama Geliyor?

Mevduat kabul eden bankaların, bu mevduatlara karşılık olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) bulundurmak zorunda oldukları hesapların oranı, zorunlu karşılık oranıdır. Bu nedenle bu oranlarda artışın yaşanması, parasal sıkıştırma anlamına gelir. TL ve yabancı para cinsi likidite sıkıştırması, piyasada dolaşan parayı çekmek için yapılan bir hamledir ve bu hamle genelde döviz kurlarındaki artışı durdurmak için yapılır. Fakat öte yandan geçmiş veriler incelendiğinde bu kararın alındığı zamanlarda her zaman döviz kurundaki artışlar durdurulmuş değil. Türkiye’de bu karar, döviz kurlarının artışını durdurmak için alındığında, özellikle son 2 senede tam tersi bir etki yarattığı da görüldü. Karar sonrası piyasada dolaşan paranın çekilmesi ile birlikte artış halinde olan döviz kuru artışları bu karar sonrası hız kazanmıştı. Bu nedenle Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık kararının, kısa vadede düşüş başlatmasının yanı sıra; kurdaki artışa orta ve uzun vadede nasıl bir tepki vereceği henüz bilinmiyor.

Zorunlu Karşılık Kararı Sonrası Güncel Döviz Kurları

Zorunlu karşılık kararı sonrası gün içinde düşüş yaşayan döviz kurlarında son durum şöyle:

  • Dolar alış fiyatı 7,8354 TL – satış fiyatı 7,8384 TL
  • Euro alış fiyatı 9,3556 TL – satış fyatı 9,3808 TL
  • İngiliz Sterlini alış fiyatı 10,4674 TL – satış fiyatı 10,4800 TL
Yorum Yap

Yorum Yap