1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar

Temettü Ne Demek, Nasıl Alınır?

Temettü, kar yapı anlamına gelmektedir. Cari dönem karının payıdır. Peki, temettü nasıl alınır, alma şartları nelerdir? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Temettü Ne Demek, Nasıl Alınır?

Temettü veya kar payı; şirketin hissedarlarına nakit veya hisse senedi olarak dağıtılan cari dönem kârının payıdır. Temettüler, önemli bir ortaklık hakkıdır, yani işletmedeki her ortağın sahip oldukları hisse sayısına göre hisse alacağı anlamına gelmektedir.

Temettü, bir şirketin hissedarlarına verdiği nakit veya başka bir ödülü ifade eder. Temettüler, nakit ödeme, hisse senedi veya başka herhangi bir şekilde çeşitli şekillerde ihraç edilebilir. Bir şirketin kar payı, yönetim kurulu tarafından kararlaştırılır ve hissedarların onayını gerektirir. Ancak bir şirketin temettü ödemesi zorunlu değildir. Temettü, genellikle şirketin hissedarlarıyla paylaştığı karın bir parçasıdır.

Temettü Türleri Nelerdir?

Genellikle, temettüler bir şirketin adi hisse senedi üzerinden ödenir. Bir şirketin hissedarlarına ödemeyi seçebileceği çeşitli temettü türleri vardır.

  • Nakit temettüler: En yaygın temettü türü. Şirketler genellikle bunları nakit olarak doğrudan hissedarın aracılık hesabına öderler.
  • Hisse senedi temettüleri: Şirketler, nakit ödeme yapmak yerine, yatırımcılara ek hisse payları ile ödeme yapabilirler.
  • Temettü yeniden yatırım programları (DRIP’ler): DRIP’lerdeki yatırımcılar, aldıkları temettüleri genellikle indirimli olarak şirketin hisselerine yeniden yatırabilirler.
  • Özel temettüler: Bu temettüler, bir şirketin adi hisse senetlerinin tüm hisseleri üzerinden ödenir, ancak normal temettüler gibi tekrarlanmaz. Bir şirket, birkaç yıl boyunca birikmiş ve acil ihtiyaç duymadığı karları dağıtmak için genellikle özel bir temettü çıkarır.
  • Tercih edilen temettüleri: Tercih edilen hisse senedi sahiplerine yapılan ödemelerdir. Tercih edilen hisse senedi, daha az hisse senedi ve daha çok tahvil gibi işlev gören bir hisse senedi türüdür. Temettüler genellikle üç ayda bir ödenir, ancak adi hisse senedi temettülerinin aksine, tercih edilen hisse senedi temettüleri genellikle sabittir.

Temettüler Ne Sıklıkla Ödenir ve Nasıl Alınır?

Türkiye’de temettülerin ödeme sıklığı senede 1 veya 2 olacak şekildedir. Ödeme düzeni ve miktarı öncelikle şirketin yönetim kurulu her temettüyü onaylamalıdır. Şirket daha sonra dönem içinde alınacak olan temettü ödemesinin ne zaman yapılacağını, temettü miktarını ve temettüsüz satış tarihini açıklamalıdır. Ve sonuç olarak ödenecek temettü tutarı, temettü dağıtacak şirket ortaklarının yatırım hesabına nakit olarak otomatik olarak aktarılır. Bedelsiz hisse olarak dağıtılan temettüler de doğrudan yatırım hesabına aktarılır.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Temettü paylaşımı diğer bir değişle kar dağıtımı, şirketin yıllık net kârından vergi ve diğer ödemeler düşülerek elde edilen tutarın en az% 20’sine tekabül eden şirket ortakları arasında bölünmesini ifade etmektedir.

Temettüler Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplayabilmek yatırım için çok önemli bir yere sahiptir. Bir yatırımcı, bir şirketin temettü hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bunu benzer şirketlerle karşılaştırmak için temettü hesaplamada farklı yöntemler kullanabilir. Bu yöntemler aşağıda verilmektedir.

  • Hisse Başına Temettü (DPS): Hisse başına temettü (DPS) hesaplaması, şirketin belirli bir süre boyunca her hisse senedi için dağıttığı temettü miktarını gösterir.
  • Temettü Verimi ile hesaplama: Finansal web siteleri veya çevrimiçi komisyoncu platformları, bir şirketin temettü getirisini raporlar ve bu, şirketin yıllık temettü oranının belirli bir tarihteki hisse senedi fiyatına bölünmesiyle hesaplanır.

Yorum Yap