1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Tesla İlk Çeyrekte 272 Milyon Dolarlık BTC Sattı

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin (BTC) tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra fiyatta konsolidasyon yaşamaya başladı ve bu durum beklenenden biraz daha uzun sürdü. Şubat ayı ortalarında yaşanan bu durgunlukta Bitcoin’in yeniden yükselişe geçip geçmeyeceği merak edilirken, devreye elektrikli otomobil üreticisi Tesla girdi. Tesla, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı ve bu hamlesi ile Bitcoin fiyatı bir artış yaşayarak 50 bin dolara doğru yükselişe geçti. Ancak Tesla’nın paylaştığı 2021 yılının ilk çeyrek verilerinde 272 milyon dolarlık Bitcoin satışı yaptığı ortaya çıktı. Bu durum akıllara farklı senaryoları getirdi.

Tesla İlk Çeyrekte 272 Milyon Dolarlık BTC Sattı

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılının şüphesiz en popüler isimlerinden biri oldu. Musk’ın tüm dünyada bu kadar popüler olmasının arkasında, 2021 yılında Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengin insanı unvanını elde etmiş olması bulunuyor. Bu unvanla birlikte popülaritesi ciddi ölçüde artan Musk, aynı zaman içinde kripto para piyasalarına duyduğu ilgiyi sosyal medya paylaşımlarıyla da gösterince, onun paylaşımları piyasaları etkisi altına aldı. Musk’ın Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) için verdiği açık destek, her iki kripto para birimine de rekor fiyatların gelmesini sağlamıştı. Ancak Musk bireysel olarak asıl desteğini DOGE’dan yana kullanırken, CEO’su olduğu Tesla şirketi 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaparak bu desteği göstermişti. Bitcoin’e rekor kapılarını aralayan bu yatırımın ardından, Tesla şirketi 2021 yılının ilk üç aylık verilerini paylaştı. Tesla’nın yılın ilk çeyreğinde 270 milyon dolarlık Bitcoin satışı yaptığı görülüyor ve bu durum akıllara farklı senaryoları getirdi.

Tesla’nın Fon Arayışında Olduğu Açık

Tesla’nın 2021 ilk çeyrek finans verilerinde, Tesla’nın 272 milyon dolarlık Bitcoin satışı yaptığı ve bu satıştan 101 milyon dolar kazanç elde ettiği görülüyor. Ayrıca şirketin paylaştığı verilerde, Tesla’nın Model S ve Model X araçlarının değişiminin, şirket net gelirlerini açık bir şekilde olumsuz etkilediği görülüyor. Öte yandan buna ek olarak şirketin Ar-Ge çalışma masraflarının da şirket için zarara yol açtığı görülüyor. Tesla’nın satıştan toplamda 272 milyon dolarlık gelir elde ettiği görülüyor. Ancak şirketin belli masraflar adına girdiği fon arayışında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin’lerin tamamını satmaması da kripto para piyasasında olumlu olarak karşılanıyor.

Elon Musk’ın Bitcoin Tavrı Belli

Tesla’nın ilk çeyrek verilerinde 437 milyon dolarlık net gelir elde ettiği görülüyor ve şirket bu gelir ile tüm zamanların rekorunu kırdığını açıkladı. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Tesla, araç satışlarında Bitcoin kabul edeceğini de açıklamıştı. Şirketin rekor düzeyde gelirlerinin kaynağında elektrikli araçlara karşı duyulan ilginin artması ve Bitcoin yatırımı bulunuyor. Bitcoin yatırımı ile Tesla, 1 yıllık gelirini 1 ayda elde etmişti.

Bu haberlerin ortaya çıkması ile birlikte Musk, Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu ve “Gelecek ne getirir?” sorusunun sonuna “HODL” kelimesini ekledi. Bu, Musk’ın ellerindeki Bitcoin’leri tutacaklarını gösterdiğinin işareti olarak kabul ediliyor.

Yorum Yap