1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Teşvik Paketi Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Geçtiğimiz hafta görüşmelerine başlanan ABD mali teşvik paketinin açıklanması durumunda Bitcoin’in (BTC) bu durumdan nasıl etkileneceği fazlasıyla merak ediliyor. Covid-19 salgınına yönelik, ekonomik rahatlatma adına sunulması planlanan mali teşvik paketi görüşmelerinden, henüz bir sonuç çıkmadı ve taraflar anlaşma sağlayamadı. Reel ekonomi piyasalarında özellikle dolar cinsi varlıkları etkileyeceği düşünülen paketin, Bitcoin’i etkileyip etkilemeyeceği ve etkilerse nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.

Teşvik Paketi Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Geçtiğimiz hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Covid-19 salgının ekonomik etkilerini azaltmak adına, mali teşvik paketi görüşmeleri yapıldı. Aslında 3 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimleri öncesinde tarafların propagandalarında kullandığı teşvik paketi zaten gündemdeyi ancak konuyla ilgili ne yeni başkan Biden bir adım atmıştı ne de henüz görev teslimi yapmamış olan Donald Trump bir atmıştı. Fakat konu ABD Senatosu’nda tekrar gündeme getirilmeye başlanınca, geçtiğimiz hafta da Joe Biden liderliğinde demokratçılar ve Donald Trump liderliğinde cumhuriyetçiler bir araya gelerek ABD mali teşvik paketini görüşmeye başladılar. Bu görüşmelerden çıkacak olan sonuç, küresel piyasalarda merakla takip ediliyordu. Zira paket onaylanırsa, 908 milyar dolarlık teşvik paketi yerel hükümetlere dağıtılacak. Birçok kişi ise bu paketin onaylanması halinde doların küresel piyasalarda zayıflayacağını düşünüyor. Öte yandan, demokratçıların temsilcisinin yaptığı açıklamaya göre, sunulan pakette cumhuriyetçi kesim uzlaşmaya yanaşmıyor. Hal böyle olunca da görüşmeler çıkmaza girdi ve ertelendi. Bir diğer yandan özellikle kripto para kullanıcıları, 908 milyar dolarlık mali teşvik paketinin onaylanması halinde, lider kripto para birimi Bitcoin’in bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceğini merak ediyor.

Mali Teşvik Paketi Yatırımcıyı Bitcoin’e Yöneltecek Mi?

Eğer mali teşvik paketi onaylanırsa kripto para piyasalarındaki genel görüş tablosuna göre Bitcoin (BTC) fiyatlarında artış yaşanacak. Zira oluşan bu genel görüşe göre, geleneksel ekonomi piyasalarında, 908 milyar dolarlık mali teşvik paketinin piyasaya sunulması ile küresel piyasalarda dolar zayıflayacak ve doların zayıflaması ile birlikte birçok yatırımcı, parasının değerini koruyabilmek adına farklı yatırım araçlarına yönelecek. 11 yıl öncesine kadar, böyle bir durumda birçok kişi sadece altın ve altın benzeri değerli madenleri gündeme getirirdi ve altın fiyatlarında yükselme olabileceğini söylerdi. Ancak Bitcoin “dijital altın” benzetmeleri ile fazlasıyla güçlü bir şekilde kripto para piyasalarında bekleyişini sürdürüyor. Yani genel görüş doğru çıkarsa, hem altın fiyatlarında hem de Bitcoin fiyatlarında mali teşvik paketinin açıklanması ile birlikte artış olabilir.

Analistler BTC İçin 2021 Yılını İşaret Ediyor

Birçok analist ise olası senaryolar adına tarih de verdi. Analistler, mali teşvik paketinin yılsonundan önce açıklanması halinde Bitcoin fiyatlarının 2021 yılının başlarında patlama yapabileceğini öne sürdü. Konuyla ilişkin olarak Estonya merkezli bir kripto para cüzdan sağlayıcısının CEO’su olan Ilia Maksimenka; “BTC için tablo 2021 adına çok olumlu görünüyor. Dünyanın her tarafında, ülkeler Covid salgını ile mücadelede para basıyor ve böylece makro eğilimler de 2021’de ‘dijital altını’ gösteriyor.” dedi.

Bitcoin Beklenen Yükselişine Başladı Mı?

Şu sıralarda ise Bitcoin için gösterilen ve beklenen hedef yeni bir rekor seviyesi olarak öne çıkıyor. Zira Kasım ayının ortalarına doğru Bitcoin başladığı boğa koşusunu Kasım ayı sonlarında 19 bin 736 dolarlık rekor seviye ile sonuçlandırmıştı. Ardından beklenen hedef 20 bin dolar seviyesiydi ancak BTC bu seviyeye yeniden çıkamadı ve düşüşler yaşadı. Bugün ise Bitcoin yeniden 19 bin dolar barajını aştı ve birçok analist bunun yeni bir boğa koşusunun ilk adımı olabileceğini düşünüyor.

Yorum Yap