1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Tether Kriziyle Unutulan Mt. Gox Yeniden Gündemde!

Geçtiğimiz gün Tether’in (USDT) rezervlerinin bulunduğu Bahamalar merkezli Deltec Bank’ın CIO’su Hugo Rogers, yaptığı Bitcoin (BTC) açıklaması ile kripto para piyasalarının gündemine hızlı bir şekilde gelmişti. Bununla birlikte Tether’e açılabilecek bir dava haberi herkesi endişelendirirken, piyasaları olumsuz yönde etkileyecek haber hiç beklenmedik şekilde Mt. Gox kanadından geldi.

Tether Kriziyle Unutulan Mt. Gox Yeniden Gündemde!

Geçtiğimiz gün dava ile gündeme gelen Tether’in (USDT) rezervlerinin bulunduğu Bahamalar merkezli Deltec Bank’ın CIO’su yaptığı açıklamalar ile kripto para piyasalarında endişeye yol açmıştı. CIO Hugo Rogers, açıklamalarında bankanın müşterileri için Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını söylemişti. Rogers, Deltec Bank’ın 2020 yılında birim fiyatı 9 bin 300 dolardan Bitcoin aldığını ve bunula birlikte yüksek miktarlarda kazanç elde ettiğini söylemişti. Bir diğer yandan Tether genel danışmanı Stuart Hoegner de yaptığı açıklamalarda, Deltec Bank’ın hali hazırda hala piyasaya Tether sürdüğünü ifade etmişti. Tether ile ilgili söz konusu dava ise bu aşamadan sonra gündeme geldi. New York Başsavcısı, Tether’in ortak şirketi olan Bitfinex’in 1 milyar dolara yakın değer kaybettiğini ve Bitfinex’in Tether rezervlerinden ödünç aldığını ortaya çıkardı. Fakat Bitfinex, dolaşımdaki sabit coinleri desteklemiyordu. Bununla birlikte hem Bitfinex hem de Tether, New York Başsavcılığına gereken belgeleri sunmak zorunda kaldı. Bu dava haberi ve sürecine ilişkin piyasalarda endişeli bir bekleyiş başlamışken, kötü haber 2014 yılında hack saldırısına uğrayan kripto para borsası Mt. Gox’tan geldi.

Mt. Gox Bir Türlü BTC Dağıtımına Geçmedi

Kripto para piyasalarında tüm gözler Tether ve Bitfinex’e çevrilmişken, piyasalarda hası altı edilen Mt. Gox davası yeniden gündeme geldi. 2014 yılında dünyanın en büyük kripto para borsası konumundayken gerçekleşen siber saldırı ile birlikte 800 binden fazla Bitcoin’i kaybeden Mt. Gox, milyarlarca dolarlık zararın ardından bir de borsa kullanıcıları tarafından dava edilmişti. Mahkeme Mt. Gox’un mağdur kullanıcılarına Bitcoin ödemesine karar vermiş fakat borsa şirketi, bu Bitcoin’leri bir türlü ödememişti. 2020 yılında Mt. Gox, mahkemeye sunduğu belgelerin büyük bir bölümünü kamuoyu ile paylaşmayınca, dava resmen unutuldu. Fakat dün gelen haber ile panik yeniden gündeme geldi.

CoinLab, Mt. Gox ile Anlaşma Sağladı

Seattle merkezli ve kripto para odaklı girişimcilik şirketi CoinLab, saldırıya uğrayan ve daha önce davacı olduğu Mt. Gox borsasıyla ve borsanın mağdur kullanıcıları ile anlaşma sağladı. Borsa daha önce Mt. Gox ile yaptığı anlaşma gereğince, borsanın Kuzey Amerika’daki müşterilerine hizmet veriyordu. 2013 yılında CoinLab şirketi, Mt. Gox’u resmen dava etmişti ve bu davanın boyutu 75 milyon dolar değerindeydi. Aradan geçen sürede açılan yeni dava ile bu miktar 16 milyar dolara kadar çıktı.

Mağdurlar Dağıtılan BTC’leri Satarsa Ne Olur?

Dava ve anlaşmalardan sonra Bloomberg muhabiri Matt Leising’in haberine göre, şirketler arasındaki dava süreci tamamlandı. CoinLab sürece ilişkin yaptığı açıklamada, borsa mağdurlarının BTC fonlarının %90’ını ödeyeceğini duyurdu. Bu da Kuzey Amerika’daki mağdurlara ödencek olan 137 bin 890 adet Bitcoin olduğu ve bunun da 5 milyar dolara tekabül ettiği biliniyor. Buradaki asıl korku ise BTC’lerini alan mağdurların bu fonları satmasıyla birlikte piyasalarda başlayabilecek olan ayı koşusu.

Yorum Yap