İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kripto Manşet
 3. Tether (USDT)
Trendlerdeki Yazı

Tether (USDT)

Tether, ABD dolarına sabitlenmiş kripto para birim, olarak bilinir. Tether Limited tarafından verilen kripto para birimidir. Tether Limited’in ofisi İsviçre’de bulunur. Şirket Hong Kong’da kurulmuştur.

featured

Tether 4.6 milyar doları aşan piyasa değeri ile en önemli 6. Kripto para birimi olarak piyasada yer alır. 1 Tether her daim 1 USD doları fiyatına eşittir. Tether hakkında merak edilen çok sayıda detay bulunur. Peki merek edilen soruların doğru cevapları Neler? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Tüm detayları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Tether’in İşlevi Nedir?

Tether görevi, nakit para için vekilliği üstlenmektir. ABD dolarına doğrudan sabitlenmesine bağlı olarak, kripto apara dünyasının stablecoin ‘i olarak tanımlanır. Tether, tüccarların ve yatırımcıların kripto para biriminin operasyonel avantajından yararlanabilmelerini sağlar. Kripto para birimi üzerinden sabit bir fiyat elde etmeye imkan tanır. Kripto para birimleri kanalı ile bankalarla çalışabilmeyi teşvik eder.

En popüler çeşidi ABD dolarına sabitlenmiş cinsi olsa da, yatırımcılara Euro üzerinden alış imkanı da sunar. Tether şirketi, varlıkları saklamak, yönetmek ve yatırım yapmak için tether kripto para çeşidinin etkili bir çözüm olduğunu belirtir.

Tether’in Protokolü Nedir?

Tether protokolü, Ommi olarak bilinir. Tether’in tasarlanma, oluşturulma ve ticaretinin yapılmasına izin verme aşamalarında açık kaynaklı yazılım olan Ommi protokolü kullanılmıştır. Eylül 2017 tarihinde ise ilk Ethereum tabanlı tether’in üretilmesi için Ethfinex ile iş birliği yapılmıştır.

Ethereum tabanla yapılan ERC20 Tether, birinci modelden daha hızlı onay ve transfer sürelerine sahipken, düşük ağ işlem ücretini sunar. 15 ila 30 saniyeye kadar düşen onay süreleri kapsamında Tether ile daha yüksek bir arbitraj yakalanması hedeflenir.

Tether Nasıl Çalışır?

Tether’in işleyişi hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Bir yatırımcı Tether Limited’in banka hesabına fiat para birimi aktarır.
 • Tether kullanıcı hesabını kredilendirme aşamasında tether tolken’ları kullanıcıya vererek, dolaşıma sokar. Fiat para birimi eşitliği baz alınarak gerekli token verilir.
 • Örneğin, hesap için 1.000 USD depozito ödeyenlere, 1.000 USD tether verilir.
 • Kullanıcılar tether ile işlem gerçekleştirirler. Bu işlemler kapsamında açık kaynaklı alanda tether aktarma, değiştirme ve depolama işlemleri tercih edilir.
 • Kullanıcı işlemler ardından kendi para birimini elde edebilmek için Tether Limited’de tether tolken’ları geri transfer eder.
 • Tether Limited ise bu tether tolkenları alarak, kişinin banka hesabına fiat para birimini sağlar.

Tether Nasıl Alınır?

Tether almak için Bitcoin ve altcoin satış platformları arasından her hangi birine üyelik sağlamak, ardından alım talebini gerçekleştirmek gerekir. İşlem için tercih edilen Bitcoin, al-coin satış platformlarından birine giriş yapılıp, her adresin ana sayfasında yer alan ‘’üye ol’’ sekmesine tıklanmalıdır. İşlem ardından dijital cüzdanın oluşması için, ekrana gelen tablo üzerine e-posta ve isim bilgisi girilerek, onay verilmelidir. Bu işlemler ile platformdan borsa sayfası görüntülenebilirken, hesap içine tercih edilen miktarda tether satın alınır.

Tether (USDT) Nasıl Saklanır?

Tether saklamak için dijital cüzdanların kullanılması gerekir. Hangi dijital cüzdanın kullanılacağına ise tether coinler ile işlem yapılan sistem çeşidine göre karar verilmelidir. Ethereum blok zincirinde oluşturulan ERC20 tabanlı tether kullanılmak isteniyorsa, ERC20 jetonunu destekleyen Ether Wallet, https://github.com/ethereum/mist/releases adresini girilerek indirilmelidir.

Omni protokolü üzerinden işlem yapabilmek için ise Omni cüzdanları alınır. Omni block zincirini senkronize etmek ve buradan tether ile işlem yapmak için https://www.omniwallet.org/ adresine girilir. İşlem ile ekrana gelen cüzdan dosyası ‘’indir’’ kutucuğuna tıklanarak bilgisayara alınır.

Tether Rezervini Nasıl Kanıtlıyor?

Tether’in rezervini kanıtlaması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Kullanıcılar Tether Limit’e para birimi olarak kullanabilecekleri kendi tether tolkenlarını verdikleri için Tether rezerv yeterliliğini kanıtlamak zorundadır.
 • Bu kapsamda, ABD dolarını altın ile destekleyen Federal Reserve’e benzer bir sistem kullanır.
 • Banka bakiyelerini halka açık şekilde sunarak, görüntülenmesine ve belirli denetimlerin yapılmasına izin verir.
 • Kullanıcılar bilgileri şirkete ait web sitesi üzerinden açık şekilde görüntülerler.
 • Tether rezerv bilgisini 7/24 yaptığı güncellemeler ile web adresi üzerinden sunar.

Tether Avantajları Neler?

Tether fırsatları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ethereum Blockchain: Tether, Ethereum Blockchain içinde ERC20 token olarak yer alır. Açık kaynaklı, merkezi olamayan, güvenlikli ve iyi geliştirilmiş bir Blockchain içinde işlem yapma imkanı elde edilir.
 • Düşük Ücret: Oldukça düşük ücret kriterleri sunar. Tether.to cüzdanlarında kullanılan tether birimleri üzerinden aktarım ücretleri alınmaz. Ücretler borsada işlem yapılması halinde değişimlere uğrar.
 • Anlaşılır Kullanımın: Teknik bilgisi olmayan yatırımcılar tether ile anlaşılır adımlar üzerinden işlem gerçekleştirebilirler.
 • Fiyat Volatilesinin Olmayışı: Beklenmedik kayıpları düşüren sabit fiyat kullanılır. 1 tether her zaman 1 USD dolarına eşittir.
 • Likidite Kısıtlamasının Olmaması: Her hangi bir likidite kısıtlaması olmadan Tether Limited işleyişine bağlı olarak düşük veya yüksek miktarda tether almak-satmak mümkündür.
 • Entegre Olma: Tether, borsalar, Bitcoin, diğer kripto para birim cüzdanları ile rahatlıkla entegre şekilde kullanılır.

Diğer yandan, tether kripto para kullanılan bir borsada işlem yapılıyorsa, sahip olunan başka bir kripto paranın düşüş trendinden etkileneceği tahmin ediliyorsa, kripto para cinsi tether’e dönüştürülerek, değerin stabil kalması sağlanır. Bu kapsamda tether yatırımcı için bir çıkış yolu sunar.

Tether Neden Tercih Ediliyor?

Tether’in tercih edilme sebepleri şu şekilde sıralanır:

 • Stabil kripto para olarak bilinmesi ve dolar, euro gibi tercih edilir para birimleri ile bire bir takas edilebilmesi sebebi ile tercih edilir.
 • Tether takası ile banka hesaplarında yer alan paralar dijitalleştirilebildiğinden, tether şirketlerce sıklıkla tercih edilir.
 • Tether ile dijitalleştirilen ve banka hesabında bulunan para, bir başka hesaba transfer edilebildiğinden, tether’e talep yüksektir.
 • Stabil değer ile yüksek volatile oluşumunu ortadan kaldırdığı için tercih edilir.
 • Düşük işlem ücretleri kapsamında fiat para ile kripto para arasında köprü görevini aldığı için büyük şirketlerce tercih edilir.
 • Birden fazla işletme fiyat dalgalanmaları sebebi ile Bitcoin’e mesafeli dururken, 1 tether’in sürekli 1 USD dolarına denk gelme kriterine bağlı olarak tether ile yatırımı tercih ederler.

Tether Limited Hakkında Tartışmalar Neler?

Tether limited konusunda tartışmalar şu şekilde sıralanır:

 • Büyüme Hakkında: Tetherin başlangıçta sahip olduğu 7 milyon dolarlık büyüme değeri, kısa sürede 1.8 milyar dolara yükselmiştir. Fiat rezervleri tarafından desteklendiğini belirten şirket, ek fonun nereden geldiği hakkında net açıklamaları yapmaması sebebi ile tartışmalara konu olmuştur.
 • Bitfinex Borsası Hakkında: Bitfinex borsa ile Tether arasında kuvvetli bir bağlantı bulunur. Giancarlo Devansini hem Tether hem de Bitfinex borsa yönetiminde yer alır. Phil Poter ise Bitfinex ve Tether’in baş syrateji yöneticisi olarak görev yapar.
 • Hack Krizi: 2016 senesinin Ağustos ayında Bitfinex üzerinden 12.000 BTC çalındığı açıklanmıştır. Bu hack işlemi ardından her hangi bir denetim yapılmamıştır. Denetimin yapılmadığı ise şirkete ait blog yazısı ile duyurulmuştur. Kasım 2017’de ise 31 milyon dolarlık tether saldırısı gündeme gelmiştir. Bu dolandırıcılık işlemleri ardından ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu Bitfinex ve Tether’i desteklemiştir. Hack krizine bağlı olarak platformlar arası aktarımların yapıldığı hakkında tartışmalar çıkmıştır.

Tether Ne Zaman Çıktı?

Tether çıkış tarihi, 2014 yılı olarak bilinir. Tether piyasadaki birden fazla kripto para cinsi ile kıyaslandığında oldukça eskiye dayanır. 2014’te Realcoin adı ile sahneye ilk kez çıkan kripto para, 2015’de yeni markalanma sürecine giriş yaparak Tether’e dönüşmüştür.

Tether’in Çıkış Amacı Nedir?

Tether’in çıkış hedefi, kripto para üzerinden dolar ile işlem yapmayı kolaylaştırmaktır. Her kripto para piyasası regülasyonlara bağlı olarak dolar ve TL gibi itibarlı para kanallarını sunmakta güçlük çeker. 2020 yılında bu problem aşılmış olsa da Tether’in ilk çıktığı dönemlerde kaliteli para cinslerinin, kripto para ile yapılan işlemler kapsamında karşılık olarak kullanılması zor şartları gerektiriyordu. Diğer yandan kripto paraların çok çabuk değişen fiyat değerleri, güven unsurunu düşürmüştü. Tether ile yatırımcıların fiyat volatilitelerinden korunmaları hedeflenmiş ve bu amaca ulaşılmıştır.

Tether Dezavantajları Neler?

Tether’in dezavantajları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Tether Şirketi tarafından tether’in bağımsız bir kirpto para birimi olduğu belirtilse de alınana fon desteklerine bağlı olarak, birçok kişiye ve kuruma bağlı olarak piyasada yer aldığı belirtilir.
 • 1 tether için 1 USD sabit değerinin korunduğu şirket tarafından belirtilirken, 2018 senesinde rezervlerin USDT miktarını sadece % 75 oranında karşıladığı açıklanmıştır. Varlıklar için kapsamlı bir denetim eksikliği medyaya yansır.
 • Tether alım-satım işlemlerinde anonimlik açısından farklı yöntemler bulunur. Standart kripto para işlemlerinde anonimlik ön planda olmalıdır. Tether almak veya satmak için altcoin platformlarından ismi gizleyerek işlem yapmak mümkündür. Tether’in kendi web sitesinden yapılan işlemlerde ise kullanılan hesapların doğrulanması ve onaylanması sürecinden geçmek gerekir.

Tether Madenciliği Nedir?

Tether madenciliği ismi ile gerçekleştirilen ve tether üretimine dayanan her hangi bir iş bulunmamaktadır. Tether, Bitcoin gibi madenciler tarafından üretilebilen bir kripto para cinsi değildir. Tether şirketi gerekli üretimi yapan ve kripto parayı 1 dolar değerinde sabit tutan yapıdır. Yani tether madenciliği yapmak mümkün değildir.

Tether’in Omni Yazılım Özellikleri

Tether Omni yazılımının nitelikleri şu şekilde sıralanır:

 • Açık kaynaklı olma,
 • Bitcoin Blockchain ağı üzerinden ve Ethereum ERC20 standartlarına göre 2 farklı altyapı ile faaliyet göstermesi,
 • Kripto paraları itibari para dönüştürme,
 • Kendine ait rezerv hesabına sahip olma,
 • Bu rezervden tüm tetherlere kaynak sunma,
 • Şirketin belirlediği kullanım koşullarına göre kodlanma,

Bu niteliklere sahip olan Omni yazılım aracılığı ile tether kripto para yaratılmıştır.

Tether Özellikleri Neler?

Tether’in nitelikleri şu şekilde sıralanır:

 • Fiyatı sabit olan kripto para birimidir.
 • Bu kripto para biriminin karşılığında tether şirket kasasında dolar karşılıkları vardır.
 • Piyasa değeri 1 dolardır.
 • Para birimi madenciliğine izin vermez.
 • Reel para birimini minimum masraf ile transfer etme niteliğine sahiptir.
 • Hızlı ve kolay satın alınır.
 • İşlemleri uzmanlık gerektirmez.
 • Realcoin simi ile çıkmış sonradan adı değişmiştir.
 • Ethereum’da işlem görebilir.
 • Kendine özgü Tether Omni sistemde işlem görebilir.

Tether Rezerv Denetçisi Kim?

Tehter rezerv denetimcisi, LLP New York’da bulunan Friedman şirketi olarak bilinir. Kuruluşu ardından ilk denetim işlemi ise Tayvan merkezli TOPSUN CPAs& Co. Tarafından yapılmıştır. Tayvan merkezli denetim yapısı, 31 Aralık 2016’da, 2011 Ocak ayında, 28 Şubat 2017’de ve 31 Mart 2017’de denetim gerçekleşmiştir. Son denetin ardından, New York merkezli Freidman işlemleri devralmıştır.

Tether, BTC Piyasa Bağlantısı Nedir?

Tether, BTC piyasa bağı hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • USDT rezervlerinin düşüşü piyasada Bitcoin piyasa değerinin artışına sebep olur.
 • Diğer yandan tam tersi bir durumda, USDT rezerv değeri iyileşir ise Bitcoin’e olan talep miktarında düşüş gelişebilir.
 • Bu etkileşim tether’in üretildiği ilk dönemden bu yana devam eden bir rutindir. Tether’in ilk kez piyasaya çıktığı dönem içinde Bitcoin piyasasında negatif etkiler oluşmuştur.
 • Diğer yandan tether, spot borsalar içinde yeni alıcıları kendine çekerek, kripto para ile kurumsal alım-satım işlemlerini kolaylaştırarak kendisine bir niş oluşturma yoluna gider. Bu işlem ile döviz rezervlerine tekrar giriş yaptığında, Bitcoinde belirli seviyede fiyat düşüşü oluşur.

Tüm bu bilgiler kapsamında eğer Tether’de bir çöküş yaşanır ise Bitcoin hızlı bir yükselişe geçer. Yatırımcılar Bitcoin satın alma eğilimine girdiklerinde, diğer kripto paralar üzerinden alım-satım işlemlerine yönelmeleri muhtemeldir. Tether tercihinde ise stabiliteyi korumak hedeflerini. Bu kapsamda Tether tercihleri sadece Bitcoin’i değil kripto para cinslerini genel olarak etkiler. Fakat tercih edilme oranı en yüksek olan Bitcoin bu durumdan daha fazla etkilenir.

Tether yerine Bitcoin alım-satım tercihi diğer kripto paraları’da yukarı baskılayarak, piyasayı hareketlendirir. Kısa vadede bir USDT düşüşü korkunç olmamakla birlikte uzun vadede yaşanan düşüşler diğer stablecoin cinslerinin de USDT düşüşünden etkilenmesine yol açar.

Tether Bitcoin’i Ne Zaman Geçti?

Tether’in Bitcoin’i geçme tarihi, 2020 senesi 15 Temmuz olarak bilinir. Bu tarihte Tether rakamları 10 milyar doları geçmeyi başarmıştır. Tehter dışında 10 haneli bir para birim değerine sahip olan sadece 2 tane kripto para birimi bulunur. Bitcoin veEthereum bu kripto para cinsleridir.

Diğer yandan Nisan 2019 tarihinde günlük işlem hacmi açısından Tether, Bitcoin’in önüne geçmiştir. Bu gibi yeni dinamiklerin ardından son olarak, Tether tekrar düşüşe geçerken, Bitcoin zirveye tekrar çıkmayı başarmıştır. 2020 yılı güncel grafik verilerine göre ise Tether rezervlerinde düşüş devam etmektedir.

Tether Kimler Tarafından Tercih Ediliyor?

Tether’i tercih edenler, farklı kripto para cinslerin USDT yaparak stabillikten faydalanmak isteyenler, riskli yatırımları yapmak istemeyenler ve ülkesinde Bitcoin alım-satımı yasaklanan kişilerdir. Özellikle Çin yatırımcıları ülkelerinde Bitcoin işlemlerinin kısıtlanmasına bağlı olarak serbest olan Tether alım-satım işlemlerini tercih ederler. Bunun yanı sıra yüksek tutarlar ile Bitcoin yatırımı gerçekleştirmenin ani fiyat değişimlerine bağlı olarak yüksek risk oluşturduğunu düşünene iş adamları ve bireysel yatırımcılar Tether’i daha fazla tercih ederler. Bu kapsamda 1 tether, 1 dolar eşitliğinden yararlanarak, ani zararları minimalize ederler.

Tether’in özellikle Çinde çok fazla tercih edilmesinin diğer bir nedeni ise Çin OTC piyasanın çok geniş olması ve buna bağlı yatırım risklerine yüksek oranda açık olmasıdır. Piyasanın yüksek bölümünde Tether ve USDT işlemleri gerçekleşir. Çin’de kripto para-alım satım işlemlerinin yapılması oldukça risklidir. Bu durumun fark edilmesi halinde kişisel banka hesaplarına müdahale söz konusudur. Tether ise kendine ait sistem ile Çin’de bulunana yatırımcılar için fark edilmesi güç gri bir bölge yaratır.

Bu gri alan Çin’de soğuk savaş döneminden bu yana popüler olan bir alandır. İş adamları ve yatırımcılar yeni yatırım yollarını ararken kripto paranın dünya gündemine yerleşmesi, kişilerin gir alandan yaralanmalarına neden olmuştur.

Dünya’da yer alan profesyonel yatırımcılar Tether kullanma tercihleri ile kripto para piyasasının düşüş ve yükseliş anlarından korunmayı hedeflerler.

Yorum Yap

Yorum Yap