1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Tevfik Eraslan Gümüşü Değerlendirdi

Alternatif olarak değerlendirilen ve bir yatırım varlığı olarak gümüşün popülerliği son dönemlerde artış gösteriyor. Gümüş yatırımcıları, beyaz madenin daha tanınır hale gelmesini olumlu karşılıyor zira bu durum değerli maden üzerindeki talebi artırabilir ve böylece gümüş fiyatları yükselebilir. Covid-19 salgını ile birlikte değerli madenlere yönelen yatırımcılar ile birlikte gümüş 2020 yılında %34 değer kazanmıştı ve hem yurtiçinde hem de küresel piyasalarda uzmanlar, gümüş fiyatlarını değerlendirdi.

Tevfik Eraslan Gümüşü Değerlendirdi

Covid-19 salgını tüm dünyada ekonomi piyasalarını etkisi altına aldı ve bu salgında oluşan endişe, yatırımcıları değerli madenlere yönlendirdi. Bu yönlendirmenin sonucunda ise hem altın fiyatları hem de gümüş fiyatları 2020 yılında fazlasıyla değer kazandı. Gümüş, 2020 yılında %34 oranında değer kazanarak artışta olan popülerliğini daha da artırdı. Beyaz madenin piyasalarda daha çok tanınmasını ise yatırımcılar, olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor. Zira gümüşe ne kadar çok talep gelirse, gümüş fiyatlarının tepkisi de aynı oranda artış olarak yatırımcılara yansıyacak. Bu gelişmeler ile birlikte, yatırımcılar uzmanlardan gelen gümüş analizlerini değerlendirmeye aldı ve bu kapsamda hem küresel anlamda hem de yurtiçi piyasalarında uzmanlar gümüş fiyatlarını ve gümüş izleyebileceği basamaklarını değerlendirdi. İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, gümüş ile ilgili yorumlarını dile getirdi.

Eraslan Gümüş Talebinin Artmasını Bekliyor

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, katıldığı programda gümüşü değerlendirdi. Eraslan değerlendirmesinde gümüşe dair; “Gümüş, tarih boyunca altın ile birlikte daima para olarak kullanılmış bir emtia. Ama günümüzde endüstri alanında da kullanımı çok fazla… Elektronikte, yenilenebilir enerjide artık çok miktarda gümüş kullanıyoruz. Gelecek dönemde de teknoloji ve yenilenebilir enerji alanlarının genişleyeceğini düşündüğümüzde, gümüşe olan talebin daha da fazla artmasını bekliyoruz.” dedi.

Eraslan Gümüşün Ekonominin İyi Döneminde de Artabileceğini Söyledi

Tevfik Eraslan gümüşün kullanım alanlarını ele alarak ilerleyen dönemlerde daha da değerli olabileceğini ifade etti. Öte yandan Eraslan, gümüş ile altını kıyaslayarak gümüşün ekonominin iyi olduğu dönemlerde de artış yaşayabileceğini belirtti. Konuya ilişkin olarak Eraslan; “Gümüş, altın gibi sadece biriktirme ve endişe dönemlerinde değeri artan bir yatırım aracı olmaktan ziyade, gümüş hem bu fonksiyonu karşılayabilen hem de endüstriyel emtia olması nedeni ile ekonominin iyi olduğu dönemlerde de değeri artabilecek bir emtiadır. Dolayısı ile ben de altına göre gümüşün, uzun bir miktar daha açık olduğunu değerlendiriyorum. Ülkemizde gümüşe yatırım yapan yatırım fonları var… Dolayısı ile gümüşün çok kolay yatırım yapılabilecek bir enstrüman olduğunu söyleyebilirim.” sözlerini dile getirdi.

Philip Streible de Gümüşü Değerlendirdi

Bir diğer yandan küresel piyasalarda Kitco yazarı Philip Streible de hem gümüşü hem de altını değerlendirdi. Streible, gümüşün yükselmesi için altının da yukarı çıkması gerektiğine inanmadığını fakat diğer emtia varlıklarından platin ve bakırın değer kazanması karşısında, gümüşün benzer bir hareketlilik göstermemiş olmasını hayal kırıklığı ile karşıladığını ifade etti.

Yorum Yap