1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos (XTZ) son dönemde popülaritesini giderek arttırıyor. Tezos (XTZ) özellikleri nelerdir, ne zaman ortaya çıktı? Tezos (XTZ) nasıl alınır? Ayrıntılı bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos (XTZ), yazılım geliştiricileri yoluyla sansüre tabi tutulmayan, üçüncü kişiler tarafından etkisiz hale getirilmesi çok zor olan akıllı kontratlar ve uygulamalar meydana getirilebilen, açık kaynaklı blokzinciri platformudur. Tezos, geliştirilmek için bölünmeye gerek duymayan bir ağdır. Tüm XTZ sahipleri Tezos’u bir protokol olarak kullanabilirler.

Tezos (XTZ) Ne Zaman Çıktı?

Tezos (XTZ) çıkış tarihi, 2014 senesidir. Arthur Breitman ve Kathleen Breitman liderliğinde bir yazılımcı topluluğunun çıkardığı XTZ, 2017 yılında yapılan fonlama ardından kripto para piyasasına sürülmüştür. Bu fon toplama işleminde kaynağı sağlayan taraflar ise Bitcoin ve Ethereum olmuştur. Tezos geliştiricileri kendini kullanıcı katkıları ile iyileştirebilen Tezos ağının en yüksek performanslı seviyesine ulaşması halinde tüm işleyişi kullanıcılara bırakıp aradan çekileceklerini ifade ederler. Tezos çıkış için toplanan fonlardan geri kalan miktar ise merkezi İsviçre’de olan Tezos Vakfı tarafından yönetilir.

Tezos (XTZ) Nasıl Üretilir?

XTZ üretmek için madencilik alanında, matematik problemlerin çözülmesi ve oluşturulan bloklar ile işlemlere onay verilerek XTZ açığa çıkarılması gerekir. Bu adımları gerçekleştirmek için ilk etapta 5 ila 8 arası ekran kartı üzerinden çalışan performansı yüksek bir bilgisayara ve kripto para cüzdanına sahip olunmalıdır. Cüzdan Tezos ağından sanal tipte elde edilebilir. Ardından Tezos ağının madencilik havuzuna dahil olunarak ağda beliren bir dizi karmaşık matematik işlem çözülmelidir. Her bir çözümde aslında kullanıcıların bir işlemi onay alır. Bu kapsamda ağa katkı sağlayan madenciler ise XTZ açığa çıkarır. Üretimin bir kısmı ise madenci tarafından ödül olarak alınır.

Tezos (XTZ) Nasıl Alınır?

Tezos (XTZ) almak için tercih edilen ve lisans belgesini platformunda paylaşan bir kripto para borsası üzerinden hesap açılışı yapılıp, bakiye yüklemesi ardından XTZ için satın alma emri iletilmelidir. İlk olarak tercih edilen kripto para borasına giriş yapılır. Ana sayfadan ‘’kayıt ol’’ sekmesine girilip, hesap oluşturma tablosuna talep edilen kimlik ve iletişim bilgileri yazılarak, ‘’hesap oluştur’’ kutucuğuna tıkanır.

Açılan hesaplara ise ‘’para yatırma işlemleri’’ sekmesi içerisinde, banka hesabı kullanılarak para transferi sağlanır. Bakiyesi bulunan hesap yoluyla platform üzerinden ‘’kripto para satın al’’ sekmesine giriş gerçekleştirilebilir. Bu sekmedeki tablodan Tezos ağının XTZ kripto para birimi seçilip, ‘’satın alma emri’’ komutuna tıklanmalıdır. Satın alma emrinin verilmesi ile birlikte XTZ’ler sanal kripto para cüzdanına yansır.

Yorum Yap