1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Thodex Alacak Davası Kabul Edildi!

Kripto para borsası Thodex firmasından kripto para satın alan ve mağdur olan kişilerin zararlarının giderilmesi için açılan alacak davası kabul edildi.

Thodex Alacak Davası Kabul Edildi!

Kripto para borsası Thodex’ten kripto para satın alan ve ardından zor duruma düşenler Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesine müracaat ettiler. Mahkeme ise zararların giderilmesi talebiyle yapılan alacak davası başvurusunu kabul ettiğini açıkladı. Mağdurlardan İ.Ö’nün avukatlığını yapan Sinan Keskin, Thodex’in ticari şirket olarak ticaret sicilinde yer aldığının altını çizdi.

Mağdurlar Sözleşme Yaptıklarını Açıkladılar!

Senelerce çalışarak elde ettikleri birikimler üzerinden yatırım yapmak isteyen İ.Ö’nün, davalı şirketle kripto para alım-satımına dair sözleşme yaptığı açıklandı. Bu sözleşme gereğince İ.Ö’nün davalı şirkete ait olan web adresi üzerinden kripto para birimi alım- satımı yaparken komisyon bedellerinin talep edildiği ifade edildi.  İ.Ö ayrıca Thodex üzerinden 15,364 Ethereum aldığını bunun değeri kadar parayı ise davalı şirketin hesabına yatırdığını belirtti.

Faruk Fatih Özer’e Suçlamalar

Thodex kurucusu olan Faruk Fatih Özer’in İ.Ö’nün de aralarında yer aldığı binlerce kullanıcıdan aldığı paraları kendi adresine geçirdiği belirtiliyor. Bu işlem ardından yurtdışına kaçtığı belirtiliyor. Mağdur olan kişiler bu gerekçeleri İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunurken kayda geçirdiler.

Mağdurlar sundukları dilekçede, taraflar arasında finansal hizmete yönelik bir sözleşme yapıldığını ifade ettiler. Ardından gelişen olayların ise sözleşme kapsamına uymadığını savundular. Dilekçede, Yatırımcıların Thodex üzerinden aldıkları kripto para birimlerini yine bu borsada satmak istediklerinde işlemlerin bir anda kapatıldığını işaret ettiler. Bu detayı dilekçeye ekleyen mağdurlar, satış işlemlerinde bloke ile karşılaştıklarını belirttiler.

Mağdurlar Başlarına Gelenleri Anlattılar

Yatırımcılar ilk adımda borsaya bağlı olan sanal cüzdanlarına ulaşmadıklarını ardından ise usulü aykırı işlemlerin gerçekleştiğini açıkladılar. Bu süre zarfında ise Thodex kurucusunun hesaplardaki coinleri kendi hesaplarına geçirdiğinden söz ettiler.  Dijital adımlar sırasında sözleşme yaptıklarını açılayan mağdurlar, sözleşmeye aykırı koşulların oluşmasına bağlı olarak şikayette bulundular.

Belirsiz Alacak Davası Yönünde Karar!

Dava açılışına yönelik talepler kabul gördü. Ancak bir detay hakkında bilgi verildi. Kripto para birimlerinin fiyatlarının anlık olarak değişmesine bağlı olarak, Türk Lirası karşılığında bir tazminat tutarı üzerinden dava açılamayacağı aktarıldı. Bu yüzden belirsiz alacak kapsamında açılması zorunlu olan bir dava süreci işleyebileceği ifade edildi.

Belirsiz alacak davası kapsamında ilk adımda şirketin 1.000 lira tutarındaki İ.Ö’ye ait olan maddi kaybı ödemesi, ardından tutar ile detayların belirlenmesi yolu izlenecek. Talepler dava talebi kabul edildi. Mahkeme Thodex’e dava dilekçesinin tebliğinden itibaren cevap için 2 hafta süre verdi.

Yorum Yap