1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar
  3. Ticaret Bakanı Pekcan’dan AB’ye Çağrı

Ticaret Bakanı Pekcan’dan AB’ye Çağrı

Yurtiçi piyasalarda atılan ekonomi adımları devam ediyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Covid-19 salgını ile birlikte ekonomide birçok alanda yenilik ve yapılandırma gerekliliğini dile getirdi. Bakan Pekcan, salgın ile birlikte gelen zorlukların, Gümrük Birliği’ini güncelleme ihtiyacı doğurduğunu ve dünyadaki değer zincirlerinin yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade etti. Bu kapsamda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Vladis Dombrovskis ile online görüşme gerçekleştirdi.

featured

Ticaret Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayı itibariyle göreve getirilen AB Ticaret Komiseri ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vladis Dombrovskis ile online bir konferans gerçekleştirdi. Bakan Pekcan ile Dombrovskis arasındaki görüşme yaklaşık bir saat devam eden görüşmede birçok konu başlığı ele alındı.

Görüşmede Birçok Başlık Ele Alındı

AB Ticaret Komiseri ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis arasında; AB Yeşil Mütabakatı, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Brexit, Serbest Ticaret Anlaşmaları, çelik koruma önlemleri, A.TR belgelerin elektronik ortamlarda düzenlenmesi gibi birçok konu başlığı görüşüldü. Bakan Pekcan yapılan görüşme sonrası, görüşmenin olumlu havada geçtiğini belirten açıklamalar yaptı. Pekcan açıklamalarında, Türkiye – AB ilişkilerinin daha da güçlenip, ileri taşınacağına inandığını ve tüm dünyada yaşanan ekonomik sarsıntılara rağmen Türkiye ile AB arasındaki yakın işbirliğinin daha da önem kazandığının altını çizdi.

Gümrük Birliği Güncellemesi İçin Çağrıda Bulunuldu

Yapılan görüşme sonrası Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Avrupa’daki değer zincirlerinin güçlendirilmesi ve rekabetçiliğin artması yönünden, AB ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin önemli bir yerde bulunduğunu dile getirdi. Bakan Pekcan ayrıca Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin gerektiğini, bunun iki taraf için de kazanım sağladığını ve ekonomik çıkarlara hizmet ettiğini ifade etti. Pekcan Gümrük Birliği’nin günümüz şartlarına uyum sağlayamadığına; “Türkiye olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesine büyük önem veriyoruz. Günümüz ekonomik ortamda Gümrük Birliği, tarafların beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı.” sözleri ile dikkat çekti.

Pekcan Dijital Çağın Gerekliliklerini Dile Getirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gümrük Birliği anlaşmasının günümüz şartlarını karşılamadığını ve yetersiz kaldığını vurguladı. Öte yandan Pekcan, yaşadığımız çağın gerekliliği olan platformlara ve olgulara da dikkat çekti. Pekcan konuya ilişkin; “Sistematik ve spesifik yapısal sorunların yanında anlaşma, hizmetler, e-ticaret gibi sektörleri kapsamıyor. Yaşadığımız dijital çağda bu alanların öndemi de giderek artıyor… Mevcut anlaşmanın hem yeni alanları kapsayacak şekilde genişletilmesi hem de yapısal sorunları giderecek şekilde güncellenmesi önem taşıyor. Avrupa Komisyonu’ndan bu konuda desek bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Dombrovskis: “Türkiye Kilit Noktada”

Öte yandan görüşmenin diğer ucunda bulunan AB Ticaret Komiseri ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis de Türkiye’nin kilit bir noktada olduğunu dile getirdi. AB Ticaret Komiseri, AB – Türkiye ilişkilerinin iki taraf vatandaşları ve iş dünyaları adında bölgede çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin AB adına stratejik bir önem taşıdığının altını çizdi. Ayrıca Dombrovskis, Bakan Pekcan’ın pandemi sonrası Ankara daveti için memnuniyet duyacağını da belirtti.

Yorum Yap