İlginizi Çekebilir
Bitcoin Madenciliği
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Ticari Bankalar Kripto Paraları Benimsemek Zorunda

Ticari Bankalar Kripto Paraları Benimsemek Zorunda

Dijital para çalışmasının tüm dünyanın gündemi haline gelmesi ile konu ile ilgili açıklamalar da artmaya başladı. Son dönemde birçok ülkenin kendi dijital parasını çıkarmaya başlamasından rahatsızlık duyan ticari bankalar ile ilgili bir açıklama da İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe’den geldi.

featured

Dünya üzerinde özellikle son 1 yıl içinde yaşanan değişmeler dijital para çalışmalarının hız kazanmasına neden oldu. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile birçok ülkede ekonomik alışkanlıklar büyük ölçüde değişti. Dünyanın dijital bir çağa girdiği bu dönemde finansal kurumlar da durumda etkilenmeye devam ediyor.

Ticari bankaların müşterileri için birçok online sistem geliştirmeye devam ettiği bugünler Covid-19 salgınının da etkisi ile dijital para çalışmaları hız kazandı. 2020 yılında küresel bir kriz halini alan Covid-19 salgınının sosyal mesafe ile ilgili önlemleri vatandaşların dijital ödeme yöntemlerine yönelmesine sebep oldu. Bunların etkisi ile birçok ülkede kendi dijital parasını çıkarmak için yeni adımlar atmaya başladı. Bu noktada ticari bankalar ise durumdan ciddi oranda rahatsızlık duyuyor. Özellikle mevduat hesapları ile kendilerine finans sağlayan ticari bankalar dijital paranın bu alternatifi sonlandırabileceğini düşünüyor.

Dijital Para Birimi Çalışmaları Hız Kazanıyor

Dünyanın birçok ülkesinde dijital para çalışmalarının hız kazanması ve konu ile ilgili birçok müzakere yapılaması dijital paraları gündeme getirmeye devam ediyor. Dijital para çalışmaları ve dijital paranın gelecekteki yeri ile ilgili yani bir açıklama da İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe’den geldi. Jon Cunliffe ticari bankaların dijital para çalışmaları ile ilgili tutumlarını değerlendirerek, bu yeni para birimlerini benimsemek zorunda olduklarını açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı gelişen dijital para çalışmaları ile ilgili kendilerine düşen sorumlulukları da değerlendirdi. Ticari bankaların dijital para birimlerine alışması gerektiğini belirten Cunliffe bankacılık modellerinin değiştiğinin altını çizdi. Dijital paraların geleneksel bankalar tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirten Cunliffe bu konuda kendilerine düşen görevin banka modellerini korumak değil, yaşanan değişikliklere uygun yönetim modellerini devreye sokmak olduğunu belirtti.

Ticari Bankalar Dijital Para Birimlerine Neden Karşı Çıkıyor?

Dünyada her geçen gün gelişmeye devam eden dijital para birimleri ile ilgili bilindiği gibi ticari bankaların çeşitli kaygıları bulunuyor. Ticari bankalar dijital para birimlerinin kendi finansal potansiyellerini düşürmesi konusunda endişeli. Bilindiği gibi birçok ticari banka mevduat hesapları ile kendisine finansal kaynak sağlıyor. Bu noktada sürekli gündeme gelen dijital para birimlerinin bu finansal kaynağı ticari bankaların elinden alacağı düşünülüyor.

Çin’de Blockchain İle İlgili İşler Meslek Kategorisine Girdi

Dijital para birimleri ile ilgili çeşitli ülkeler de müzakereler devam etse de bu yeni para birimi ile yurt içi ve yurt dışında transferlerin çok kolay hale gelecek olması birçok devleti düşündürmeye devam ediyor. Yine de hızlı bir şekilde çalışmalarına devam eden ülkeler de var. Dijital para birimi çıkarma konusunda önder ülkelerden olan Çin Dijital Yuan ile ilgili ciddi gelişmeler elde etti. Çalışmalarını ileri seviyeye taşıyan Çin blockchain teknolojisi ile yapılan işleri de meslek kategorisinde değerlendirmeye başladı.

Yorum Yap

Yorum Yap