1. Ana Sayfa
  2. Biyografiler

Tim Draper

Adını duyurmuş bir girişimci olan Tim Draper’ın kripto para yatırımları ve Bitcoin yatırımına ek olarak hangi girişimler ile portföyünü genişlettiğine dair merak edilen pek çok ayrıntı bulunuyor. Peki bu merak edilen konuların detaylı açıklamaları neler? EkoSayfa Tim Draper ile alakalı merak edilenler için bu dosyayı hazırladı.

Tim Draper

Tim Draper nerelerde eğitim almıştır? Tim Draper’in eğitim aldığı yerler üniversite ve yeterlilik derecesi almaya hak kazandığı okulları kapsamaktadır. Tim Draper 1980 yılında Stanford Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği bölümünü tamamlamıştır. Üniversiteden önce ise Phillips Academy Andover’da eğitim almıştır. 1984 yılında ise Harvard Business School’u yeterlilik derecesi alarak bitirmiştir.

Tim Draper’ın Yatırım Kariyeri Nedir?

Tim Draper’ın yatırım geçmişi eğitim hayatını tamamladıktan sonra 1985’te başlamıştır. Kariyerine ve yaptığı girişimlere dair ayrıntılar şu şekildedir:

  • Brown & Sons: 1985’te Brown & Sons adı altında kendi risk sermaye şirketini kurmak için ilk adımı atmıştır. 1991 ve 1994 yıllarında ise firmaya ortaklar atanarak varlığını sürdürmüştür.
  • Viral Pazarlama: Hotmail’e yönelik yatırımlar gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Jurvetson ile beraber “viral pazarlama” terimini bulmuştur.
  • Çin Yatırımları: Baidu firmasına yatırım yaparak Çin’de varlık gösteren ilk girişimcilerden olmuştur. 2001 yılında bu şirketin bir kısmını almak için görüşmelerde bulunmuştur.
  • Skype: Tim Draper’ın babası olan Bill Draper Skype’ın en erken yatırımcılarındandır. 2004 yılında DFC Skype’ı desteklemeye başlamıştır.
  • Tesla: 2006’lı yıllarda C serisi yatırımcılar arasında adını duyuran Draper, 2007 yılında Tesla’ya yatırım gerçekleştirmiştir.
  • Bitcoin: 2014 yılında 19 milyon dolar ödeme yaparak 30.000 Bitcoin satın almıştır. Aynı yılda yaptığı açıklamalarda Bitcoin değerinin artacağına yönelik söylemlerde bulunmuştur. Nitekim 2017 yılına gelindiğinde Bitcoin fiyatı 10.000 doları aşmıştır.
  • Cruise: Tim Draper, Cruise’ı finanse etmiştir. Daha sonra 1 milyar dolarlık bir bütçe ile General Motors’a satılmıştır.
  • En Son Yatırımları: OpenGov, eShares, Robinhood ve Coinbase gibi şirketlere yatırım yapmıştır. Hükümet, sağlık hizmetleri ve finans alanındaki girişimlerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Ayrıca günümüzde Stampery, OpenNode blok zincirlerine de destek vermektedir.

Tim Draper’a Göre Bitcoin Piyasasının Geleceği Nasıldır?

Tim Draper için Bitcoinin nasıl bir geleceği olduğu konusu tahminler üzerinden yürütülmektedir. 2018 yılında yaptığı bir açıklamada BTC’nin 2022 sonu ve 2023 başında 250.000 dolara kadar varacağını belirtmiştir. Virtual Blockchain Week adlı etkinlikte fikirlerini söyleyen Draper, bu iddiasının arkasında olduğunu vurgulamaktadır.

Draper’in görüşlerine göre ABD hükümetinin yaklaşımları doğrultusunda dolar değerinde düşüş gerçekleşecektir. Dolarda yaşanan düşüş, kripto paraya yapılan yatırımlarda artış meydana getirecektir. Bu genel süreç içerisinde Bitcoin geniş çapta kabul görecek olan bir araca dönüşecektir. Aynı zamanda Tim Draper’ın açıklamalarına göre Bitcoin halving ile fiyatlar yukarıya doğru çıkacaktır.

Tim Draper’ın Altcoin Yatırımı Detayları Nelerdir?

Tim Draper’ın altcoin yatırımının ayrıntıları Linqto’nun düzenlediği bir konferansta açıklığa kavuşmuştur. 2019’da gerçekleştirdiği Bitcoin girişimi şu an 309 milyon dolar değerindedir. İlk yaptığı girişimden yaklaşık %1500 oranında daha fazladır.

Ethereum’a bağlı olan Aragon’a ise yaklaşık 1 milyon dolar yatırdığını söylemiştir. ANT tokeni olarak adlandırılan Aragon kripto para birimine yaptığı bu yatırım ile toplam arz oranlarının %2,52’si üzerinde kontrole sahip olacağını belirtmiştir. Aragon verilerine bakıldığı zaman 2019 yılı ile karşılaştırıldığında %725’lik bir artış elde etmiştir.

Teknoloji milyarderleri arasında adı anılan Tim Draper, Ripple (XRP), Tezos (XTZ), Aragon (ANT) ve Bitcoin Cash (BCH) altcoinlerine sahip olduğunu söylemiştir. Kripto para yatırımlarına yönelik çağrıda bulunan Draper, herkesin bu yatırımları yapması gerektiğini vurgulamaktadır.

Tim Draper’ın ANT Yatırımı Nasıl Yorumlanmaktadır?

Tim Draper’ın ANT yatırımının yorumlanması ile ilgili değer artışları etkili olmaktadır. Şubat ayında gerçekleştirdiği Aragon yani ANT yatırımı gün geçtikçe artış göstererek günümüzdeki haline gelmiştir. Kar anlamında katlanarak gelen bir geri dönüş olmuştur.

Günümüzde ise Huobi, Binance ve OKEx gibi büyük borsalarda ANT adı geçmeye başlamıştır. Özellikle Binance borsasına girdikten sonra ciddi artışlar yaşayan ANT, çok kısa süre içerisinde büyük değer artışları görmüştür.

1 milyon ANT token alarak piyasaya giriş yapan Tim Draper, aynı zamanda danışmanlık görevi de üstlenmiştir. Yaklaşık 0.70 dolar üzerinden her bir token alımını gerçekleştiren Draper’ın yaptığı bu yatırımın anlamı 1535 düzeyinde bir kar elde etme fırsatına işaret etmiştir.

Salgın ve Bitcoin İlişkisi Nasıldır?

Salgın ile bitcoinin nasıl ilişkili olduğu hakkında yaptığı açıklamlarda Bitcoinin yükselme fırsatı elde edeceğini savunmaktadır. Draper, aynı zamanda akıllı sözleşme ve Bitcoin alanında yeni fırsatlar oluşacağını belirtmektedir.

2020 yılında pandemiden dolayı yaşananan borsa çöküşünde oluşturulan kurtarma paketlerinin altını çizen Draper, bu durumların Bitcoinde yükselmelere yol açacağını düşünmektedir. Bütün dünyanın şeffaf ve küresel biçimde kullanabileceği btc gibi bir para biriminin herkes için endişesiz olacağını söylemektedir.

Tim Draper, insanların bir gün “Neden Bitcoin Kullanmıyorum?” diye bir düşünceye kapılacaklarını belirtmektedir. Kimileri korona virüs ile gelen süreçte küreselleşmenin son bulacağına inanırken, Draper, dijital finans alanında pek çok yeniliğin sanal rekabeti getireceği yönünde görüş belirtmektedir.

Bitcoin Neleri Değiştirmektedir?

Bitcoinin neleri değiştireceği konusunda dengelerin farkılaşacağını ön gören Tim Draper, kripto paraların karşısında duranların zamanla piyasayı kabul edeceğini düşünmektedir. Bitcoinin girişi ile bütün dünyada değişim yaşanacağını ve birtakım sektörlerin merkezsiz hale geleceğini savunmaktadır.

Ademi merkeziyetçiliğin önemine vurgu yapan Draper, coğrafi sınırların bile giderek anlamsızlaştığını ifade etmektedir. Gelecek olan 20 yıl içerisinde ise küreselleşme hızının çok daha fazla artacağına inanmaktadır. Günümüzde dolar kullanılarak yapılan bütün alışverişlerin günün birinde kripto para dönüşümüne uğrayacağını savunmaktadır.

İzolasyonist ve milliyetçi idealler doğrultusunda hareket edenlerin ilerlemenin önünde engel oluşturduğunu söylemektedir. Draper, Bitcoin olmasa bile farklı kripto paralar ile bu değişimin yaşanacağını belirtmektedir. Bitcoinin bilinirliğini bütün dünyada arttırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren Draper, katıldığı etkinliklerde Bitcoine karşı olumlu tavrını her seferinde belirtmektedir.

Blok Zinciri Sanat Ticareti Sektörü Nasıl Etkiliyor?

Blok Zincirinin sanat ticareti alanını nasıl etkilediği konusunda Tim Draper’a göre sanat endüstrisi DLT ile olumlu dönüştürülmektedir. Dağınık Kayıt Teknolojisi olarak bilinen DLT’nin sunduğu çekirdek hizmetler sayesinde sanat alanında büyük faydalar görülmektedir.

Sanat eserlerini kiralayabilmeye yönelik yeni bir alan oluştuğunu belirten Draper, yeni bir endüstrinin oluştuğunu söylemiştir. Blok zinciri çerçevesinde bir potansiyel oluştuğunu ve yeni sanat dünyasına adım adım yaklaşıldığını vurgulamaktadır. Aynı zamanda sanat yapıtlarının izlenebilmesi için kayıt tutma sistemi olan blok zincire ihtiyaç duyulacağına vurgu yapmaktadır.

Son olarak gerçekleştirilen girişimlerde çevrimiçi bir açık arttırma platformu olan Art & Co üzerinden satılan eserler, hayır kurumları ve sanatçılar arasında paylaşılmıştır. Draper, düzenlenen bu açık arttırmanın Covid-19 pandemisinden dolayı mağdur olanlar için yapıldığını belirtmiştir. 

Bitcoin Cash Övgüsünün Aslı Nedir?

Bitcoin Cash övgüsünün perde arkası Twitter hesabından yapılan açıklamanın aslında Tim Draper’a ait olmadığıdır. Tim Draper kişisel Twitter hesabı üzerinden BCH satın aldığına dair bir yazı yayınlanmıştır. Fakat ilerleyen süreçte Tim Draper’ın Twitter hesabının ele geçirildiği ve açıklamanın onun tarafından yapılmadığı gün yüzüne çıkmıştır.

Yorum Yap