1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. TL Yüzde 10 Değerlendi, Vatandaş Yine Dolar Aldı

TL Yüzde 10 Değerlendi, Vatandaş Yine Dolar Aldı

Türk Lirası geçen hafta, dolar karşısında son 19 yılın en iyi haftasını geçirdi ve dolar/TL kuru 8,57’den 7,60’a kadar geriledi. Yani Türk Lirası 2001 yılından bu yana ilk kez dolar karşısında %10’dan fazla değer kazandı. Fakat böyle bir haftada bile vatandaşlar ve hatta şirketler, Türk Lirası yerinde yine dolar almayı tercih etti. Bloomberg ise bu durum için; “Türkler tarihi yükselişe yanlış tarafta yakalandı” dedi.

featured

Geçtiğimiz hafta Türk Lirası, dolar karşısında 2001 yılı sonrasındaki en ihaftasını geçirdi ve kur 8,57 seviyesinden, 7,60 seviyesine kadar geriledi. Bunun anlamı: Türk Lirası, dolar karşısında 1 haftada %10’dan fazla değer kazandı! Fakat böyle bir haftada bile vatandaşlar ve şirketler, Türk Lirası yerine doları tercih etti.

Dolar/TL Kurunu Etkileyen Gelişmeler

Geçtiğimiz hafta Türk Lirası’nın dolar karşısında %10’dan daha fazla değer kazanmasının etkileri, yaşanan değişimler ve gelişmeler olmuştu. Kasım ayının başından itibaren hareketli günler geçiren dolar; ABD başkanlık seçimleri, TCMB’de Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın getirilmesi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve yerine Lütfi Elvan’ın getirilmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, açıklamalarında piyasa beklentileri ile uyumlu konuşarak faiz artışına onay mesajı vermesi gelişmelerinden etkilenerek, Türk Lirası karşısında tarihi bir değer kaybına uğramıştı. Kurda yaşanan büyük düşüş, borsada da rekor getirmişti.

Yabancı Para Mevduatları Rekor Tazeledi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre; 6 Kasım’da 248 milyar dolar olan Türk bankalarındaki toplam yabancı para mevduatlar, 12 Kasım’da rekor tazeleyerek 249,9 milyar dolar seviyesine geldi. Bu dönemde, yurt dışı yerleşikler dahil olmak üzere, gerçek kişilerin yabancı para mevduatı, 159,5 milyar dolardan 160,6 milyar dolara yükseldi.

Ayrıntılı Yabancı Para Mevduat Bilançosu Açıklanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz haftanın ayrıntılı yabancı para mevduat bilançosunu 19 Kasım Perşembe günü (yarın) gerçekleştirelecek olan, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacak. Perşembe günü yapılacak toplantının ardından, yerli yatırımcıların; dolar, euro ve altın mevduatlarındaki değişim daha belirgin bir şekilde görülebilecek.

“Türkler Yanlış Tarafta Yakalandı”

Bloomberg, yaşanan gelişmeler ışığında; geçen hafta yaşanan, yabancı para mevduatlarındaki artışa dair bir haber yayımladı. Haber başlığı “Tarihi yükselişin ardından Türkler, Lira işlemlerinin yanlış tarafında yakalandı” olarak belirlenen haberde Bloomberg, “TL için neredeyse son 20 yılın en iyi haftası, birçok Türk arasında para birimlerine güvenin yeniden tesisi için çok az katkıda bulunmuş olabilir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Japon bankası MUFG’nin Türkiye birimi hazine şefi Onur İlgen; “Yerliler geçen hafta dolarlarını satmak istemedi. Aksine, kurun 8’in altına gerilemesiyle kademeli olarak dolar aldılar” dedi.

Bu gelişmelerin ardından, gözler 19 Kasım’da gerçekleştirelecek olan PPK toplantısına çevrilmiş durumda.

Yorum Yap