1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Toparlanmaya Başlayan XRP’ye Yeni Dava Şoku

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) şahlanması ile birlikte tüm kripto para piyasalarında olumlu bir hava oluştu ve neredeyse tüm altcoinlerde grafik yeşile döndü. Fakat XRP karşılaştığı ikinci dava şoku ile bu olumlu havanın dışına itildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasının etkilerini yavaş yavaş üzerinden atmaya başlayan XRP’ye yeni bir dava darbesi daha geldi.

Toparlanmaya Başlayan XRP’ye Yeni Dava Şoku

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin’in (BTC) yeni rekor seviyeye yükselmesi ile birlikte neredeyse tüm altcoinler yeniden yükseliş trendine geçti ve piyasalarda pozitif rüzgarlar esmeye başladı. Hemen hemen bütün kripto varlıklarda yükseliş eğilimi başlamışken, bu durumdan sadece XRP nasibini alamadı. Geçtiğimiz haftalarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirket kurucularına toplu XRP satışlarından dolayı 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olması gerekçesi ile açılan davanın ardından XRP fiyatı da 0,17 dolar seviyesine kadar gerilemişti. XRP bu kabusun etkilerini yavaş yavaş üzerinden atmaya başlamış ve piyasada oluşan pozitif havanın da etkisi ile fiyatını yeniden 0,20 dolar seviyesine çıkarabilmişti. Fakat ardından Tetragon Financial, Ripple’a yeni bir dava açınca, XRP için kabus yeniden başlamış oldu.

Ripple’ın Piyasa Değerini Yükselten Şirket Olarak Biliniyordu

SEC davası ile birlikte uçurumdan aşağı itilen XRP, kripto para piyasalarında oluşan pozitif akıma ayak uydurmaya çalışarak fiyatında toparlanma emareleri göstermeye başlamıştı. Dava öncesinde 0,77 dolar seviyelerine kadar yükselen XRP, SEC davası sonrasında 0,17 dolara kadar gerilemişti. Bu davanın etkilerini biraz olsun üzerinden atmaya başlayan XRP’ye bu kez de Tetragon Financial dava darbesini vurdu. Aslında Tetragon Financial, Ripple’ın 10 milyar dolarlık piyasa değerine kavuşmasını sağlayan şirket olarak biliniyordu. Fakat gelen habere göre Tetragon Financial, yaklaşık bir yıl önce gerçekleşen bir Ripple fonlamasından dolayı, Ripple şirketini dava etti. Dava ile birlikte dev şirket, Ripple’ın fonlarda ödeme yapmaması olasılığına karşı varlıklarının dondurulması talebinde bulundu.

Tetragon Financial SEC Davasından Dolayı Bu Adımı Atmış Olabilir

Kripto para piyasalarında XRP de dahil kripto varlıklar böylesine olumlu bir hava içine girmişken Tetragon Financial’ın neden böyle bir dava açtığı tam olarak bilinmiyor. Fakat piyasada oluşan ortak fikre göre, dev şirket SEC’in Ripple’a açtığı davadan dolayı böyle bir adım attı. Tetragon Financial şirketinin Ripple’a açtığı davada talebi kabul edilir ve Ripple şirketinin varlıkları dondurulursa, XRP tokeni SEC davasından aldığı darbeden daha büyük bir darbe alabilir.

XRP’nin Kötü Etkilenmemesi İçin Bir Yol Var

XRP fiyatı SEC davası ile birlikte 0,17 dolara kadar gerilemişti. Ardından 0,20 dolar seviyelerine tekrar yükselen XRP’nin bu yeni davadan olumsuz etkilenmemesi için analistlere göre bir yol bulunuyor. Eğer Ripple şirketi 2019 yılına dayanan fonlama ödemelerini Tetragon Financial şirketine yaparsa, XRP piyasadaki boğa koşusunu yakalayabilir ve toparlanmasına kaldığı yerden devam edebilir. Fakat Ripple şirketi bu ödemeleri yapmaz ve dava süreci uzarsa, XRP’nin daha kötü çakılacağı düşünülüyor.

Yorum Yap