1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Toplantıdan Faiz Kararı Çıktı, Dolar Hızlı Düştü

Ekonomi piyasalarında beklenen gün geldi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirildi. Günler öncesinden toplantıya ilişkin Naci Ağbal’ın açıklamaları doğrultusunda, 100 – 175 baz puan aralığında bir faiz artırım kararı çıkması bekleniyordu. Toplantıdan beklentilere paralel ve daha yüksek oranda, 200 baz puan faiz artırım kararı çıktı. Bununla birlikte dolar kurunda hızlı bir düşüş yaşandı.

Toplantıdan Faiz Kararı Çıktı, Dolar Hızlı Düştü

Geçtiğimiz haftalarda, Aralık ayında sakin ilerleyen ve sonrasında ABD mali teşvik paketi görüşmeleri ile düşüş eğilimine giren dolar kuru için, bugün gerçekleştirilen PPK toplantısı bekleniyordu. Piyasalarda Merkez Bankası’nın Aralık ayı PPK toplantısına ilişkin faiz artırım kararı beklentisi oluşmuştu. Birçok analistin de belirttiği gibi Merkez Bankası’nın 100 – 175 baz puan aralığında faiz artırımına gideceği düşünülüyordu ve bu beklentiler daha üst oranda bir artırım ile gerçekleşti. Geçtiğimiz haftalarda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal para ve kur sunumunda, dolar kuruna etki etmek için adım atmayacaklarını ancak enflasyon ile mücadele için adım atacaklarını, bu kapsamda Aralık ayında yeniden para sıkıştırma politikası uygulanabileceğini söylemişti. Ağbal’ın söylemleri sonrasında toplantıdan 200 baz puanlık faiz artırım kararı çıktı ve politika faizi %15 seviyesinden %17 seviyesine yükseldi. Bu kararın açıklanması ile birlikte dolar kurunda düşüş yaşandı. Öte yandan küresel piyasalarda ise hisse senetlerinde artış yaşanırken, dolar da zayıfladı.

Faiz Kararına Dolar Kuru Hızlı Tepki Verdi

Merkez Bankası PPK toplantısından 200 baz puanlık faiz artırım kararı çıkması ile birlikte politika faizi %15’ten %17’ye yükseldi. Bununla birlikte bir önceki günü 7,64 seviyesinde kapatan dolar/TL kuru düşüşe geçti ve 7,56 seviyesine geriledi. Öte yandan Euro/TL paritesinde de %0,96 seviyesinde bir düşüş yaşandı, kur sepeti de 8,4015’e kadar geriledi. Bir diğer yandan faz artırım kararının ardından, dün yükseliş eğiliminde kapanış yapan ve sabah saatlerinde tekrar yükselen BIST 100 Endeksi de yükselişini hızlandırdı. Karar sonrasında Türkiye’nin ülke riskini belirten CDS primi 320 baz puan seviyelerine geldi.

Küresel Piyasalarda Dolar Zayıflamaya Devam Ediyor

Küresel piyasalarda ise dolar zayıflama eğilimini korudu. Zayıflayan dolara, ABD Başkanı Donald Trump’ın mali teşvik paketindeki değişiklik talebi etki etmedi. Analistler yatırımcıların, bu paketin er ya da geç yürürlüğe konacağını bildiği için yatırım pozisyonlarında değişiklik yapmadığını ve bu sebeple bu talebin dolarda etkili olmadığını belirtiyor. Öte yandan döviz kurları için Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasındaki Brexit anlaşması takip edilecek. Küresel piyasalarda oluşan beklenti, tarafların anlaşmaya varacağı yönünde. Yaşanan gelişmeler ile birlikte Euro/dolar paritesi %0,2 artış gösterdi ve 1,22 seviyesine ulaştı.

Faiz Artırım Kararı Sonrası Güncel Döviz Kurları

Faiz artırım kararının ardından güncel döviz kurlarında fiyatlar şöyle:

  • ABD Doları alış 7,5557 TL – satış 7,5626 TL
  • Euro alış 9,2132 TL – satış 9,2250 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2613 TL – satış 10,2791 TL

Yorum Yap