1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Topluluğun Gümüş Hedefi Ons Başına Bin Dolar!

Bir sosyal medya platformu olan Reddit’te bir araya gelen ve WallStreetBets (WSB) ismiyle bilinen topluluk oluşumu, ekonomi piyasalarında dengeleri değiştirmek için yola çıktı. Gençlerden bir araya gelen ve riskleri göz ardı eden grup, önce GameStop hisselerini gündemine aldı, daha sonra Dogecoin (DOGE) isimli kripto varlığı gündemine aldı ve bu varlıklar değer artışı yaşadıktan sonra grup gümüşü gündemine aldı. Bununla birlikte gümüş, yeni haftanın açılışında yükselerek son 8 yılın zirvesine oturdu.

Topluluğun Gümüş Hedefi Ons Başına Bin Dolar!

Reddit platformunda bir araya gelen ve ABD merkezli olan bir grup gencin gözünü karartıp ekonomi piyasalarında bir varlığa yönelmesiyle birlikte başlayan hareketlilikte, grubun yeni hedefi gümüş oldu. 2020 yılında en fazla değer kazanan emtia varlık olarak dikkatleri çekmeyi başaran gümüş adına analistler, 2021 yılında da değer kazançlarının devam edeceğini söylemişti ancak gümüş yılın ilk ayında bekleneni bir türlü vermedi. Fakat Ocak ayının son işlem haftasının, son gününde WallStreetBets’in (WSB) gündemine gümüşü almasıyla birlikte, gümüş bu değer kazançlarını daha ciddi ölçüde artırmayı başararak son 8 yılın zirvesine ulaştı. Reddit platformunda bir araya gelen bu grubun atılımlarıyla birlikte GameStop hisseleri 18 dolardan 148 dolara çıktı, Dogecoin (DOGE) 24 saatte %1000 değer kazandı ve bu varlıkların ardından grup gündemine gümüşü aldı. Bu yatırım çılgınlığının ne kadar daha devam edeceği bilinmiyor ancak ons gümüş yeni işlem haftasının başında 30 dolar seviyesini aşmayı başardı.

Ons Gümüş 8 Yılın Zirvesinde

Yaklaşık 6 milyon üyesi bulunan Reddit topluluğunun hareketi ile birlikte yükselişe geçen gümüş, 2020 yılının Ağustos ayında ons başına en yüksek 29,85 dolar seviyesini görmüştü ve bu seviyenin üzerinde uzun soluklu tutunamamıştı. Aradan geçen zaman içinde 2020 yılını yine de değer artışı ile kapatmayı başaran gümüş, 2021 yılında düşüş eğilimine geçmiş ve altına paralel olarak hareket etmişti. Hem altın hem de gümüş düşüş eğilimini sürdürürken, topluluğun hedefine gümüşü almasıyla birlikte gümüş, Cuma günkü kapanışından sonra değerini %10 oranında artırarak ons başına 30 dolar seviyesinin üzerini test etti ve Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Edde Van der Walt Yatırımcıları Uyardı

WallStreetBets’in yatırım çılgınlığıyla başlayan bu değer artışları sonrasında Bloomberg News Wmtia Muhabiri Edde Van der Walt, topluluk üyelerini uyardı. Walt yaptığı açıklamada, üyelerin daha önce yükselttiği GameStop hisselerini işaret ederek, emtia varlık piyasa yapısının daha farklı olduğunu belirtti ve bu durumun hisse değerlerini yükseltmeye benzemeyeceğini dile getirdi. Reddit topluluğu ise açtıkları bir başlıkta, gümüşü ons başına 1.000 dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında haftanın ilk işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.859,66 dolar – satış 1.860,13 dolar
  • Ons gümüş alış 29,18 dolar – satış 29,24 dolar
  • Gram gümüş alış 6,79 TL – satış 6,80 TL
  • Paladyum alış 2.252,87 dolar – satış 2.268,13 dolar
  • Platin alış 1.115,99 dolar – satış 1.120,46 dolar

Yorum Yap