1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

TRON (TRX) Nedir? Nasıl Çalışır?

TRON nedir, nasıl çalışır? TRX nasıl saklanır? TRON hakkında merak ettiklerinizi yazımızda hazırladık. TRON nasıl transfer edilir? TRON ile ilgili hazırladığımız detaylı anlatımda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

TRON (TRX) Nedir? Nasıl Çalışır?

TRX akıllı kontrat destekli blok zinciri platformu olarak bilinir. Tron son dönemlerde en çok tercih edilen kripto para birimleri arasında yer alıyor. Merkezi bir yapısı bulunmuyor. TRON ağı insanlara yüksek işlem kapasitesi, ulaşılabilirlik ve ölçeklenebilir olma gibi seçenekleri sunuyor. TRX güçlü bir alt yapıya sahiptir. Ethereum platformu ile yüksek benzerlik içermektedir. 2014 senesinde ortaya çıkan TRON vakfının kurulmasından sonra kullanıma başlanmıştır. Vakıf Justin Sun önderliğinde kurulmuştur. TRON blok zincirinin Var oluş bloğu yani Genesis Block, 25 Haziran 2018 tarihinde oluşturulmuştur.

TRON (TRX) Nasıl Çalışır?

TRX çalışma sistemi merkezi olmayan bir ağa dayanır. Çalışmasına dair bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygulamalar için bir işletim sistemi görevi görür.
  • Yazılım geliştiren kişiler Solidity yazılım dilini kullanarak TRON blok zincirinde akıllı kontratlar oluşturabilirler.
  • Blok üretimi 27 Süper Temsilci’den oluşan delege edilmiş hisse kanıtı konsensüs mekanizması ile yapılmaktadır. Delegated Proof of Stake olark bilinir.
  • Cüzdanların TRON ağının kripto para birimlerini taşıyan kişilerin, her 6 saate bir Süper Temsilci Adaylarını seçmek için oy kullanma hakkı bulunuyor.
  • İşletim ücretleri kripto para enerjisi ve bant genişliğine göre hesaplanmaktadır. Her kullanıcının yaklaşık 15 transferi ücret ödemeden gerçekleştirme hakkı bulunur.

TRON (TRX) Nasıl Saklanır?

TRX saklamak için donanım cüzdanlarını, mobil cüzdanları ya da TRC 10 ve TRC 20 akıllı kontratları ile oluşturulan kripto varlıkları tercih edebilirsiniz. Masaüstü cüzdanlarda TRX saklamak isteyen kişiler için Exodus masa üstü uygulaması önerilmektedir. TRX saklamak isteyen kullanıcıların sürekli internete bağlı olmadıkları, mobil ve masa üstü cüzdanlara göre daha güvenli olan donanım cüzdanlarından yana tercihlerini yapmaktadırlar.

TRON (TRX) Nasıl Transfer Edilir?

TRX transferi için ağın belli bir miktar enerjiye ve hesaplama gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı kontrata bağlı olmayan transfer işlemleri için enerji harcanmıyor yani enerji sıfır olarak kabul ediliyor. Ancak akıllı kontrat işlemleri için enerji gereklidir. İşlemler ise işlem boyutuna göre değişen enerji ile ücretlendirilmektedir. TRX ile her kullanıcı yaklaşık 15 transferi ücretsiz şekilde gerçekleştirir ancak bundan sonra işlemler için kullanılan band width yani bant genişliğine göre gerekli ücreti ödemesi gerekir. TRX ekonomik fiyatlar sunduğu için kripto para birimleri arasında sık tercih edilir.

Yorum Yap