1. Ana Sayfa
  2. Altın

Trump İmzayı Attı, Altın Sert Dalgalandı

Küresel ekonomi piyasalarında altın, ABD kanadında atılan adımlarla birlikte sert dalgalanmalar yaşadı. Uzun süredir görüşmeleri devam eden ABD mali teşvik paketinde anlaşma sağlanmasının ardından, Başkan Donald Trump’ın değişiklik talebi reddedilmişti ve Trump paketi imzaladı. Bununla birlikte yükselişe geçen ons altın önce 1.900 dolar seviyesine kadar yükseldi, ardından gevşeme yaşayarak 1.890 doların altına geriledi.

Trump İmzayı Attı, Altın Sert Dalgalandı

Geçtiğimiz haftalarda altın fiyatları için takip edilen en önemli gündem maddelerinden biri ABD kanadında yapılan mali teşvik paketi görüşmeleri olmuştu. ABD Senatosu’nda gerçekleştirilen görüşmelerde önce uzun bir süre anlaşma sağlanamadı ve görüşmeler çıkmaza girmişti. Daha sonra ise Trump liderliğindeki cumhuriyetçi temsilcilerin görüşmeye ılımlı baktığı söylentileri ile birlikte altın fiyatları da yükselişe geçmiş ardından bir süre yatay seyirde devam etmişti. Bu görüşmelerde daha sonra anlaşmaya varıldı fakat Trump, anlaşmada değişiklik talep etti. Bu değişiklikler reddedildi ve bugün Başkan Donald Trump, mali teşvik paketini resmen imzaladı. Atılan imza ile birlikte altın fiyatlarında da sert dalgalanma yaşadı. Trump’ın paketi imzalaması ile birlikte ons altın önce yükselişe geçerek 1.900 dolar seviyesini aştı, daha sonra ise öne 1.890 dolar seviyesine geriledi ve ardından 1.885 dolar seviyelerinde dengelendi. Ons altındaki dalgalanma yurtiçi piyasalarda gram altına da yansıdı ve gram altın da gün içinde yukarıda önce 463 TL seviyesini gördü, ardından 455 TL seviyelerine kadar geriledi.

Murat Akyol Ons Altın Fiyatını Değerlendirdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, mali teşvik paketini imzalayacağını söylemesi ile birlikte küresel piyasalarda dolar zayıflamaya başlamıştı. Daha sonra Trump, paketi imzalayınca bu zayıflama devam etti ve dolardaki be değer kayıpları altına değer artışı olarak yansıdı. Atılan imza ile birlikte ons altın önce sert yükseldi, ardından gevşemeler göstererek 1.885 dolar bandına ve oradan da gün içinde 1.880 dolar seviyesine geriledi. Yaşanan dalgalanmalar sonrasında Ünlü Menkul Değerler Araştırma yetkilisi Murat Akyol, ons altının haftaya iyimser başladığını dile getirdi. Akyol, altının geçtiğimiz hafta yatay seyrettiğini ve bu hafta dolar endeksindeki fiyat baskısının etkisiyle altının değer kazandığını belirtti. Akyol ons altın için direnç seviyesinin 1.910 dolar seviyesinde takip edileceğini ifade etti.

Gedik Yatırım Trump’ın İmzasını “Sürpriz” Olarak Değerlendirdi

Öte yandan ons altında Trump’ın mali teşvik paketini imzalaması ile oluşan değer artışına ilişkin, Gedik Yatırım da analizlerini paylaştı. Trump’ın paketi imzalamasını “sürpriz” olarak tanımlayan Gedik Yatırım analistleri, bu durumun altın için fazlasıyla olumlu olduğunu belirtti. Öte yandan Gedik Yatırım, analizlerinde bu haberden başka ABD kanadında takip edilecek bir haber akışının olmadığını ve altın fiyatları için aşı gelişmelerinin takip edileceğini belirtti.

Güncel Altın Fiyatları

AB Başkanı Donald Trump’ın mali teşvik paketini imzalaması ile dalgalanmalar yaşayan altın fiyatlarında, güncel fiyat listesi şöyle:

  • Ons altın alış 1.875,38 dolar – satış 1.875,83 dolar
  • Gram altın alış 451,00 TL – satış 451,13 TL
  • Çeyrek altın alış 729,30 TL – satış 736,20 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.967,00 TL – satış 3.012,00 TL

Yorum Yap