1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Tuna Kaya: “Gümüş 3. Büyük Sıçramasını Yaşayabilir”

Geçtiğimiz yılın değer kazancı açısından şampiyon emtia varlığı gümüş üzerindeki ilgi ve olumlu tahminler, yeni yılda da devam ediyor. 2020 yılında, son 10 yılın zirve seviyelerine ulaşan ve daha sonra kademeli olarak değer kaybeden gümüş için 2021 yılında da olumlu beklenti içeren tahminler gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda ekonomi piyasaları uzmanı Tuna Kaya da gümüşe ilişkin çarpıcı tahminlerini dile getirdi.

Tuna Kaya: “Gümüş 3. Büyük Sıçramasını Yaşayabilir”

2020 yılında en çok kazandıran emtia varlık olan gümüş, geçtiğimiz yılda birçok tahminin ana başlığı olmuştu. Birçok analist ve ekonomi piyasaları uzmanı, gümüş adına 2021 yılında da yükselişin devam edeceğini belirten tahminler paylaşmıştı. Bu tahminlerin ardından gümüş, altına paralel olarak yeni yıla yükseliş eğiliminde girerek yatırımcılarını sevindirmeyi başardı. Ancak aradan geçen süre içinde, küresel gelişmelere bağlı olarak yine altına paralel şekilde değer kaybeden gümüş, bu düşüşler ile birlikte bu kez yatırımcılarını endişelendirdi. Gümüşte yaşanan fiyat dalgalanmaları sonrasında yatırımcılar yönünü uzmanlardan gelen yorumlara ve değerlendirmelere çevirdi. Geçtiğimiz yılda birçok analist ve uzman, beyaz madenin 2021 yılında da yükseleceğini hatta bu yükselişlerin 2020 yılındakinden daha iyi olacağını iddia etmişti. Bununla birlikte geçtiğimiz gün, hafta arasında ekonomi piyasaları uzmanı Tuna Kaya da gümüşe ilişkin çarpıcı tahminlerini paylaştı.

Kaya Yatırımcılara Uyarı ve Tavsiyelerde Bulundu

Geçtiğimiz yılda değeri ile birlikte popülaritesini de artıran gümüş, özellikle fiziki alımlarda yatırımcılar tarafından ciddi ölçüde taleple karşılaştı. Bu taleplerin yanı sıra gümüş hesaplarında da kayda değer ölçülerde gümüş alımları yapıldığı gözlemlendi. Yaşanan değer artışlarının ardından kademeli olarak değer kaybeden gümüş için, geçtiğimiz hafta arasında ekonomist Tuna Kaya, gümüşün 2021 yılında 3. büyük sıçramasını gerçekleştirebileceğini dile getirdi. Kendi Youtube kanalında yatırımcılara uyarılarda ve tavsiyelerde bulunan Kaya, gümüş fiyatlarına ilişkin analiz grafiklerini paylaştı ve kendisinin öngördüğü fiyatları belirtti.

Kaya’ya Göre Gümüşün 3. Büyük Sıçramasında Neler Etkili Olacak?

Tuna Kaya, yaptığı analizlerinde gümüşteki 3. büyük sıçrama olasılığı için gerekçeleri de sıraladı. Kaya’ya göre ilk olarak gümüş, tıpkı altın gibi bir değerli maden ve Kaya’ya göre değerli madenler yatırımcılarını korur. Öte yandan bir diğer gerekçe olarak ise Kaya, Joe Biden’ın seçimleri kazanması olarak gösterdi. Kaya, Biden’ın yeşil enerji alanlarında adım atacağını ve Çin, Hindistan gibi ülkelere güneş enerji panelleri satacağını ifade etti. Güneş enerji panellerinde de yoğun gümüş kullanıldığını dile getiren Kaya, ayrıca bu yıl gümüş arzının yetersiz kalacağını savundu. Bir diğer yandan Kaya, para birimlerine karşı güvensizliğin artması ve gümüşün endüstride altından daha yoğun şekilde kullanılmasını da gümüşün 3. büyük sıçramasında önemli rol oynayacağını savundu.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta başında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.836,31 dolar – satış 1.836,79 dolar
  • Ons gümüş alış 24,85 dolar – satış 24,89 dolar
  • Gram gümüş alış 6,01 TL – satış 6,02 TL
  • Paladyum alış 2.369,61 dolar – satış 2.388,02 dolar
  • Platin 1.076,49 dolar – satış 1.080,85 dolar

Yorum Yap