1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Tunç Şatıroğlu Dolar Kurunu Yorumladı

Dolar/TL kurunda dalgalı grafikler devam ederken, gündemde dolar kurunu daha da hareketlendirebilecek gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen CAATSA yaptırım kararı sonrası ekonomist Tunç Şatıroğlu dolar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şatıroğlu, fiyatlarda sert yükselişler olabileceği konusunda yatırımcıları uyarırken bir yandan da ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek ihtimalleri yorumladı.

Tunç Şatıroğlu Dolar Kurunu Yorumladı

Dolar/TL kuru, Covid-19 salgını ile birlikte, son yılda fazlasıyla hareketli grafikler çizdi. Salgının büyük etkisi ile küresel piyasalarda büyük dalgalanmalar yaşayan dolar, yurtiçi piyasalarda gelişen olaylarla da yön bulma eğilimini sürdürüyor. Dolar/TL kuru Kasım ayında özellikle aşı haberleri ile birlikte küresel piyasalarda zayıflamıştı ve bu eğilimini Aralık ayında da bir süre devam ettirdi. Bununla birlikte Aralık ayı itibariyle yatay bantta seyreden dolar kuru, ABD kanadından gelen açıklamalar ve yaşanan gelişmelerle birlikte hareketli günler yaşamaya başladı. Bunda en etkili olan konulardan biri, ABD mali teşvik paketine dair yapılan görüşmeler olurken, bir de CAATSA yaptırım onaylanması dolar kuru üzerinde ani yükselişlere neden oldu.

CAATSA Kararları Sonrası Kurda Sert Yükseliş Yaşandı

Bloomberg ve Reuters kaynaklarına göre, ABD’nin Türkiye üzerindeki CAATSA yaptırım kararları, henüz görevi devretmemiş olan Başkan Donald Trump tarafından imzalandı. Bu karar, dolar/TL kuru üzerinde ani yükselişlere sebep oldu. Bu yükselişle birlikte, dolar kuru için yatay seyrettiği grafikte işaret edilen 8 TL direnç seviyesi aşıldı. Fakat dolar bu seviyenin üzerinde çok kısa süre tutunabildi ve ardından tekrar yatay seyrettiği 7,84 TL seviyelerine geriledi. Dolar kurunun, CAATSA kararı ile birlikte yaşadığı ani yükseliş ve ardından gevşemesi ile beraber, ekonomist Tunç Şatıroğlu da paylaştığı bir video ile dolar kurunu değerlendirdi.

“Yaptırımlar Sonrası Dolar Kuru Ne Olur?”

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, dolar kurunu değerlendirdiği videosunu “Yaptırımlar sonrası dolar kuru ne olur?” başlığı ile yayınladı. Şatıroğlu, paylaşımında henüz görev devri yapmamış olan Donald Trump’ın imzaladığı ve kesinlik kazanan CAATSA yaptırım kararlarının, Türkiye ekonomisi üzerinde çok sert maddeler içereceğine inanmadığını ifade etti. Şatıroğlu’na göre CAATSA yaptırım kararlarının, Türkiye ekonomisi üzerinde baskı kurmasından çok, caydırıcı özelliği bulunuyor. ABD bu kararı alarak, Türkiye’nin ekonomisini açıkça tehdit ediyor olabilir ancak burada asıl gündeme alınan konu Rusya’dan alınan S-400 hava savunma füzelerinin durdurulması olabilir. Tunç Şatıroğlu konuya ilişkin değerlendirmelerini, alınan karar sonrası oluşabilecek tablo üzerinde çizdiği grafik ile aktardı.

Şatıroğlu Dolar Kurunun Düşeceğini İddia Etti

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, paylaştığı videoda, dolar kuruna ilişkin teknik analizlere yer verdi. Şatıroğlu doların küresel anlamda zayıflama eğiliminde olduğunu ve bu durumun yurtiçi piyasalarda da geçerli olduğunu, yani dolar/TL kurunun düşme eğiliminde olduğunu öne sürdü. Buradan yola çıkarak Şatıroğlu, 7,91 ile 7,75 seviyeleri arasında sıkışık fiyat aralığı yaşayan dolar/TL paritesi için, bu aralığın aşağı yönlü aşılacağını iddia etti. Şatıroğlu’na göre dolar/TL bu aralıktan çıkarak ilk olarak 7,61 seviyesine gerileyebilir ve ardından burada yaşanacak net bir kırılma ile kur bu kez 7,50 TL seviyelerine kadar gerileyebilir.

Yorum Yap