1. Ana Sayfa
  2. Altın

Türk Lirası İle Maaş Alan Yatırımcılar Dolar ve Altın Arasında Karar Vermekte Kararsızlık Yaşıyor

Türkiye'de yaşayan ve Türk Lirası cinsinden maaş alan yatırımcılar altın ve dolar yatırımı kararsızlığı yaşamaya devam ediyorlar.

Türk Lirası İle Maaş Alan Yatırımcılar Dolar ve Altın Arasında Karar Vermekte Kararsızlık Yaşıyor
0

Türk Lirası ile maaş alan çok sayıda Türk yatırımcının bu dönemde yaşanan döviz ve altın fiyatlarındaki yükseliş karşısında karar vermekte zorlandığı belirtiliyor. Asgari ücret bugünlerde 300 dolar seviyesinin altına gerilerken dolar kuru ise 8.32 TL seviyesi ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmış durumda. Bir süre önce dolar kurunun düşecek olduğu beklentileri gündeme gelmesine rağmen 7 TL seviyelerinden hızlıca 8 TL seviyesine yükselen, 8 TL seviyesinde ise durmadan 8.32 TL seviyesine hızlıca 2 gün içerisinde artış gösteren dolar kuru özellikle de ekonomide bazı soru işaretlerini gündeme getirdi.

Bu dönemde Bitcoin fiyatı da yükselmeye devam ederken, Türk yatırımcılar paralarını özellikle altın veya dolar arasında hangisine yatıracakları konusunda kararsızlık yaşamaya başladılar.

Gram Altın 500 TL’yi Aştı

Piyasalarda 507 TL seviyesine kadar yükselen gram altına oranla, dolar kuru ise 1 gün içerisinde 8.20 TL seviyesinden 8.32 TL seviyesine 12 kuruş değer kazandı. Kazandı kazanmasına ancak altın fiyatında da benzer yükseliş oldu ve son dönemde rekorlar birbiri ardına kırılmış oldu.

Dolar 10 TL Olacak Mı?

Türk Lirası ile maaş alan kimseler bu dönemde “zaten paramızın değeri çok azaldı, paramızın değerini korumak için hangisine yatırım yapalım?” diye sorular sorarken, birçok Türk yatırımcı ise parasının %50’sini altın, geri kalan %50’sini ise dolara yatırdığını söylemeye başladı.

Dolar kurunda 10 TL iddiaları gündeme gelse de yıl sonuna dair Merkez Bankası Başkanı Uysal artık tahminde bulunmayacaklarını ve herhangi bir hedeflerinin olmadığını dün gün içerisinde yaptığı açıklamada ifade etmişti.

Altın Ve Dolar Kazandırdı

Son 2 hafta içerisinde altın ve dolar yatırımcılarına arka arkaya kazandırmayı sürdürdü. Özellikle de son günlerde rekor düzeyde kazandıran her iki güvenilir ve ilgi çeken yatırım aracı arasında Türk yatırımcılar için karar vermek pek zor olmayacak gibi görünüyor. Zira her iki yatırım aracı kazandırmaya devam ediyor.

*Bu içerik Ekosayfa.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Yorum Yap