1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Türkiye 2021’de Dijital Para Kullanımına Geçecek

Kripto para piyasaları küresel çapta ağını genişletmeye devam ederken, bir atak da Türkiye’den geliyor. Kurumsal şirketlerin kripto varlık yatırımı, dev bankacılık kurumlarının kripto varlıklar ile işlem platformları ve şubeleri kurması, reel piyasalarda kripto para kullanımı derken şimdi de Türkiye, dijital para için 2021 yılında adım atacak.

Türkiye 2021’de Dijital Para Kullanımına Geçecek

2020 yılı kripto para piyasaları adına eşsiz bir yıl oldu ve 2021 yılına az bir zaman kala, yılı da bu şekilde tamamlamaya hazırlanıyor. En son 2017 yılında, Bitcoin’in (BTC) rekor seviyeye ulaşması ile tüm dünyada kripto para sektörünün tanınırlığı büyük oranda artış göstermişti. Aradan geçen 3 yıl içinde azalma gösteren bu tanınırlık, özellikle PayPal gibi dev ödeme platformunun kripto para sektörü hakkındaki sert söylemleri sonrasında sektöre girmesiyle birlikte büyük artış gösterdi. Daha sonra bu adımı dev kurumsal şirketler, yaptığı büyük yatırımlar ile takip etti ve kripto para sektörünün tanınırlığında ciddi artışlar oldu. Bu popülarite ağını daha da genişletti ve genişletmeye de devam ediyor. Şimdi de Türkiye, dijital para için adımlar atacak ve 2021 yılında bu dijital paranın kullanımına başlayacak. Kararı Naci Ağbal duyurdu.

Müjdeyi Naci Ağbal Duyurdu

Dijital paralar ağını genişletirken, bir önemli açıklama da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’dan geldi. Naci Ağbal, dijital para ile ilgili direkt TCMB’nin bir Ar-Ge çalışması başlattığını ve bu çalışmaların süreceğini açıkladı. Müjdeli haberi duyuran Merkez Bankası Başkanı Ağbal, çalışması devam eden dijital para için test çalışmalarının da düzenleneceğini açıkladı. Naci Ağbal’a, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu konuşmalarında birtakım sorular soruldu ve burada soruları yanıtlayan Ağbal, dijital para hakkında önemli duyurular yaptı. Merkez Bankası Başkanı, üzerinde çalışmaların devam ettiğini duyurduğu dijital paranın pilot kullanımına 2021 yılının ikinci yarısında başlanacağını duyurdu.

Daha Öncesinde Dijital Para Sinyalleri Verilmişti

Dijital para hakkında açıklama yapan Naci Ağbal, konuşmasında; “Dijital para hususunda başlatılan Ar-Ge projesi var ve bunun kavramsal aşaması şu anda tamamlanmış durumda. 2021 yılının ikinci yarısında dijital paranın pilot testlerine başlanmasını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi. Aslında bu açıklamalardan önce Merkez Bankası bünyesinde, dijital varlıklar adına çalışmalar yapılacağının sinyalleri verilmişti. Doğrudan konuyla ilgili bir açıklama yapılmamış olsa da geçtiğimiz Eylül ayı başında duyurulan iş ilanlarında dijital paralar hakkında yapılacak çalışmalar için, çalışma arkadaşları arandığı duyurulmuştu. Bu ilanlarda 10 uzman yardımcısı arandığı ve aranan adayların; büyük veri, konteyner tabanlı sanallaştırma, blockchain, finansal matematik, sinyal işleme ve kriptoloji alanlarında çeşitli sorular ile karşılaşabileceği belirtilmişti. İlanda 10 uzman yardımcısının, Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü bünyesindeki Ar-Ge çalışmalarında yer alacağı da duyurulmuştu.

Türkiye de Dijital Para Yarışına Dahil Oluyor

Merkez Başkanı Ağbal’ın dijital para hakkında böyle bir açıklama yapması, Türkiye için oldukça önemli bir gelişme olarak kaydedildi. Zira son dönemlerde başta Çin olmak üzere birçok ülke, merkez bankası destekli dijital para adına büyük adımlar atmış ve bu alanda adeta bir yarışa girmişti. Bu konuda Çin’i ise Japonya takip etti. Türkiye’nin de vakit kaybetmeden dijital para adımı atıyor olması, dijital para konusunda ülkemizi birçok diğer ülkenin önüne geçirebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir