1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından Yeni Dijital Uygulama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından Yeni Dijital Uygulama

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital ekonomi adımları atılmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yenilikçi bir uygulama olan Fast’i kullanmaya başlayacağını açıkladı. Tüm bankalar arasında kolayca para transferi yapılmasına olanak sağlayacak bu uygulamanın ayrıntıları ise merak ediliyor.

featured

Dünya üzerinde dijital ekonomi girişimleri giderek artmaya devam ediyor. Ekonominin farklı bir sürece evrildiği bugünlerde birçok ülke çeşitli dijital ekonomi uygulamalarını devreye sokmaya başladı. Türkiye’de de dijital bankacılık sektörünün gelişmekte olduğu bu dönemde yeni uygulamalar gündeme gelmeye başladı. Dijital ekonomi ile ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni bir adım attı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yakın zamanda uygulamaya konulacak Fast uygulaması ile ilgili açıklama yaptı. Getirilen bu dijital yenilik ile para transferlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor. Fast uygulaması ile haftanın her günü ve her saatte para transferi gerçekleştirilebilecek. Farklı bankalar arasında yapılacak transferlere de imkan sağlayacak olan Fast uygulamasının ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Fast Uygulaması İle Para Transferleri Kolaylaşacak

Merkez bankasından resmi Twitter hesabı üzerinden yakında kullanımına başlanacağı duyurulan Fast uygulaması ile ilgili ayrıntılar merak edilmeye başlandı. Vatandaşlar uygulamanın sunacağı yeni avantajları merak ediyor.

Para transferlerini kolaylaştırması hedeflenen Fast uygulamasının gün ve saat farketmeksizin sürekli olarak para transferi yapmayı mümkün hale getireceği açıklandı. Fast uygulamasını kullanan kişilerinde telefon numarası, kimlik bilgileri ya da mail adresini kullanması gerekecek ancak bu bilgilerin girişinin daha kolay olması uygulamanın avantajlarından biri olacak. Fast’in kolay adresleme seçeneği ile vatandaşlar para transferleri için sürekli olarak yeniden bilgi paylaşımı yapmak zorunda kalmayacak.

Türkiye’de Dijital Ekonomi Adımları Atılıyor

Fast uygulamasının yakında kullanıma gireceği ile ilgili açıklamanın gelmesinin ardından Türkiye’de dijital ekonominin gelişmesi ile ilgili birçok konu da gündeme geldi. Türkiye’nin ödeme altyapısını geliştirmeye yönelik attığı bu adımın dijital ekonomi alanında atılmış önemli adımlardan da biri olacağı konuşuluyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital ekonomi adımlarının atıldığı bugünlerde yenilikçi uygulama Fast’in ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise merak ediliyor.

Merkez Bankasından Açıklama Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Twitter hesabı üzerinde yeni uygulamanın başlayacağı ile ilgili duyuruyu yaptıktan sonra konu ile ilgili daha ayrıntılı açıklama da geldi. Merkez Bankası yaptığı açıklamada uygulamanın 7/24 para transferinin gerçekleştirilebilmesine yönelik kullanılacağı belirtildi. Bu uygulama ile Türkiye’nin ödeme altyapısının büyük ölçüde gelişeceğini duyuran Merkez Bankası 18 aralıkta pilot olarak kullanılmaya başlanacak. Yapılan açıklamaya göre pilot uygulamadan olumlu sonuç alınırsa uygulama tüm Türkiye’nin hizmetine sunulacak. Dijital ekonomi alanında önemli bir gelişme olan Fast uygulamasının pilot döneminde olumlu gelişme vermesi sonucu sadece vatandaşlar değil, finansal kuruluşlar da bu hizmetten faydalanabilecek.

Yorum Yap