1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Türkiye Kripto Para Kullanımında Avrupa Birincisi!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), gösterdiği yükseliş hareketleri ve kırdığı yeni rekorlar ile yatırımcıların ve vatandaşların ilgisini kripto para piyasalarına yönlendirmesine büyük oranda öncü oluyor. Bitcoin’in yeni rekorları ile birlikte ana akım medyada yer almaya başlaması, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Bu kapsamda Türkiye’nin de kripto para piyasalarına büyük ilgi duyduğu biliniyordu ve bu büyük ilgi önemli bir anket ile tescillenmiş oldu.

Türkiye Kripto Para Kullanımında Avrupa Birincisi!

Kripto para piyasalarına bugüne kadar duyulan en fazla ilgi, 2017 yılında gerçekleşmişti. Zira o dönemde lider kripto para birimi, gökten düşmüş gibi etki yaratmış ve kazandığı değerler sonrası rekor kırarak tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştı. 2017 yılında artan kripto para popülaritesi, daha sonra bir miktar söndü ve 2017 – 2020 yılları arasında piyasalarda popülarite bakımından kısır bir dönem yaşandı. 3 yıllık süre zarfında Bitcoin’in çoğu zaman yatay ve hafif dalgalı hareket etmiş olması, piyasalara duyulan ilgiyi de azalttı. Ancak 2020 yılında, Bitcoin üretiminin yarılanmasıyla azalan Bitcoin arzı ve piyasalara kurumsal yatırımcıların giriş yapmaya başlaması, kripto para popülaritesini yeniden besledi ve nihayetinde Bitcoin beklenmedik rekor seviyelerine ulaştı. Türkiye’nin de artan bu popülaritede büyük bir katkısı olduğu biliniyordu ancak bunun tespit edilmesi biraz zordu. Kripto para borsalarının işlem hacminden yola çıkılarak yapılan hesapların ardından, yapılan bir anket ile Türkiye’nin kripto para kullanımında Avrupa birincisi olduğu ortaya çıktı.

Türkiye Kripto Para Kullanımında Dünyada Dördüncü, Avrupa’da Birinci

Geçtiğimiz günlerde Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) tarafından bir anket düzenlendi. Ankette en büyük 74 ekonomideki ülkeler ele alındı ve söz konusu ülkelerin nüfusa oranla kripto para kullanımı ölçüldü. WEF tarafından düzenlenen bu anket, Statista tarafından gerçekleştirildi. Yapılan Küresel Tüketici Anketi’nde, Afrika ülkelerinin kripto paralara olan ilgisinin artış gösterdiği ortaya çıktı. Bununla birlikte, Türkiye’nin de kripto para kullanımında, dünyada 4. ve Avrupa’da 1. sırada olduğu orya çıktı.

Dünya Listesinde İlk Üçte Hangi Ülkeler Var?

WEF tarafından düzenlenen ve Statista tarafından gerçekleştirilen Küresel Tüketici Anketi sonuçlarında, nüfusunun %16’sının kripto para kullandığı ortaya çıkan Türkiye, bu oranla dördüncü sırada yer alırken listenin ilk sırasında %33 oranla Nijerya, ikinci sırasında %21 oranla Vietnam ve üçüncü sırada da %20 oranla Filipinler yer aldı. Ankette ayrıca, Y kuşağının yani genç nüfusun yoğun olduğu ülkelerde kripto para kullanımının daha yaygın olduğu vurgulandı. Avrupa ülkelerinde ise kripto para kullanımının beklenenden düşük olduğu ortaya çıktı.

Avrupa Listesinde İlk Üçte Hangi Ülkeler Var?

Yapılan ankette, kripto para kullanımının en yoğun olduğu bölgelerin, Asya ve Afrika bölgeleri olduğu belirtildi. Öte yandan Asya ve Afrika’yı dünya listesinde, Güney Amerika ülkelerinin izlediği ifade edildi. Avrupa ve Britanya bölgelerinde kullanımın çok seyrek olduğu anlaşılırken, söz konusu ankette Avrupa sıralamasında Türkiye’nin ardından ikinci sırada %11 ile Yunanistan ve üçüncü sırada İsviçre yer aldı. Dünyada kripto paralara en az ilgi gösteren ülkelerin de Japonya ve Danimarka (%3) olduğu ortaya çıktı.

Yorum Yap