1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Türkiye Merkezli Kripto Para Borsalarında Rekor Seviye!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kırdığı rekorlar ile hem kendisi adına hem de genel anlamda kripto para piyasalarında ilklerin yaşanmasını sağlıyor. Bitcoin yeni rekorlara yürüdükçe hem diğer altcoinler değer artışı yaşıyor hem de kripto para borsalarında işlem hacimleri büyüyor. Bitcoin öncülüğünde artan kripto para ilgisi, Türkiye’de de etkisini gösterdi ve Türkiye merkezli kripto para borsalarında işlem hacmi rekoru kırıldı!

Türkiye Merkezli Kripto Para Borsalarında Rekor Seviye!

Kripto para piyasalarına olan ilgi, özellikle 2020 yılının ikinci yarısında katlanarak büyüdü. Bunda PayPal gibi dev şirketlerin attığı adımlar ve kurumsal şirketlerin yaptığı yatırımlar büyük oranda etkili oldu. Kripto para piyasalarında atılan bu adımlar elbette ilk olarak lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) etkiledi. Atılan adımlar sonrasında, öncelik olarak Bitcoin üzerindeki ilgi ve talep arttı. Bu artış haliyle Bitcoin’e de değer artışları olarak yansıdı. Yılın son çeyreğine girildiğinde ise Bitcoin arka arkaya rekorlar kırmaya başladı. Aralık ayında şahlanan Bitcoin yılsonu geldiğinde fiyatını 30 bin dolara dayandırırken, piyasa değerini de 535 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı. Yaşanan bu artışlar ile birlikte kripto para piyasalarında da yapılan işlemlerin boyutu arttı ve işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, işlem hacmini iki katına çıkardı. Ardından Bitcoin yeni yılda 34 bin dolar seviyesini aştı ve bu kez Türkiye merkezli kripto para borsalarında işlem hacmi rekoru kırıldı! Yaklaşık bir ay öncesine kadar Türkiye merkezli kripto para borsalarında işlem hacmi 550 milyon dolar seviyelerinde bulunuyordu. Bitcoin’deki rekor hareketleri ile birlikte Türk kripto para borsalarının işlem hacmi neredeyse iki katına çıkarak 1 milyar dolar seviyesini aştı!

Türkiye Merkezli 2 Kripto Para Borsası Baz Alındı

Bitcoin’in yeni rekor seviyelere ulaşması ile birlikte, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kripto paralara olan ilgi büyük oranda artış gösterdi. BloombergHT tarafından aktarılan habere göre, Türkiye’nin en büyük iki kripto para borsasının baz alındığı günlük işlem hacimlerinin 1 milyar dolar seviyesini aştığı belirtildi. Türkiye merkezli kripto para borsalarında günlük işlem hacmi yaklaşık bir ay öncesine kadar 550 milyon dolar seviyelerinde bulunuyordu.

Kripto Para Borsaları Geleneksel Borsalara Yaklaştı

Yaklaşık bir ayda neredeyse iki katına ulaşan kripto para borsalarındaki günlük işlem hacmi, bu artış ile birlikte gelenekse borsadaki günlük işlem hacmine de yaklaşmış oldu. BIST 100 Endeksi’nin günlük işlem hacmi yaklaşık 40 milyar TL yani 5,3 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu artış ile birlikte kripto para piyasalarının günlük işlem hacmi, Borsa İstanbul’un yaklaşık 4’te birine ulaşmış oldu. Bu artışın özellikle Bitcoin öncülüğünde ilerleyen günlerde devam edeceği düşünülüyor.

Binance Borsası da Rekor Kırdı

Bir diğer yandan işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’de de yeni günde işlem hacminde bir rekor daha kırıldı. Kasım ayında yaklaşık 40 milyar dolar seviyesinde olan Binance günlük işlem hacmi, Bitcoin’deki yeni rekorlar ile birlikte yaklaşık iki kat artış gösterdi. Bu artışı ise Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’dan yaptığı paylaşımla duyurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir