1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Türkiye’de Kripto Para Regülasyonları Başlıyor

Kripto para piyasalarına duyulan ilgi, gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Özellikle lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) son aylarda devamlı olarak rekorunu tazelemesi ve piyasaların değerinin artması, yatırımcıların dikkatini bu yöne çevirmesini sağlıyor. Kripto para sektörüne artan ilgi ile birlikte, ülkelerin de piyasalara yaklaşımı değişiklik gösteriyor. Ülkeler regülasyon çalışmaları ile piyasalara yaklaşırken, benzer bir adımın Türkiye’de de atılma aşamasına olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de Kripto Para Regülasyonları Başlıyor

Kripto para piyasalarına duyulan ilgi ve merak 2017 yılında zirve noktalarına ulaştıktan sonra, piyasalar üzerindeki bu ilgi zamanla havai fişek etkisi gibi azalmaya başladı. Söz konusu dönemde zirve noktalarına ulaşan yatırımcı ilgisi ile birlikte başta lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmak üzere, neredeyse tüm kripto para birimleri rekor üzerine rekor kırdıktan sonra, yatırımcılar zamanla piyasadan geri çekildi. Ancak benzer bir ilgi 2020 yılında da başladı. Covid-19 salgını ile birlikte geleneksel ekonomi piyasalarında duyulan enflasyon korkusu ile başlayan bu ilgide, kurumsal yatırımcıların sektöre girmesi, piyasaların popülaritesini de ciddi oranda yeniden artırdı. Bu popülarite Bitcoin rekor tazeledikçe artış göstermeye devam ediyor. Kripto para piyasalarına artan ilginin birçoğunun da Türkiye’den kaynakladığı açık bir şekilde görülüyor. Ülkelerin regülasyon çalışmaları ile kripto para piyasalarını değerlendirmeye başlamasından sonra, benzer adımların Türkiye’de de atılmaya başlandığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin Kripto Para Piyasalarına İlgisi

Covid-19 salgını ile birlikte, özellikle de Mart 2020 döneminde ekonomi piyasalarında müthiş bir enflasyon endişesi başladı. Bununla birlikte artan alternatif yatırım varlığı arayışı, beraberinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kripto para sektörüne yönelim getirdi. Ülkeler, kripto paralara karşı tutumunu değiştirmeye başlarken, dijital varlıklar üzerinde regülasyon çalışmalarını da devreye soktu. Türkiye’de de benzer şekilde kripto paralara duyulan ilgi arttı. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance işlem trafiğinin yoğunluğuna bakıldığında, bunun büyük bir bölümünün Türkiye kullanıcıları tarafından kaynaklandığı görülüyor.

Türkiye’de Kripto Paralara Vergilendirme Uygulaması Geliyor

Kripto para piyasalarına ülkemizde duyulan ilgi büyük ölçüde artış gösterirken, regülasyon ve vergi çalışmalarında henüz ciddi adımlar atılmamıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde Youtube fenomenlerine vergi cezasının verilmesi, işlerin değişeceğinin sinyallerini vermişti. Gelen cezalar üzerine kripto para yatırımcıları tedirgin olmuştu ve endişe haklı bir endişeydi. Zira Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamalar ile bu konuda Türkiye’nin de adım atmaya başladığını ifade etti.

Sayan: “Kripto Paraların Düzenlenmesi Gerekiyor”

Bakan yardımcısı Sayan, her yıl kripto para piyasalarına duyulan ilginin %12 civarında artış gösterdiğini tahmin ettiklerini, bunun da ülkemizde kripto paraların kabul görmesinde çok etkili olduğunu ifade etti. Kripto paraların kullanıcılara büyük kolaylıklar getirdiğinin bilincinde olduklarını söyleyen Sayan, ayrıca birtakım sorunların da geldiğini söyledi. Sayan açıklamalarında “Bu soruların başında, kripto paraların hukuki tanımı ve bu doğrultuda düzenlenmesi geliyor.” dedi. Sayan, Türkiye’nin kripto para vergilendirme ve regülasyon çalışmalarına başladığını aktardı.

Yorum Yap