1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Türkiye’nin En Güvenli Kripto Para Borsaları

Kripto para piyasalarında karşı oluşan ilgi, 2017 yılından sonra ilk kez 2020 yılında çok yüksek seviyelere ulaştı ve bu ilgi 2021 yılında da arttı, artmaya da devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) kademeli olarak yükselmesi ve kurumsal şirketlerin peş peşe Bitcoin yatırımları ile kripto para piyasalarına girmesi bu ilgiyi artıran sebepler arasında. Türkiye’de de kripto paralara duyulan ilgi paralel şekilde arttı, CER de Türkiye’nin en güvenilir kripto para borsalarını açıkladı.

Türkiye’nin En Güvenli Kripto Para Borsaları

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2017 yılında 20 bin dolar barajını aşarak tüm zamanların rekorunu kırdığında, kripto para piyasaları ile ilgili haber duymayan ya da bu konuda araştırma yapmayan neredeyse kimse kalmamıştı. O dönemde yaşanan ilgi artışı zamanla azaldı ve piyasalarda da durgunluk başladı. Ancak 2020 yılı geldiğinde, pandeminin de büyük etkisi ile birlikte insanlar yeniden kripto para piyasalarına yavaş yavaş ilgi göstermeye başladı. Yılın ikinci yarısından sonra piyasalara bir de kurumsal şirketler adım atmaya başlayınca bu ilginin boyutları büyüdü ve kripto para piyasalarında yatırımcı ağı çok geniş seviyelere ulaştı. Artan ilgiye en çok ayak uyduran ülkelerden biri de Türkiye oldu. Nüfusa oranla kripto para kullanımı konusunda Avrupa’da birinci ve dünyada dördüncü sırada bulunan Türkiye’de hizmet veren kripto para borsaları, CER tarafından birçok açıdan değerlendirildi ve CER, Türkiye’deki en güvenilir kripto para borsalarını açıkladı.

CER Nedir, Nasıl Çalışır?

Kripto para piyasalarında yoğunluk ve popülarite artış gösterince bu alanda hizmet veren şirketlerin sayısı ve çeşitliliği de artıyor. Hacken isimli şirket de kripto para borsalarını birçok farklı başlık altında, tüm kriterlerini değerlendiriyor ve şirketin CER isminde bir denetleme uygulaması bulunuyor. Şirketin, denetim uygulaması CER için yaptığı açıklamaya göre, güvenlik incelemeleri eşsiz ve sürekli olarak gelişmekte olan bir metod ile yapılıyor. Şirket bünyesindeki beyaz bilgisayar korsanlarının oluşturduğu ekip, siber güvenlikleri araştırırken 18 gösterge ile çalışıyor.

CER Çalışmalarında İnceleme Kriterleri

Kripto para platformlarında hizmet veren kripto para borsalarını birçok başlık altında inceleyen ve sertfikasyon programı olan CER, Türkiye’deki kripto para borsalarını da inceledi. CER inceleme ve araştırma sonuçlarını ise Twitter üzerinden paylaştı. Yapılan açıklamada siber güvenlik skoru, fonların kanıtı, etki testi ve bug bounty kritleri göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapıldı. Birçok başlık altında CER tarafından kripto para borsaları incelenmiş olsa da CER inceleme sonuçlarını ve sıralamasını siber güvenlik skoruna göre yaptı.

Siber Güvenlik Skoruna Göre İlk Üç Kripto Para Borsası

Twitter üzerinden yapılan açıklamada, değerlendirme sonrasında siber güvenlik skoru en yüksek olan kripto para borsasının Narsaka olduğu belirtildi. Narsaka’nın ardından listede ikinci sırada Paribu gelirken, üçüncü sırada BtcTurk’un olduğu açıklandı. CER inceleme ve çalışmalarına göre kripto para borsalarının aldığı siber güvenlik skorları şöyle:

  • Narsaka – 5.70
  • Paribu – 3.19
  • BtcTurk – 3.11

Yorum Yap