1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Twitter Bitcoin (BTC) Satın Alma Hazırlığında Mı?

Dünyanın en yaygın şekilde kullanılan sosyal medya platformu Twitter, yayınladığı raporlar ile kripto para piyasalarında heyecan uyandırmayı başardı. Twitter tarafından 1 Mart tarihinde yayınlanan bildiri raporunda, 1,25 milyar dolarlık dönüştürülebilir tahvil teklifi verildiği açıklandı. Bu hamlenin aynısını, kripto para piyasalarında kurumsal yatırımların yolunu açan MicroStrategy şirketi, Bitcoin (BTC) yatırımlarına başlamadan önce yapmıştı.

Twitter Bitcoin (BTC) Satın Alma Hazırlığında Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz yılın Mart dönemlerinde 3 bin 500 dolar bandına kadar geri çekilerek fiyatta dip noktasını gördükten sonra yıl boyunca kademeli olarak fiyatını artırmayı başarınca, 2017 yılındaki ilginin bir benzerini de görmeye başladı. Bitcoin’in gördüğü ilgi, 2020 yılının Aralık ayı geldiğinde en üst seviyelere ulaşmıştı. Zira Ağustos 2020 döneminde, tam da ons altının küresel piyasalarda zirve noktasını gördüğü dönemlerde, MicroStrategy şirketi dönüştürülebilir tahvil teklifini açıklamıştı ve bu hamlenin ardından MicroStrategy, Bitcoin yatırımı yapmıştı. Bu yatırım, kurumsal şirketlere bir güven aşıladı ve MicroStrategy’nin ardından birçok şirket daha Bitcoin yatırımı yaparak kripto para piyasalarına giriş yapmıştı. Artan popülarite ve kurumsal ilgisi ile Aralık ortalarında büyük bir ralli başlatan Bitcoin, rekor kırdıkça piyasa değerini artırdı bu da diğer büyük şirketlerin iştahını kabarttı. Square, Mastercard ve Tesla gibi dev şirketlerin ardından, şimdilerde Twitter’ın Bitcoin yatırımı yapacağı ihtimali gündeme geldi.

Twitter’ın Bitcoin Alacağına Dair Önemli Bulgular

Dünyanın en yaygın şekilde kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, 1 Mart tarihinde bir bildiri raporu yayınladı. Raporda Twitter, 1,25 milyar dolar değerinde dönüştürülebilir tahvil teklifini açıkladı. Aylar önce MicroStrategy şirketinin de Bitcoin yatırımı yapmadan önce aynı hamleyi yapması, Twitter’ın da Bitcoin satın alma konusunda hazırlık yaptığı söylemlerini gündeme getirdi. Öte yandan Twitter’ın CEO’su olan Jack Dosey’in aynı zamanda Square şirketinin de CEO’su olduğu biliniyor ve geçtiğimiz günlerde, Square şirketi de 170 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yapmıştı. Bu da Twitter’ın Bitcoin satın alacağı ihtimalini güçlendiriyor.

Anthony Pompliano, Raporu Değerlendirdi

Twitter tarafından bildiri raporu yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra, Anthony Pompliano da sosyal medya üzerinden yorumlarını dile getirdi. Pompliano paylaşımında, Jack Dorsey’in Bitcoin’in dönüştürücü yeteneklerinin farkında olduğunu düşündüğünü ifade etti. Pompliano’ya göre, Twitter fonlarında Bitcoin bulundurma ve bilançosunda Bitcoin’e yer verme konusunda karşıt bir tavır sergilemiyor. Öte yandan Twitter, raporda tahvillerin kurumsallara açık ve teminatsız olacağını, tekliflerin de özel olacağını belirtti. Bu da Pompliano’nun haklı olabileceğini gösteriyor.

Ned Sagal Sinyal Vermiş Olsa Da Twitter Bitcoin Konusunda Hala Tarafsız

Şu ana kadar, her ne kadar Square, Tesla gibi şirketler Bitcoin konusunda kayıtsız ve tarafsız kalmamış olsa da Twitter, Bitcoin konusundaki tarafsız tutumunu hiç değiştirmedi ve konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak Şubat ayı başlarında, Twitter CFO’su Ned Sagal, çalışanlarının olası talepleri doğrultusunda, ödeme talebi gelirse bilançolarına Bitcoin ekleyebileceklerini ifade etmişti.

Yorum Yap