1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Ülkelerden Açıklamalar Gelirken, Altcoinler Değer Kaybında!

Kripto para birimleri dünyası genişlemeye hızla devam ediyor. Bu sebeple dünyada birden farklı ülkede öne çıkan gelişmelere kripto paraların isimleri konu oluyor. Kazakistan, ABD tarafından kripto paralara dair yeni açıklamalar gündemde yer alıyor.

Ülkelerden Açıklamalar Gelirken, Altcoinler Değer Kaybında!

Kripto para birimlerinin kullanım alanları giderek genişliyor. Piyasanın popüler hale gelmesi ise farklı dünya ülkelerinin kripto paralar hakkında açıklamalar yapmalarına neden oldu. Bugün ABD ve Kazakistan’da yapılan son açıklamalar kripto para gündemine yansıdı. Kazakistan’daki madencilik faaliyetlerindeki artış ile birlikte, milletvekilleri, kripto para madenciliği işlemlerine vergi getirme hedefi ile kanunda değişikliklere gitmeyi düşünüyorlar. Yapılan açıklamalara göre ülkede dijital varlıklara dair endüstri oyuncuları ise bu yasa teklifine karşı olduklarını belirtiyorlar.

ABD’den Kripto Para Açıklaması!

Kripto paralar hakkında yeni açıklamalara imza atan bir diğer yer ise ABD oldu. ABD düzenleyicileri bu kez Bitcoin hakkında yatırımcıları uyardılar. Düzenleyiciler Bitcoin vadeli işlemler piyasasında riskin yüksek olduğunu söyleyerek, yatırımcıları dikkatli olmaya davet ettiler. Yeni bir yatırımcı bülteni içerisinde, SEC, Yatırımcı Eğitimi ve Savunma Ofisi, CFTC, Müşteri Eğitimi ve Sosyal Ofisi, yatırımcıların kripto para piyasasında dikkat etmeleri gereken risklerin neler olduklarını açıkladılar.

AB düzenleyicilerinden piyasaya dair uyarılar gelirken kurumsal bazda ise pozitif bir gelişme kayda geçti. ABD’de bir inşaat şirketi, Houston’daki projeleri için Bitcoin ödeme yöntemini devreye alacağını açıkladı. Proje, Houston’da kripto para birimini ticarileştiren ilk birkaç projeden biri olacak.

D-CA’dan Hamleler!

Yaşanan son gelişmeler arasında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine önderlik eden D-CA tarafından gelen hamle de yer alıyor. D-CA, Demokrat Meclis üyelerini BTC ve altcoinleri konu alacak, onları inceleyecek yeni bir araştırma, çalışma gurubu için topluyor. Waters, merkez bankasının yaptığı dijital para birimlerini konu alan sanal bir oturuma katılım gerçekleştirdi. Bu oturumda Fintech görev gücüne dahil oldu. Oturumda ise kripto paraların büyümesi hakkında duyduğu endişeleri dile getirdi.

Rusya Merkez Bankası Eleştirildi!

Dünyada yaşanan gelişmeler bakıldığında bugün kripto paralar Rusya’nın da gündeminde yer aldılar. Bir Rus Devlet Duma üyesi, ülkede yükselen kripto para taleplerini görmezden gelindiği için merkez bankasını eleştirdi. Merkez bankasının dijital para birimi endüstrisine karşı fazla mesafeli olduğunu ifade etti. Yakutsk’un Sibirya alanını temsil eden A Just Russia partisinin üyesi olarak tanınan Fedot Tumusov, Devlet Dumasının Salı günü gerçekleştirdiği genel kurul toplantısının sonrasında Rusya Merkez Bankasının kripto sektörüne olan uzak duruşunu eleştirdi.

Tunus’ta Kripto Paraya Dair Gelişmeler

Dünyada kripto paralar konuşulmaya devam ederken bir gelişmede Tunus’ta kayda geçti. Tunus Maliye Bakanı Ali Kooli, hafta sonunda bir röportaj gerçekleştirdi. Televizyon röportajında ülkesinin kripto para birimleri ile ilgili yasalarını değiştirmeyi planladığına değindi. Kooli açıklamasından,“Bitcoin sahipliği suç olmaktan çıkarılmalıdır.“ dedi. Önerilen yasa değişikliği ise yerel medyada yer alan 17 yaşındaki Tunuslu bir gencin çevrimiçi dijital para birimi kullandığı için tutuklanması haberi üzerine verildi.

Kripto Para İngiltere Gündeminde!

Kripto para piyasası hakkında sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ederken bu hafta içi kripto paraları gündemine alan diğer bir ülke ise İngiltere oluyor. Financial News haberine göre, TheCityUK’un 15 Hazirandaki sanal konferansta, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’in dijital para birimlerine “hiçbir şey“ benzetmesi yaptığı görüldü. Önemli isim dijital paraların değersiz olduğunu, onların çok istikrarsız olduğunu ifade etti. Bailey, stablecoin’lere bir nebze daha yakın bir noktada durduğunu ancak Bitcoin ve Ethereum’un onun için hiçbir değer ifade etmediklerini açıkladı.

El Salvador Yeni Bir Konu Tartışıyor!

El Salvador tarafında ise yeni gelişmeler bugün gündeme yansıyor. Ülke kısa süre önce Bitcoin’i yasal para olarak kabul etti. Şimdi ise El Salvador hükümetinin 3 bakanı şuanda şirketlerin Bitcoin ile maaş ödeyip ödememe durumlarını masaya yatırıyorlar. El Salvador Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro, hükümette şuan tartışılan konular arasında şirketlerin Bitcoin ile maaş ödeme konusunun yer aldığını açıkladı.

Dünya genelinde Bitcoin ve altcoinleri ilgilendiren bu gelişmeler yaşanırken, gündemin hareketliliğine bağlı olarak fiyatlarda da dalgalanmalar sürüyor. Volatilitenin son 1 haftadır önde olduğu görülüyor. Uzman analistler bugünün yine yakın fiyat takiplerini gerektiren bir gün olacağını açıklıyorlar. Sabah saatlerinde piyasaya baktıklarında ise belirli altcoinlerde aşağı yönlü fiyat düzeltmelerinin olduğunu ifade ettiler.

Bitcoin Fiyatı Değer Kaybetti!

Analistler, 16 Haziran sabahında Bitcoin’in değer kaybını tabloya aldığını açıklıyorlar. Bugün saatler 07:49’u gösterirken Bitcoin 40.316 dolar düzeyinden işlem gördü. Bu kapsamda %0.64 oranında minimal bir değer kaybını tabloya yansıttı. Fiyat oynaklığının önde seyrettiği kripto para için her an dengelerin değişebileceği belirtildi. Bitcoin geride kalan son 24 saatlik süre içinde en yüksek 41.295 dolar seviyesinden işlem gördü.

Ethereum Düşük Oranlı Değer Kaybında!

Gündeme yansıyan tüm gelişmelerin etkileri ile altcoinlerde de düşük oranlıda olsa değer kayıpları tabloya yansıdı. Sabah saatlerinde Ethereum %3.78 oranında değer kazanımı ile 2.532 dolarlık fiyatı tabloya aldı. Geride kalan son 24 saatte ETH için kayda geçen en yüksek fiyat değeri ise 2.639 dolar olarak kayda geçti.

XRP Fiyatı Düştü!

Dün değer kazanımı yapmayı başaran XRP Coin bugün ise %2.48 oranında değer kaybetti. Sabah saatler 07:54’ü gösterdiğinde XRP Coin fiyatı 0.8692 dolar düzeyinde yer aldı. XRP Coin’in son 24 saat içinde kayda geçirdiği en yüksek işlem fiyatı ise 0.8996 dolar oldu.

Yorum Yap