1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Umutlanan XRP Kullanıcılarına Grayscale’den Kötü Haber

XRP, son günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davanın etkilerini üzerinden atmaya başlamış ve tekrardan hafif hareketli de olsa yükselişe geçmişti. Daha sonra XRP adına SEC kanadından olumlu bir gelişme daha yaşandı ve SEC yetkilisi, davanın kilit isimlerinden olan Marc Berger istifa edeceğini açıkladı. Bu gelişmeler ile birlikte XRP kullanıcıları sevinmeye başlamışken, onları yeniden üzecek haberi Grayscale verdi.

Umutlanan XRP Kullanıcılarına Grayscale’den Kötü Haber

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a ve şirketin iki kurucusuna açtığı 1,2 milyar dolarlık dava sonrasında adeta kabus dolu günlerin içine girmişti. SEC davasından sonra, aralarında Coinbase ve Binance US gibi borsaların da bulunduğu birçok kripto para borsası, peş peşe XRP’yi delist edeceğini ya da alım satım işlemlerinin durdurulacağını açıklamıştı. Bu açıklamalar ve duyurular sonrasında XRP fiyatı adeta çakılmış ve dava öncesinde bulunduğu 0,77 dolar seviyesinden 0,17 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Daha sonrasında ise XRP’nin daha fazla düşecek bir aşaması olmadığı anlaşılmış ve XRP’nin dip noktası görülmüştü. Buradan sonra XRP hafif hareketli olarak artık yükselişe geçmişti ve fiyatta toparlanmaya başlamıştı. Kripto para piyasalarında XRP için işlerin yoluna girmeye başladığı düşünülürken, bir de bu süreci hızlandıracak olan bir gelişme daha yaşandı ve SEC eski balkanı Jay Clayton’dan sonra, SEC yetkilisi olan ve Ripple davasının başında bulunan Marc Berger de istifa edeceğini duyurdu. Bununla birlikte herkes XRP’nin yükselişini hızlandıracağını düşünürken, uzun bir aranın ardından XRP için yine bir kötü haber geldi. Bu kez kötü haberi Grayscale duyurdu. Grayscale yaptığı duyuruda, XRP Trust’ı da iptal ettiğini açıkladı.

Grayscale Dönüşüyle Birlikte XRP İçin Kötü Haberi Duyurdu

Grayscale, 21 Aralık tarihinde yaptığı açıklama ile bir süreliğine yeni müşteri alımlarını durdurduğunu açıklamıştı. Aradan geçen zamandan sonra Grayscale, dün yeni müşteri alımlarına tekrar başlandığını duyurdu. Bu gelişmenin kripto para piyasalarını yukarı yönlü hareketlendirmesi beklenirken, Grayscale bugün XRP için yine kabus gibi bir haberi duyurdu. Grayscale, SEC – Ripple davasından sonra XRP Trust’ı iptal etme sürecine başladığını açıkladı.

Grayscale, İşlemlerin Giderek Zorlaşacağını Belirtti

Grayscale, XRP Trust iptaline ilişkin yaptığı açıklamada, “Trust dahil olmak üzere, ABD’deki yatırımcıların XRP’yi dolara çevirmesi ve haliyle Trust’ın faaliyetlerini sürdürmesi git gide zorlaşacak.” ifadelerine yer verdi. Grayscale ayrıca yaptığı açıklamada, Trust bünyesinde bulunan XRP giderlerinin düşmesiyle birlikte, net kazançları da XRP Trust hisse sahiplerine dağıtmayı planladığını açıkladı. Bu açıklama sonrasında Grayscale’in, XRP Trust ürününü zaman içinde tamamen sona erdireceği düşünülüyor.

XRP Fiyatı Davadan Nasıl Etkilenecek?

Grayscale şirketinin yaptığı duyuru ile birlikte gözler haliyle yine XRP fiyatına çevrildi. Dava süreci ile birlikte 0,77 dolar seviyesinden 0,17 dolar seviyesine kadar gerileyen XRP son 7 gündür yükseliş eğiliminde bulunuyordu. Bununla birlikte yazım sırasında 0,296 dolar seviyesinde işlem gören XRP’nin, ilerleyen günlerde yeniden düşüş eğilimine geçmesi bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir