1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Uniswap v3 Yarın Faaliyete Geçiyor

Uniswap v3 versiyonu ile birlikte çok önemli gelişmeleri beraberinde getirmiş olacak. Özellikle uzun zamandır merakla beklenen güncelleme yarın hayata geçirilmiş oluyor. Güncelleme kapsamında likiditeyi bir adım daha ileriye götürecek ve alım satım risklerini de ortadan kaldırması hedefleniyor. Bu güncelleme ile bu sayede alım satım riski daha da düşmüş olacak.

Uniswap v3 Yarın Faaliyete Geçiyor

Uzun zamandır beklenen Uniswap v3 güncellemesi yarın gelecek. Likiditeyi daha da ileriye götüren ve alım satım risklerini azaltan bu güncelleme yatırımcılar için önemli avantajları da beraberinde getirecek. Geçen Mayıs ayında ikinci sürüme yükselmiş olan Uniswap şimdi üçüncü versiyonu ile daha stabil ve güvenli işlemlerin yapılmasına olanak tanıyacak.

Uniswap V3 Daha Güvenli İşlem Sunacak

Uniswap üçüncü protokolünü hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu durumda kullanıcılara sağlamış oldukları likidite üzerinde daha fazla kontrol etme olanağı sağlanacak. Aynı zamanda daha riskli işlemler için de daha fazla avantaj söz konusu olacak. Uniswap, kullanıcıların ETH ağı üzerinden tokenleri takas etmesini sağladığı için oldukça fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Yapılacak olan yenileme hareketi ile birlikte çok daha kullanışlı bir hale gelmesi bekleniyor. Uniswap v3’ün temel amacı da şimdiye kadar tasarlanan en verimli bir kullanımı kullanıcılara sunmak olarak öne çıkıyor.

Yayınlanacak olan yeni versiyonda temelde üç önemli özellik hayata geçirilecek. Bunlardan ilki otomatik piyasa yapıcıları geçmişte likidite sağlayıcılarının aynı projeleri paylaşmasını ve sıfırdan da sonsuza kadar oluşan tüm fiyat eğrisinin sermaye yatırmasını zorunlu kılan özelliği değiştirecek. Bu durumda ilk özellik yatırımcıların sonuçlara daha kolay ulaşabilmeleri için hat üzerine çok fazla sermaye koymalarını ortadan kaldıracak.

Gelişmeler Daha Kullanışlı Hale Getirecek

Sistemde yapılacak olan bir diğer yenilik ise daha fazla ücret katmanının sisteme eklenmesi olacak. Bu sayede tredar’lar da bir işlemin başlatılmış olduğu ve yürütüldüğü zaman arasında fiyatları değiştirmeye meyleden değişken varlıklar ile işlem yaparken risk seviyelerini de belirlemiş olacaklar.

Son olarak ise sisteme eklenecek önemli özelliklerinden birisi de fiyatın güncel olmasını sağlayacak ve dolayısıyla da kötü veriler tarafından yanma risklerinin ortadan kalmasına neden olacak daha kolay ve ucuz şeklinde tanıtılan oracle’lar ile tanıtılıyor. Bu özellikler yeni başlayanlar için çok fazla anlam taşımayacaklar. Fakat belirtildiği gibi deneyimli olan DeFi tacirleri için oldukça önemli yenilikler hayata geçirilmiş olacak. Bu sayede yapılacak olan DeFi işlemlerinde daha fazla güven ve hız elde edilecek, bu durum da sistemin kullanımı arttıracak.

Yorum Yap