1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Ünlü Analist Gümüş Beklentilerini Açıkladı

Küresel ekonomi piyasalarında, ABD 10 yıllık tahvillerinin 1,30 seviyesinde tutulmasıyla birlikte güç kazanan dolar karşısında değer kaybeden gümüş, yeni günde piyasaların durgunlaşması ve doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi ile birlikte yeniden değer kazandı. Bu yükseliş ile birlikte, uzmanlar ve yatırımcıların gümüşteki artış beklentileri de yeniden gündeme geldi. Küresel piyasalarda ünlü bir analist, çarpıcı gümüş yorumları ile dikkat çekmeyi başardı.

Ünlü Analist Gümüş Beklentilerini Açıkladı

Şubat ayının başında, gümüş fiyatlarında başlayan sert yükselişler devamlılığını getiremedi ve gümüş, Şubat ayının ilerleyen üç haftalık döneminde değer kaybederek eski seviyelerine döndü. Sosyal medya desteği ile gümüş ons başına 30,07 dolar ile 8 yıllık zirve noktasını görmüştü ve bu fiyat artışı, yatırımcıları heyecanlandırmayı başarmıştı. Öte yandan özellikle geçtiğimiz yıl gümüşten artış beklediğini dile getiren analistler de yine gümüş beklentilerini açıklayarak gündeme gelmişti. Ancak gümüşün Şubat başındaki artışları kalıcı olmayınca, yatırımcıların endişesi de yeniden artmaya başladı. Küresel piyasalarda düşüş eğiliminde olan ons gümüş, dün ABD 10 yıllık tahvillerinin 1,30 seviyesinde tutulmasıyla birlikte sert yükselen dolar karşısında değer kaybetmişti. Ancak piyasalar duruldu, dolar değer değer kaybını sürdürdü ve yeni günde gümüş yeniden yükseldi. Gümüşteki yükseliş ile birlikte, küresel piyasalarda ünlü bir analist, gümüş ile ilgili çarpıcı yorumlarını paylaştı.

Marrone: “Altın Gümüşten Ayrışmaya Devam Ediyor”

Küresel piyasalarda tanınan bir analist olan ve aynı zamanda Yamana Gold Yönetim Kurulu Başkanı olan Peter Marrone, güncel analizinde değerli metalleri değerlendirdi. Marrone, platinin kendi ticaret dünyasında kaldığını ve son 7 yılın zirve noktaları olan 1.300 dolar seviyesinin üzerinde işlem gördüğünü ifade etti. Öte yandan altın ve gümüş hareketliliklerini de değerlendiren Marrone, altının son günlerde satış baskısıyla karşılaştığını ve artık daha gözle görülür şekilde gümüşten ayrışmaya başladığını dile getirdi.

Analistler Gümüşten Yükseliş Bekliyor

Peter Marrone, Covid-19 salgını sonrasında şekillenen finans piyasalarının, değerli metallerin yükselişini kısıtladığını ve mevcut ekonomik koşullarda değerli metallerin yükselemediğini ifade etti. Ancak öte yandan Marrone, bir sonraki boğa sezonunda, gümüşün altından çok daha iyi performans sergileyeceğini iddia etti. Altın fiyatının kısa vadede hangi noktalarda olacağını bilmenin zor olduğunu ifade eden Marrone, altın fiyatı tartışmalarında spekülasyonların da olduğunu söyledi. Marrone, orta ve uzun vadede, altın fiyatlarının yeniden yükseleceğini düşünmemenin, yanlış bir tutum olabileceğini savundu. Öte yandan bir başka emtia analisti olan Todd Horwitz de piyasalardaki trendlerin açık olduğunu, altının düşüş trendinde ve gümüşün de yükseliş trendinde olduğunu ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.783,76 dolar – satış 1.784,17 dolar
  • Ons gümüş alış 27,26 dolar – satış 27,29 dolar
  • Gram gümüş alış 6,08 TL – satış 6,08 TL
  • Paladyum alış 2.374,65 dolar – satış 2.390,86 dolar
  • Platin alış 1.269,63 dolar – satış 1.275,19 dolar

Yorum Yap