1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Ünlü Analist Yeni Yılın İlk Gümüş Fiyatı Tahminini Yaptı

2020 yılı değerli metaller ve özellikle de gümüş için benzersiz bir yıl olarak geride kaldı. Gümüş geride bıraktığımız yılda yaklaşık %50 oranında değerini artırmayı başararak birçok yatırımcının radarına girdi. Bununla birlikte birçok analist ve uzman da 2020 yılında, gelecek yıla dair gümüş tahminlerini paylaşmıştı. Gümüş için çok beklenen 2021 yılı nihayet geldi ve yeni yılın ilk gümüş tahminleri de yapıldı.

Ünlü Analist Yeni Yılın İlk Gümüş Fiyatı Tahminini Yaptı

Geride bıraktığımız yılda gümüş, altın ve doları geride bırakmayı başardı. 2011 yılında 49,50 dolar seviyesinde bulunan ons gümüş, 2020 yılının Mart ayında 12 dolar seviyelerine kadar düştü fakat yıl içinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak fiyatını 25 dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı da başardı. Bu durum, birçok analist tarafından gümüş fiyatlarının bir kez daha fiyatını ikiye katlayıp katlayamayacağı tartışmasını da gündeme getirdi. Altın ve dolar gibi yatırım varlıklarını, kazandığı değerler ile geride bırakmayı başaran gümüş için birçok uzman isim ve analist, 2021 yılının da olumlu geçeceğini düşünüyor. Zira gümüş, 2020 yılında daha çok sadece bir yatırım varlığı olarak işlem gördü ve yatırımcıların artan talebi ile değerini artırdı. Fakat özellikle 2021 yılında gümüşün sanayi alanında kullanılacağı haberleri, artık beyaz madenin sadece yatırım varlığı olarak görülmesinin de önüne geçmeye başladı. Bu gelişmeler ile birlikte gümüşün ilerleyen dönemlerde pek çok farklı alanda kullanılacak olması ve yatırım aracı olarak tercih edilmeye devam edilecek olması faktörlerinin beyaz maden fiyatlarında artış yaşanacağı tahminlerini güçlendiriyor. Bu kapsamda 2021 yılında gümüş adına yapılan ilk fiyat tahminleri de gelmeye başladı. Morgan Report yetkilisi David Morgan, yeni yılın ilk gümüş hedefini açıkladı.

Analiste Göre Ekonomik Sarsıntılar Devam Edecek

Morgan Report yetkilisi David Morgan, 2021 yılına ilişkin gümüş fiyat tahminini paylaştığı açıklamalarında, ilk olarak genel ekonomi tablosuna değindi. Morgan’a göre 2020 yılında şiddetlenen ekonomik sarsıntıların etkisi 2021 yılında da devam edecek ve ekonomi bir süre daha toparlanamayacak. Morgan bu toparlanma sürecinin bir hayli zaman alacağını ve bu durumun da yatırımcıları bir kez daha güvenli limanlara yönlendireceğini iddia etti. 2020 yılının güvenli limanlar için akıllara kazınacak bir yıl olarak geride kaldığını hatırlatan Morgan, yatırımcıların merakla 2021 yılını beklediğini ifade etti.

Morgan’a Göre Riskler Gümüş Sektörünü Etkilemeyecek

David Morgan konuya ilişkin açıklamalarında “Bu yıl ekonomide bir iyileşme görebileceğimizi zannetmiyorum. Yapabilirdik fakat riskli durumları görebileceğimizi düşünmüyorum, bu sebeple bence birçok kişi güvenli liman arayışını sürdürecek.” dedi. Öte yandan Morgan, risklerin devam edeceğini belirtirken, gümüşün kullanıldığı sektörlerin yakın zamanda bu ekonomik sarsıntıdan etkilenmeyeceğini ve iflas etmeyeceklerini iddia etti. 2021 yılında herkesin sanayi alanında gümüş kullanımının artacağını görecek olduğunu iddia eden Morgan, bu yıl birçok varlığın gümüşün yerini dolduramayacağını savundu.

Morgan: “Gümüş Yatırımlarında Görülmemiş Bir Şey”

David Morgan, 2021 yılında özellikle sanayi alanında gümüş kullanımının artması ile beyaz madenin diğer değerli metalleri gölgede bırakacağını öne sürdü. Son dönemlerde fonlar tarafından alınan fiziki gümüşlerin 300 milyon ons seviyesine ulaştığını belirten Morgan, bununla daha önce karşılaşmadıklarını ifade etti. Morgan ayrıca gümüşün ons başına 2021’de 40 dolar seviyesine ulaşacağını düşündüğünü söyledi.

Yorum Yap