1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Ünlü Analistler: Bitcoin İlerleyen Haftalarda Yükselebilir!

Haziran ayının son günlerinde değer kazanarak 36 bin dolar üzerine çıkış gerçekleştiren Bitcoin, Temmuz ayının ilk günlerinde ise bu değer kazanımını devam ettiremedi. 2 Temmuz akşamında 33 bin dolara düşse de analistler gelecek değer kazanımlarından söz ettiler.

Ünlü Analistler: Bitcoin İlerleyen Haftalarda Yükselebilir!

Kripto para piyasasının lider kripto para birimi Bitcoin Haziran ayında gösterdiği performansı, Temmuz ayının ilk haftasında sergileyemiyor. 2 Temmuz akşamında 33 bin dolarlık fiyat seviyesine kadar gerileyen BTC için geleceğe yönelik yeni senaryolar açıklanıyor. Zincir üstü kripto para analisti Will Clement’e göre bazı metrikler, Bitcoin’in geri dönüş yapmaya hazırlandığını gösteriyorlar. Ünlü analist önümüzdeki hafta içinde BTC için durumların değişebileceğini savundu.

Clemente Bitcoin Yorumları!

Clemente, Bitcoin Perpetual Futures fonlama oranının son dönemlerde negatif olduğunu ve bunun bir yükseliş sinyaline işaret ettiğini açıkladı. Konu hakkında açıklama yapan Clemente,“Fonlama oranı tam 11 gündür negatif. Bu durum, açığa satış yapanların pozisyonlarını açık tutmak amacıyla çok uzun pozisyon açanlara para ödemesi yaptıkları anlamına geliyor.“ dedi. Analist söz ettiği durumun nasıl işlediğine dair bir fikir sahibi olmayan yatırımcılar ise konuyu açtı.

Uzman analist,“Uzun süreli yüksek fonlama=Ayı, Uzun süreli negatif fonlama=Boğa“ denkleminden söz etti. Uzman bu denkleme göre fiyatların düşmesi halinde eli güçlü olan yatırımcıların da daha fazla alım gerçekleştirdiklerini açıklıyor.

Clemente, zincir üzerinde taşınan tün coinler için kar miktarını ölçerek, SOPR metriğine dikkat çekti. Bu metrik hakkında,“Bir kez daha fiyattan az bir düşüş gerçekleştiğinde, oranlarda da düşüş artıyor. Bu tip bir tepkiyi BTC için Ocak ayında gördüğümüz süre ardından ise güçlü bir ralliye giriş gerçekleştirmiştir. Şimdilerde aynı etkiyi ilerleyen haftalar için bekliyoruz.“ dedi. Clemente göre metrikler şuanda Bitcoin fiyatının önümüzdeki birkaç hafta içinde değer kazanabileceğini ifade ediyorlar.

Prof.Fibonacci Bitcoin Yorumları!

Bugün Bitcoin hakkında olumlu tahminler ile gündeme gelen tek kişi Clemente değil, yaptığı başarılı analizler ile adından söz ettiren Prof.Fibonacci’de dalga teorisinden yola çıkarak bir analiz hazırladı ve buna göre BTC’nin değer kazanımına gidebileceğini belirtti. Başarılı analizleri yapması ardından yatırımcılarda yakın takibe alınan Fibonacci, yukarı yönlü uzun bir dalganın BTC için ilerleyen haftalarda kayda geçebileceğini açıkladı. Ona göre Bitcoin 2022’de 227 bin dolarlık bir fiyatı görebilir.

Bitcoin 22 Mayıs tarihinden bu yana 30 ila 40 bin dolar bandında sıkıştı. 28 bin dolar seviyesinde güçlü bir destek bulan BTC, bu alanda yükseliş trendini yakalasa da son haftalarda 36 bin dolar bandında bulunan direnci kırmakta zorlanıyor. Sözü edilen andaki sıkışma süresinin ise gitgide uzaması, destlerin günü ön plana çıkarıyor.

Bitcoin İçin Elliot Dalga Teorisi

Fibonacci, hazırladığı grafik üzerinde Elliot dalga teorisine göre kısa, orta ve uzun vadeli dalgaları gösterdi. Analist, Bitcoin’in rekor gerçekleştirdiği 65 bin dolar seviyesinde uzun vadeli dalganın ilk basamağının oluştuğunu düşünüyor. Bir çok analist lider kripto para Bitcoin’in 28 bin dolar düzeyinde elde ettiği güçlü desteğin dip noktasına oturmuş olabileceğini belirttiler. Fibonacci ise Elliot sayımında ikinci dalganın bu noktaya yerleşerek hareket edebileceğini savundu.

Analist Elliot ikin dalga modelinin, birinci dalga modelindeki kazanç değerlerinin tümünü içerebileceğini belirtti. BTC fiyat grafikleri incelendiğinde uzun vadede ikinci dalgalarda kazançların yarıdan fazla arttığının görüldüğünü açıklıyor. Analiste göre, Elliot sayımının üçüncü dalga sürecine girilmesi halinde ise boğa piyasası oluşabilir.

Bitcoin Fiyatında ve Piyasa Genelinde Son Durum Ne?

Bitcoin 3 Temmuz ilk saatleri için %0.14 dolarlık değer kaybını tabloya alarak, 33.727 dolar seviyesinde yer aldı. Yatırımcılar ise 35 bin dolarlık değere yükselişin ne zaman oluşabileceğini merak ediyorlar. 3 Temmuz’un ilk saatlerinde fiyat düşüşünü devam ettiren BTC, geride kalan son 24 saatlik sürede ise en yüksek 33.939 doları tabloya aldı. Aynı süre ele alındığında grafikte görülen en düşük fiyat ise 32.770 dolar oldu.

Son 24 saatlik verilere bakıldığında değer kaybı devam etmiş olsa dahi bundan 30 gün önce grafiğe gelen 28.893 dolar seviyesinden çok daha iyi bir konumda fiyatlanma gerçekleştiği görülüyor. Çünkü BTC geride bıraktığımız son 30 günü ifade eden grafikte tepe noktasında 41.295 dolardan ve dip noktada ise 28.893 dolardan fiyatlandı.

Bitcoin’in değer kaybı devam ederken piyasadaki genel duruma bakılacak olursa, Erhereum’da ise %1.18 oranında değer kazanımın 2 Temmuz’un ilk saatlerinde tabloya geldiği görüldü. ETH 2.143,69 dolarlık fiyat değerine ulaşsa da Temmuz başı için Haziran ayı sonunda hedeflenmiş olan 3 bin dolarlık fiyatın oldukça altında kalıyor.

3 Temmuz’da saatler 09:44’ü gösterdiğinde ise Bitcoin 33.792 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu kapsamda yeni hamlesini ise değer kazanımı yönüne çevirdi. %2.53 değer kazanımını yazının yazıldığı anda kayda alan BTC, hala 35 bin dolarlık seviyenin altında. Tamamen seyreltilmiş piyasa değerinde %8.51 oranında ve piyasa değerinde ise %2.67 oranında değer kazanımı tabloya geldi.

Uzman Analistlerin Diğer Senaryosu!

Uzman analistler fiyat dalgalanmaları yoğunlukla yaşansa da 2021’de kurumsal şirket alımlarının BTC için devam edeceğini belirtiyorlar. Özellikle pek çok kurumsal şirketin 10 bin dolar ve 20 bin dolar bandından alımları yapma hayalleri içinde olduklarını açıkladılar. 2021 yılı tamamlanmadan kurumsal yatırımcılarda yük alım taleplerinin olası fiyat fiyatlarda gelmesinin ise sene tamamlanmadan bir artış olasılığını da doğurabileceğini işaret etmekten de geri kalmıyorlar.

Yorum Yap