1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ünlü Avukat SEC – Ripple Davasını Değerlendirdi

16 Aralık 2020 tarihinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), o dönemler tüm zamanların rekoru olan 20 bin dolar barajını hızla geçince, piyasalarda büyük bir ralli başlamıştı ve nerdeyse tüm altcoinler de bu ralliye katılmıştı. Ancak Ripple (XRP), 22 Aralık tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dava açmasıyla birlikte ralliden kopmuş hatta fazlasıyla uzaklaşmıştı. Dava tarihi yaklaşıyor ve ünlü bir avukat davanın olası sonuçlarını yorumladı.

Ünlü Avukat SEC – Ripple Davasını Değerlendirdi

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kripto para piyasalarında başlayan hareketliliklerde öncü olan Bitcoin (BTC), 16 Aralık tarihinde çok beklenen 20 bin dolar rekorunu kırınca, piyasalarda da muazzam bir hareketlilik başlamıştı ancak bu rallinin başlangıcından birkaç gün sonra, 22 Aralık 2020 tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine dava açmıştı. Davanın açılmasıyla birlikte, özellikle de ABD merkezli birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurmuş ve XRP işlemlerini askıya almıştı. Bu dava şokuyla birlikte ralliden fazlasıyla uzaklaşan XRP, fiyatında dip noktaları gördükten sonra yeniden yükselişe geçse de dava öncesi konumuna bir türlü gelemedi. SEC, Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghosue ve şirket kurucularından Chris Larsen’i de dahil ettiği Ripple davasında, XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve toplu XRP satışlarını gerekçe gösterdi. Davanın ilk duruşmasına sayılı günler kaldı, ünlü bir avukat davanın olası sonuçlarını yorumladı.

Ripple’ı Ne Bekliyor, Dava Kaybedilirse Ne Olur?

SEC, dava gerekçesinde Ripple şirketine, şirketin kurucusuna ve şirketin CEO’suna yönelik uzun bir dava raporu hazırladı. Hem şirket için hem de iki üst düzey yönetici için oldukça ciddi bulguların yer aldığı bu raporun yanı sıra, Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, piyasaları maniple etmekle suçlanıyor. İddialara göre Ripple şirketi, yaptığı ICO ile para topladı ve bununla birlikte elindeki XRP’leri farklı ve yasa dışı harcamalarda kullandı. Ripple davayı kaybederse, bundan sadece ABD’deki ayağı değil, şirketin yöneticileri de büyük ölçüde zarar görebilir.

Dava Kaybedilirse Ripple Ne Yapacak, XRP Fiyatı Nerede Olacak?

Eğer ki mahkeme, SEC’in iddia ettiği gibi XRP’nin bir menkul kıymet olduğuna karar verirse, dava sürecinde XRP işlemlerini askıya alan tüm ABD merkezli kripto para borsalarının XRP’yi kesin bir şekilde delist etmesi gerekecek. Ancak dünyadaki tüm kripto para borsalarının aynı işlemi yapmasına gerek kalmayacak. Dava sürecinde XRP fiyatı 0,17 dolar ile dip noktasını görmüştü ve dava kaybedilirse bu fiyat daha düşük seviyelere gerileyebilir. Buna önlem olarak Ripple şirketi, bu olasılığa karşı daha önce Japonya piyasasına geçiş yapabileceğinin sinyallerini vermişti.

Palley En Makul Seçeneği “Anlaşma” Olarak Yorumluyor

Davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görülecek. Kripto para piyasalarında da tanınan ünlü avukat Stephen Palley, Ripple’ın bu davayı kazanmasının çok zor bir ihtimal olduğunu ifade etti. Palley, Ripple için en makul yolun anlaşma sağlamak olduğunu vurguladı. Palley’e göre Ripple, makul miktarlarda ceza ödeyerek ve SEC ile anlaşma sağlayarak bu davadan paçasını kurtarabilir. Ancak Palley’e göre XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi durumunda, Ripple için felaket senaryosu gerçekleşmiş olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir