1. Anasayfa
  2. Gümüş

Ünlü Banka ve Analistin Gümüş Beklentileri

Geçtiğimiz hafta küresel ekonomi piyasalarında değer kazanmaya başlayan dolar karşısında, değerli metaller ciddi değer kayıpları yaşadı. ABD 10 yıllık tahvillerinin beklenenden yüksek gelmesi ve %1,6 seviyesine ulaşması ile birlikte, değerli metallerde de düşüşler başladı ancak hem altın için hem de gümüş için, analistler 2021 yılında yükseliş beklemeye devam ediyor.

Ünlü Banka ve Analistin Gümüş Beklentileri

2020 yılını oldukça verimli şekilde geçiren değerli metallerde altın, geçtiğimiz yılda yine yatırımcıların güvenli limanlardaki ilk tercihiydi. Öte yandan gümüş ise yatırımcıların alternatif yatırım aracı olarak yaklaştığı bir değerli metalden çok, yavaş yavaş güvenli liman olarak görülmeye başladı. Zira gümüş, geçtiğimiz yıl kazandığı değerler ile altını neredeyse ikiye katladı. Altın 2020 yılını %25 değer kazancı ile kapatırken, gümüş %48 oranında değer kazancı ile yılı tamamladı. Bu değer artışlarının 2021 yılında da devam edeceği beklentisi yatırımcıları yeni yılda gümüşe daha fazla yönlendirmiş olsa da hem gümüş hem de altın 2021 yılına oldukça kötü bir başlangıç yaptı. Şubat ayının son işlem haftası da geride kalırken, gümüş ve altın geçtiğimiz hafta yükselen dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti. Ancak bu değer kayıplarında altın sert düşerken, gümüş daha güçlü durmayı başararak daha az değer kaybı yaşadı. 2021 yılında yükseliş beklenen altın ve gümüş için analistler, neden yükseliş beklediklerini ve analizlerini paylaştı.

Desormeaux’un Gümüş ve Altın Beklentileri

Geçtiğimiz hafta değerli metaller kanadında, gözle görülür bir düşüş yaşanmıştı ancak hafta arasında, piyasalar durgun olmasına rağmen gümüş ve altın fiyatlarında hafif hareketlilikler yaşandı. Scotiabank Kıdemli Ekonomisti Marc Desormeaux da gümüş ve altın gibi değerli metallerde yükseliş başladığını ve bu yükselişleri de Kanada bankasının 2021 yılı için büyüme tahminlerini açıklamasının tetiklediğini ifade etti. Ünlü ekonomist ayrıca bu yükselişlerin 2021 boyunca devam edeceğini beklediğini de ifade etti. Desormeaux ayrıca altın için 2021 yılında 1.850 dolarlık bir fiyat öngörüsünde bulundu ve gümüşün altından daha iyi bir performans sergileyeceğini iddia etti.

Scotiabank’ın Ekonomilerdeki Büyüme Beklentileri

Değerli metaller kanadında olumlu görüşlerini belirten Marc Desormeaux’a paralel olarak Scotiabank da bazı finansal raporlarını yayınladı. Banka, ekonomik büyüme beklentilerini şöyle açıkladı:

  • Küresel ekonomide bu yıl %5,6
  • Küresel ekonomide 2022 yılında %4,4
  • ABD ekonomisinde bu yıl %5,8
  • ABD ekonomisinde 2022 yılında %4,3

Oranlarında büyüme beklediklerini belirtti. Bankanın raporuna ilişkin olarak açıklamada bulunan ekonomist Desormaeux, bu büyümelerin bir bedelinin olacağını ve bu bedel olmadan büyümelerin gerçekleşmeyeceğini savundu.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.726,72 dolar – satış 1.727,14 dolar
  • Ons gümüş alış 26,57 dolar – satış 26,61 dolar
  • Gram gümüş alış 6,33 TL – satış 6,34 TL
  • Paladyum alış 2.307,79 dolar – satış 2.325,84 dolar
  • Platin alış 1.188,46 dolar – satış 1.191,57 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir