1. Anasayfa
  2. Analizler

Ünlü Ekonomist BTC ve ETH’yi “Balona” Benzetti

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son olarak 34 bin dolar seviyesinin üzerinde bir rekor kırdıktan sonra fiyatta düzeltme yaşayarak 29 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Öte yandan lider altcoin Ethereum (ETH) da Bitcoin’deki bu fiyat hareketliliğin yanında fiyatını 1.000 dolar seviyesinin üzerine çıkardı. Ardından Bitcoin yeniden 31 bin dolar seviyesine yükseldi ve kripto para piyasalarında yeniden olumlu bir hava oluştu. Oluşan bu olumlu havada ünlü bir ekonomist, sert yorumlarla gündeme geldi.

Ünlü Ekonomist BTC ve ETH’yi “Balona” Benzetti

Yeni yılın ilk günleri, kripto para piyasalarında geride bıraktığımız yılın son haftalarından daha yoğun şekilde gelişmelere sahne oluyor. 2020 yılının son çeyreğinde oldukça hareketli zamanlar yaşanmıştı fakat 2021 yılının daha ilk günlerinden bu hareketlilikleri aratmayacak yeni fiyat seviyeleri görülmeye başlandı. Bitcoin (BTC) yeni yılda 2 kez rekor tazeledi ve tüm zamanların en yüksek seviyesini 34 bin 800 dolara kadar çıkardı. Ardından her ne kadar 30 bin doların altına gerilemiş olsa da BTC yeniden 31 bin dolar seviyesine ulaştı ve kullanıcılarının rahat bir nefes almasını sağladı. Bununla birlikte lider altcoin Ethereum (ETH) da 2018 yılından bu yana en iyi zamanlarını son birkaç günde yaşamaya başladı. Ethereum da BTC’ye paralel olarak yükseldi ve fiyatını 1.000 dolar seviyesinin üzerinde tutmayı başardı. Ayrıca ETH, kendisi adına tüm zamanların en yüksek seviyesini de test etmeye başladı ve kripto para piyasalarında, fazlasıyla olumlu bir hava oluştu. Bu olumlu hava etkisini devam ettirirken ünlü ekonomist David Rosenberg, her iki kripto varlık için de sert bir çıkış yaptı ve durumu “balon aşaması” olarak değerlendirdi.

Rosenberg Geleneksel Borsaya Dönüşün Başlayacağını İddia Etti

Rosenberg Research araştırmacısı ve ünlü bir ekonomist olan David Rosenberg, geçtiğimiz gün CNBC’de bir programa katıldı. Rosenberg, programda ekonomi piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Ünlü ekonomiste göre, kripto para piyasalarına olan ilginin artmasındaki temel etken, geleneksel borsaya olan ilginin azalmasından kaynaklanıyor. Rosenberg’e göre, geleneksel borsalar yine eski işlevselliğine kavuşacak ve kripto para piyasalarında sert bir geri dönüş başlayacak. Ünlü ekonomist bu geri dönüşle birlikte sert düşüşlerin yaşanacağını iddia etti ve bu konuda yatırımcıları uyardı. Analiste göre bu sert düşüşten en çok da Bitcoin etkilenecek.

Ekonomiste Göre BTC’nin Değer Kazanımları Normal Değil

Ünü ekonomist Rosenberg, Bitcoin fiyatındaki artışların anormal olduğunu ve bu değer kazanımlarının %20 – %30’luk bölümünün “fazla” olduğunu iddia etti. Analiste göre BTC, kısa sürede çizdiği parabolik grafikle büyük bir tehlikenin içine giriyor ve bu grafiğin geri dönüşü çok sert olacak. Ayrıca Rosenberg, kendisinin Bitcoin yerine altını tercih ettiğini dile getirdi ve altının Bitcoin’den daha güvenli bir değer saklama aracı olduğunu iddia etti.

Rosenberg’e Göre Balon Patlamak Üzere

David Rosenberg ayrıca kurumsal şirketlerin aşırı alımları sonrasında Bitcoin fiyatlarında artış yaşandığını ve bunun geçici olduğunu iddia etti. Kurumsal yatırımların artması sebebi ile bireysel yatırımcıların da ilgisinin bu alana kaydığını belirten Rosenberg, hem Bitcoin için hem de Ethereum için durumun büyük bir balon aşamasında olduğunu iddia etti. Ünlü ekonomiste göre BTC ve ETH balonu patlamak üzere ve yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir