1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Ünlü Ekonomiste Göre BTC Dev Bir “Balon”

Kripto para piyasalarında, Kasım ayı ortalarında yükseliş başlatan ve kendisi için 20 bin doların hedef belirlendiği lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), aradan geçen yaklaşık bir aylık sürenin ardından bu seviyeyi adeta yıktı geçti ve 23 bin 600 dolar seviyesine dayandı. Bitcoin rüzgarı, zaman içinde fırtınaya dönüştü, kurumsal ve bireysel yatırımcılar da yönünü çok hızlı bir şekilde Bitcoin’e çevirdi. Piyasalarda kripto varlıklara dair çok olumlu bir hava oluşmuşken, ünlü bir ekonomist bunun bir “sürü hareketi” olduğunu ve Bitcoin’in “balon” olduğunu iddia etti…

Ünlü Ekonomiste Göre BTC Dev Bir “Balon”

Özellikle 12 Kasım’ı 13 Kasım’a bağlayan gecede, Bitcoin (BTC) öngörülemez bir yükseliş göstererek, kripto para piyasalarında heyecana yol açmıştı. Kripto para kullanıcıları, Bitcoin’in bu sıçrama hareketinin, uzun süredir beklenen rekor yürüyüşünün ilk adımı olduğunu dile getirmişti. Bitcoin bu yürüyüşünü sürdürürken, tüm gözler 2017 yılındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin 89 dolar seviyesine çevrilmişti. Zaman içinde yükselişini sürdüren Bitcoin, 20 bin dolar seviyesine kadar gelmiş fakat bir türlü bu seviyeyi aşamamıştı. Hatta 20 bin dolar seviyesini her test edişinde, bir düşüşle karşılaşmıştı. Fakat aradan geçen süre içinde Bitcoin, bu rekor seviyesini adeta paramparça etti ve 23 bin 700 dolara kadar yürüdü. Bitcoin’in bu yürüyüşü ile birlikte, birçok kurumsal ve bireysel yatırımcı odağına Bitcoin’i aldı. Lider kripto para birimi, popülerliğini her geçen saniye daha fazla artırırken, ünlü bir ekonomist oluşan bu olumlu havada, Bitcoin’in bir balondan ibaret olduğunu ve yatırım yapanların da sadece “sürü” halinde hareket ettiğini iddia etti.

Ekonomist, Yatırımcıların Bilgisiz Olduğunu İddia Etti

Ünlü ekonomist David Rosenberg, ıluşan Bitcoin yatırım çılgınlığında, yatırımcıların arz dinamiklerinden anlamadığını, Bitcoin2in şişirilmiş bir balon olduğunu ve yatırımcıların da sürü halinde hareket ettiğini iddia etti. Rosenberg Research Baş Ekonomisti David Rosenberg, nerede bir Bitcoin yatırımcısı ile konuştuysa, hiçbirinin Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğunu ve Bitcoin üretim algoritmasını bilmediğini iddia etti. Ünlü ekonomist, Bitcoin yatırımcılarının dev bir balon içinde ve sürü halinde hareket ettiklerini söyledi.

Ekonomist Yeni Rekor İçin Sadece “Çılgınlık” Dedi

David Rosenberg, Bitcoin’in önce 20 bin dolar seviyesini aşıp daha sonra 23 bin 700 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek noktasına ulaşması sonrasında da fikirlerinin değişmediğini ifade etti. Rosenberg, bu fiyat hareketliliği hakkında sadece “çılgınlık” demekle yetindi. Rosenberg bu fikirlerinde yalnız da sayılmaz. Örneğin yakın zamanda ABD bankacılık devi Goldman Sachs stratejistleri de Bitcoin’in hiçbir zaman altının yerini alamayacağını dile getirmişti. Fakat öte yandan Guggenheim baş yatırım sorumlusu Scott Minerd gibi bazı isimler de Bitcoin’in çok daha fazla yükselebileceğini ve 400 bin dolar seviyelerine ulaşacağını iddia etmişti.

Rosenberg’e Göre Bitcoin Arzı Artabilir

Rosenberg, Bitcoin’in 21 milyon adetlik öngörülen arzına ilişkin şüpheli olduğunu da ifade eti. Konuya ilişkin ünlü ekonomist; “Herkes BTC için 21 milyon adetlik arzın üst sınır olduğunu düşünüyor. Ancak kağıt üstünde bakılınca, bu limite gelindiğinde BTC arzının artmayacağına dair hiçbir kanıt yok. Arzı artabilir.” dedi. Rosenberg’e göre yatırımcılar altın arz eğrisini “kesinlikle” biliyor ancak yatırımcıların Bitcoin arz eğrisine dair hiçbir fikri yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir