1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Ünlü Ekonomistten Bitcoin İçin Çok Sert Sözler

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sergilediği fiyat hareketlilikleri ile popülaritesini artırmaya devam ediyor. Son bir ayda defalarca rekor kıran ve son bir haftada düşüş eğiliminde bulunan Bitcoin, fiyatları ile gündeme geldiği kadar hakkında yapılan yorum ve açıklamalar ile de gündeme gelmeye devam ediyor. Ünlü ekonomist, katıldığı bir programda Bitcoin ve bankaların Bitcoin işlemleri hakkında fikirlerini dile getirdi.

Ünlü Ekonomistten Bitcoin İçin Çok Sert Sözler

Kripto para piyasalarının lideri Bitcoin (BTC), 2020 yılının son çeyreğinde başlattığı olağanüstü ralli ile tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolara kadar çıkarmayı başardı. Bitcoin bu seviyeye ulaşana kadar, ilk olarak çok beklenen 20 bin dolar barajını kırdı. Daha sonrasında ise kendisi için belirlenen tüm hedefleri tek tek aşmayı başaran Bitcoin, son rekorunun ardından büyük bir fiyat düzeltmesine gitti ve ardından toparlanmaya başlayarak 35 bin dolar seviyesi etrafında fiyatını dengeledi. Bitcoin’in sergilediği sıra dışı fiyat hareketlilikleri, liderin popülaritesini ana akım medya organlarına kadar taşıyınca, Bitcoin adına gündeme gelen tartışmalar da çoğaldı. Bitcoin’in öncülüğünde artan kripto para piyasaları popülaritesi de bu tartışmalardan payını birçok kez aldı ve almaya da devam ediyor. Bu kapsamda son olarak, UniCredit Group Baş Ekonomisti Erik Nielsen de katıldığı bir programda Bitcoin ile ilgili fikirlerini ve yorumlarını dile getirdi. Ünlü ekonomistin, Bitcoin’e karşı takındığı sert tavır ise dikkat çekti.

Bitcoin Kara Para Aklamada Mı Kullanılıyor?

Artan Bitcoin ilgisi devam ederken, UniCredit Group Baş Ekonomisti Erik Nielsen dün Bloomberg programına konuk oldu. Nielsen katıldığı programda, Bitcoin ve bankaların Bitcoin işlemleri hakkında yorumlarını dile getirdi. Nielsen, bankaların Bitcoin kabul etmesinin doğru olmadığını belirtince programın sunucusu Tom Keene Nielsen’e ilginç bir soru sordu. Keene geçtiğimiz günlerde AB Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’nin yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, Nielsen’e Bitcoin’in kara para aklamada kullanılıp kullanılmadığını sordu. Nielsen ise bu soruya, Bitcoin’in sadece yasa dışı alanlarda kullanıldığını söyleyerek yanıt verdi. Geçtiğimiz günlerde AB Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin’in kara para aklamada kullanıldığını iddia etmişti.

Nielsen: “Bitcoin Korkunç Bir Varlık”

Tom Keene’nin sorusuna “Bitcoin korkunç bir varlık” diyerek yanıt veren Erik Nielsen konuya ilişkin olarak “Bitcoin yalnızca illegal amaçlar ile kullanılıyor. Bitcoin için farklı bir kullanım alanı göremiyorum. Ancak birçok kişi yatırım varlığı arıyor ve Bitcoin’i sanki bir piyangoymuş gibi değerlendirerek satın alıyor” dedi.

“Bankalar Hata Mı Yapıyor?”

Daha sonra programın sunucusu Keene, bankaların Bitcoin’e olan pozitif bakış açısını gündeme getirdi ve Nielsen’e “Bankalar sizce hata mı yapıyor?” diye sordu. Nielsen de bankaların bu tutumunun kesinlikle çok büyük bir hata olduğunu ve bankaların işlerinin “piyango bileti satmak” olmadığını söyledi. Nielsen bu fikirlerini ise Bitcoin’in arkasında hiçbir şey olmaması ve Bitcoin’in reel alışverişlerde kullanılmıyor olmasına bağladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir