1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Ünlü Fon Yöneticisinden BTC İçin “Algı” Yorumu

Bitcoin (BTC) fiyatlarında artışlar yaşanırken ve yeni rekor seviyeler kaydedilirken, genel olarak kripto para piyasalarında da Bitcoin’e ilişkin olumlu beklenti yorumları ve yüksek fiyat tahminleri gündeme geliyor. Fakat Bitcoin’de sın 24 saatte yaşandığı gibi sert gerilemeler meydana geldiğinde de bu kez yorumlar da ibresini değiştiriyor ve bu kez olumsuz yorumlar gündeme gelmeye başlıyor. Bu örneğe ters düşmeyecek şekilde, bu kez de fon yöneticisi Mike Venuto, Bitcoin yorumlarını dile getirdi.

Ünlü Fon Yöneticisinden BTC İçin “Algı” Yorumu

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) iyi bir sıçrama gösterdiğinde, göz dolduran bir değer artışı yaşadığında ya da fiyatını yeni rekor seviyelere taşıdığında, piyasalarda da buna paralel olarak olumlu yorumlar gündeme gelmeye başlıyor. Fakat durum tam tersi şekilde geliştiğinde, bu kez de kripto para piyasalarında olumsuz yorumlar yeniden gündem oluyor. Birçok kripto para kullanıcısı, bu durumu Bitcoin boğaları ve Bitcoin ayıları arasındaki çekişmeye benzetiyor ve analistlerin de yorumlarında benzer mücadele gösterdiğini dile getiriyor. Bu olumsuz çıkışlara bir örnek de ünlü fon yöneticisi Mike Venuto’dan geldi. Venuto, yılbaşından sonra kademeli olarak artan ve rekorunu günden güne tazeleyen Bitcoin için “Her çıkışın bir de inişi olur” yorumunu yaptı. Venuto dile getirdiği yorumlarında, son 2 yılda Bircoin temelinde aslında hiçbir şeyin değişmediğini ve değişen şeyin aslında sadece Bitcoin üzerindeki algı olduğunu iddia etti. Venuto’ya göre, son 2 yılda oluşan algı ile birlikte Bitcoin fiyatını 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkardı ve Bitcoin hala pratik kullanıma uygun değil.

Venuto Aslında Bitcoin’e Uzak Durmuyor

Amplify Transformational Data Sharing ETF yöneticisi olan Mike Venuto, lider kripto para birimi Bitcoin’deki dikkate değer yükselişlerin ardından çeşitli yorum ve açıklamalarda bulundu. Venuto yaptığı açıklamalarda, bu yükselişlerin yaşanmasının doğal olduğu gibi, her yükselişin bir inişle sonuçlanacağının da doğal olduğunu dile getirdi. Öte yandan Venuto’nun fon yöneticiliğini yaptığı 316 milyon dolar değerindeki şirketin Blockchain şirketlerine ve kripto para madencilerine yatırım yaptığı da biliniyor. Ayrıca şirketin varlık rezervlerinin %5’inin Bitcoin’den oluştuğu da biliniyor. Yani aslında Venuto, Bitcoin’e uzak değil ve BTC’ye karşı düşmanca bir tavır takınmıyor.

Venuto’ya Göre BTC Aynı Kaldı, Üzerindeki Algı Değişti

Mike Venuto, yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in hala ilk piyasaya çıktığı gündeki gibi merkezi olmayan ve blockchain tabanlı bir dijital para birimi olduğunu ve temelinde hiçbir şeyin değişmediğini dile getirdi. Fakat piyasalarda oluşan algının değiştiğini iddia eden Venuto, yatırımcıların Bitcoin’i zaman içinde altın ya da gümüş gibi bir değer saklama aracı olarak değerlendirdiğini iddia etti. Venuto’ya göre yatırımcıların değişen bakış açısı ile birlikte Bitcoin fiyatını 40 bin dolar seviyesinin üzerine taşıyabildi.

Venuto: “BTC ile Kahve Alabilir Misiniz?”

Bitcoin’in ilk piyasaya sürüldüğü zamanki temel oluşumunun değişmediğini fakat amacının değiştiğini iddia eden Venuto, ilk zamanlarda Bitcoin’in bir bankaya ya da üçüncü şahıslara ihtiyaç duyulmadan güvenli işlem vaat ettiğini dile getirdi. Fakat zaman içinde Venuto’ya göre Bitcoin bu amacından saptı ve artık sadece değer saklama aracı olarak görülüyor. Venuto bu iddiasına ilişkin ise “BTC ile kahve alabilir misiniz? Şu anki haliyle bu mümkün değil” sözlerini dile getirdi.

Yorum Yap