1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Üretilen İlk Bitcoin’ler Gizemli Şekilde Hareket Ediyor

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), gördüğü rekor seviyesinin ardından düşüş eğilimine geçti ve son birkaç gündür 32 bin dolar etrafında dengelendi. Bitcoin fiyatında görülen dalgalanmaların birçok sebebi bulunuyor ve bunlardan biri de cüzdanlardan transfer edilen yüklü miktardaki Bitcoin’ler olarak ele alınıyor. Bitcoin hareketlilikleri takip edilirken, son 10 aylık süre içinde üretilen ilk Bitcoin’lerin harekete geçtiği ortaya çıktı.

Üretilen İlk Bitcoin’ler Gizemli Şekilde Hareket Ediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin 2009 yılında ortaya çıktıktan sonra, yıllar içinde değerini kademeli olarak artırarak, sonunda 8 Ocak 2021 tarihinde 42 bin dolar seviyesinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ancak bu aşamadan sonra Bitcoin, arka arkaya dalgalı hareketler sergiledi ve düşüş eğilimine geçti. Uzmanlar, Bitcoin’in bu denli volatil hareketler ortaya koymasında ve sert düşüşler yaşamasında birçok faktörün etkili olduğunu söylüyor. Bu faktörler arasında, yüklü miktarlarda transfer işlemleri de yer alıyor. Gündemde Bitcoin hareketlilikleri takip edilirken, tam da bu faktöre ilişkin bir gelişmenin yaşandığı ortaya çıktı. Son 10 aylık süre içinde, ilk kez piyasaya sunulan yüklü miktardaki Bitcoin’lerin harekete geçtiği anlaşıldı. Gizemli bir hesap tarafından yapılan işlemlerde, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakatomo’nun dönemine ait olan Bitcoin’lerin transfer edildiği görüldü.

220 Milyon Dolarlık İlk Bitcoin’ler Harekete Geçti

Bitcoin hareketlilikleri devam ederken, Bitcoin.com tarafından alınan bilgilere göre, Satoshi Nakatomo dönemine ait olan 220 milyon dolar değerindeki Bitcoin’lerin hareket ettiği ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre, harekete geçen kripto varlıklar arasında sadece Bitcoin bulunmuyor ve hareket ettirilen kripto varlıkların tamamı daha önce hiç kullanılmamış olan, bir madencinin blok ödüllerinden transfer edildi. Söz konusu toplulukta, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakatomo da bulunuyordu ancak Nakatomo 2010 yılında adeta sırra kadem bastı ve ortalıktan gizemli bir şekilde kayboldu. Bahsi geçen kripto para hareketlilikleri, birden fazla izleme aracı ile tespit edildi.

Madenci Bitcoin Cash Forklarını Da Hareket Ettirdi

İzleme araçları sayesinde tespit edilen kripto varlık hareketliliklerinde, önce hareketsiz halde bulunan Bitcoin blok ödüllerinin, birden çok işlem ile birlikte adreslere dağıtılmadan önce içerisinde 1.000 adet Bitcoin bulunan bir adrese gönderilerek burada konsolide edildiği görüldü. Ayrıca yapılan transfer işlemlerinde gizemli kullanıcının Bitcoin Cash (BCH) hard fork esnasında, Bitcoin Cash’leri de söz konusu cüzdanlara airdrop yoluyla aktardığı ortaya çıktı. Fakat madencinin hard fork işlemi ile oluşturulan Bitcoin Satoshi Vision’dan (BSV) sonra, eldeki Bitcoin SV’leri harcamadığı anlaşıldı.

Gizemli Madenci Coinbase’te Satışa Mı Geçti?

Blockchain araştırmacısı olan Issak Shvarts konuyla ilişkili olarak şaşırtıcı bir iddia ortaya attı. Shvarts söz konusu fonların bir bölümünün dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’e ait olduğunu ifade etti. Araştırmacının iddiaları doğruysa, bu da gizemli madencinin Coinbase borsası üzerinden satış yapmaya başladığını gösteriyor. Ayrıca ortaya atılan iddialarda, gizemli madencinin son 19 aydır benzer şekilde işlemler yaptığı da gündeme geldi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir