1. Ana Sayfa
  2. Altın

Uzlaşma Haberi Altın Fiyatlarını Yükseltti

Altın fiyatları için, sıcak gelişmeler gelmeye devam ediyor. Kasım ayında fazlasıyla dalgalanan ve Aralık ayına sakin giren altın fiyatları, geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelere bağlı olarak yeniden dalgalanmaya başlamıştı. Yeni haftanın üçüncü işlem gününe gelindiğinde ise bu dalgalanmalar, küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak hareketliliğini sürdürmeye devam ediyor. ABD mali teşvik paketine dair gelen yeni haberler, altın fiyatlarında sert dalgalanmalara yol açtı. İşte haberin detayları…

Uzlaşma Haberi Altın Fiyatlarını Yükseltti

Küresel piyasalarda ons altın fiyatları ve yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatları, yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalı seyretmeye devam ediyor. Bu kapsamda 2020 yılında genel tabloda değer artışı yaşayan altın, Kasım ayındaki değer kayıplarının ardından Aralık ayına durgun bir giriş yapmıştı. Aşı haberlerinin etkisinin azalması ve piyasadaki haber akışının yoğunluğunu kaybetmesi ile birlikte altın fiyatları da sakinliğini koruyarak Aralık ayının ilk bir buçuk haftasında yatay seyrini korudu. Geçtiğimiz haftanın ortalarında ise gündemdeki haber akışlarında yeniden başlayan yoğunluk, doğrudan altın fiyatları üzerinde etkili oldu ve altın, bir süre ara verdiği dalgalanmalara kaldığı yerden devam etti. Aralık ayının üçüncü işlem haftasına girildiğinde ise altın fiyatlarındaki hareketlilik durulmadı ve gelişmelere bağlı olarak dalgalı seyrini sürdürdü. Son olarak bugün ABD kanadında geçen hafta, tarafların uzlaşamaması sonucu çıkmaza giren mali teşvik paketine dair gelen haberler, altın fiyatlarını yeniden hareketlendirdi.

Sonuç Kesinleşmedi, Haberi Yükselişe Yetti

ABD kanadında, ekonomi piyasalarında mali teşvik paketi görüşmelerinden çıkacak olan sonuç merakla bekleniyordu. Ekonomi piyasalarına doğrudan etkisi olacağı düşünülen görüşmenin sonuçlarına dair henüz net bir bilgi gelmedi ancak görüşmelerde demokratlar ile cumhuriyetçilerin uzlaşmaya yaklaştığına dair gelen haberler, altın fiyatlarını beslemeye yetti. Uzlaşmaya yaklaşma haberleri ile birlikte altın fiyatlarında yükseliş gözlemlendi ve ons altın fiyatı 1.858 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu seviye ise son 7 günlük süreçte, ons altının gördüğü en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Teşvik Paketi İkinci Kez Masaya Yatırıldı

Covid-19 salgınına karşı, 3 Kasım ABD başkanlık seçimleri öncesinde adayların propagandalarında kullandığı mali teşvik paketi, seçim sonuçlandıktan sonra bir süre rafa kaldırılmıştı. Geçtiğimiz hafta Biden ve Trump taraflarınca ABD Senatosu’nda görüşmelerine başlanan mali teşvik paketine ilişkin, net bir karar çıkmadı. Daha sonra Donald Trump’ın Ocak ayında görevi devredeceğinin kesinleşmesi üzerine, taraflar arasında yapılan görüşmelerde, uzlaşmaya yaklaşıldığına dair haberler geldi. Bu haberlerle birlikte küresel piyasalarda ons altın fiyatları son 7 günün en yüksek seviyesi olan 1.858 dolar seviyesine ulaştı. Analistler ise bu durumun, mali teşvik paketi ile piyasalarda oluşabilecek enflasyon endişesinin, yatırımcıları altına yöneltmesi ile gerçekleştiğini düşünüyor.

Piyasalarda FOMC Kararı Beklenecek

Öte yandan yurtiçi piyasalarda TSİ 22.00’da yapılacak olan Federal Open Market Committee (FOMC) (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) açıklaması sonrası, FED’in faiz oranlarını düşük tutmak adına, getiri eğrisi kontrol kararı açıklaması halinde altın fiyatlarının tırmanışını sürdüreceği tahmin ediliyor. Yılda 8 kez yapılan FOMC kararları sonrası, yatırımcılar yatırım varlıklarında sert değişikliklere gidebiliyor.

Yorum Yap